راه اندازی قرارگاه فرهنگی در کلانشهر‌ها

راه اندازی قرارگاه فرهنگی در کلانشهر‌ها

راه اندازی قرارگاه فرهنگی برای کمک به مناطق سیل زده در کلانشهر‌ها

نشست فوق العاده معاونین کمیسیون‌های اجتماعی و فرهنگی شهرداری‌های کلانشهر‌های ایران با موضوع همیاری

به گزارش رشنکده به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل مجمع کلانشهرها، این نشست با حضور کمال مرادی دبیر کل این مجمع، محمد عیدی رییس و محمد ابراهیم عمویی دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و معاونین فرهنگی و اجتماعی کلانشهر‌های ایران برگزار شد.

در این نشست کمال مرادی دبیر کل این مجمع با اشاره به لزوم همدلی و همیاری به مردم و مسئولین مناطق آسیب دیده و تاکید دکتر حناچی شهردار تهران و رئیس مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران در این خصوص گفت: با توجه به اینکه اغلب بحران‌ها علاوه بر خسارات مادی دارای اثرات و آسیب‌های اجتماعی و معنوی برای ساکنین آن مناطق هستند لزوم پشیبانی و حمایت‌های فرهنگی و اجتماعی در آن مناطق ضروری به نظر می‌رسد از این جهت حضور عوامل معاونت‌های فرهنگی به عنوان تاثیر گذارترین حوزه در مناطق سیل زده باید استمرار و تداوم داشته باشد.

مرادی در ادامه از تشکیل پویش اجتماعی با عنوان «هشتگ بهار همدلی – منتظران خورشید» همزمان با نیمه شعبان به منظور هدایت و یکپارچه سازی جشن‌ها و برنامه‌ها در مناطق آسیب دیده از سیل خبر داد و افزود: از سوی دیگر در این نشست مقرر شد در طراحی فضا‌های شهری و اطلاع رسانی از طراحی‌های واحد استفاده شود تا اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

دبیر کل این مجمع در ادامه با اشاره به تجربه حضور چهره‌های مطرح از جمله هنرمندان و ورزشکاران در زلزله‌ی کرمانشاه برای جذب کمک‌های مردمی گفت: در این جلسه مقرر شد معاونین فرهنگی و اجتماعی ضمن هماهنگی با سایر سازمان‌ها و نهاد‌های خدمات رسان و همچنین چهره‌های مطرح برای کمک به مناطق سیل زده همگرایی و هم افزایی ایجاد کنند.

وی سفر معاون فرهنگی و اجتماعی کلانشهر اهواز به عنوان سفیر همدلی به کلانشهر‌های دیگر برای تشریح نیازمندی‌ها و انتقال مسائل و مشکلات و را از دیگر تصمیمات این نشست عنوان کرد و افزود: از سوی دیگر باید به گونه‌ای بین کلانشهر‌ها هماهنگی به وجود آید که امکانات ارسالی بر اساس نیاز‌های شهروندان تهیه و بر اساس زمان بندی ارسال شود و نیرو‌های اعزامی به مناطق سیل زده نیز آموزش دیده باشند تا حضور و تجمع یکباره آن‌ها باعث بروز مشکل نشود.

در ابتدای این نشست نیز احمد سراج معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر اهواز به ارائه‌ی گزارشی از وضعیت مردم، خسارات و اقلام و خدمات مورد نیاز در مناطق سیل زده پرداخت.

عیدی رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی این مجمع نیز در این جلسه تشکیل شبکه‌ی اجتماعی و فرهنگی در کلانشهر‌ها را از جمله برنامه‌ها و اولویت‌های این کمیسیون در سال ۹۸ عنوان کرد و افزود: تسهیل گری نهاد‌های مدنی و تامین مایحتاج هم وطنان در حین بحران و پشتیبانی اجتماعی و فرهنگی از آسیب دیدگان پس از بحران یکی از مسئولیت‌های اجتماعی است که این کمیسیون می‌تواند انجام دهد.

عمویی دبیر این کمیسیون در این نشست به تشریح فعالیت‌های این کمیسیون و کمیته‌های زیر مجموعه در سال ۹۷ پرداخت و ابراز امیدوار‌ی کرد ضمن برنامه ریزی و هماهنگی لازم با کلانشهر‌ها بتوانیم امکانات لازم را به مناطق سیل زده به ویژه استان خوزستان اعزام کنیم.