اتفاقی عجیب، در پنج دوره مجلس، هیچ تفحصی به نتیجه نرسیده است

اتفاقی عجیب، در پنج دوره مجلس، هیچ تفحصی به نتیجه نرسیده است

هر چقدر مجلس در سه سال گذشته در برابر همه موضوعات ـ چه اقتصادی و چه سیاسی و اجتماعی ـ ساکت بود، امسال صدایش بلندتر شده است. نمایندگانی که تا دیروز موضوع افزایش قیمت خودرو یا افزایش دلار برایشان بی اهمیت بود، یکباره طرفدار مردم شده و طرح‌های مسکوت مانده یک سال پیش را هم تصویب می‌کنند!

به گزارش رشتکده چند وقتی است بازار استیضاح، سؤال و تحقیق و تفحص در مجلس رونق گرفته است و این گونه به نظر می‌رسد، هر چقدر زمان انتخابات مجلس نزدیک‌تر می‌شود، تکاپوی نمایندگان برای نظارت بیشتر بر کار قوه مجریه نیز بالا می گیرد.

هم اکنون چندین طرح سؤال و استیضاح روی میز پارلمان است و کمتر کمیسیونی در مجلس وجود دارد که یکی از مباحث مربوط به این موضوعات را پیگیری نکند و یک یا دو وزیر در معرض سؤال و استیضاح نباشد؛ اما همین شیوه، صدای برخی از نمایندگان را نیز درآورده است. آنان بر این باورند که امکان ندارد هیچ یک از این طرح‌ها در زمان باقی مانده از عمر مجلس به نتیجه برسد و تنها یک شو آف برای جلب نظر مردم و جذب رأی است.

البته برخی دیگر نیز اعتقاد دارند، بعضی نمایندگان از ابزار‌های نظارتی در جهت بهره برداری‌های شخصی و سیاسی استفاده می‌کنند و هر زمان که به خواسته خود برسند، در هر مرحله از طرح، امضای خود را پس می‌گیرند.

یوناتان بت کلیا در گفت‌وگو با خبرگزاری در خصوص این موضوع اظهار داشت: من هیچ استیضاح و سؤالی را در این مجلس امضا نمی‌کنم. نمایندگان خیلی راحت از تحقیق و تفحص صحبت می‌کنند، ولی کدام تحقیق و تفحص در پنج دوره‌ای که من در مجلس بوده ام به نتیجه رسیده است؟ در این پنج دوره، بار‌ها تحقیق و تفحص از نهاد‌های دیگر شده و چندین میلیارد پول خرج شده، ولی هیچ یک به نتیجه نرسیده است.

وی در پاسخ به این که چرا این تحقیق و تفحص‌ها به نتیجه نمی‌رسند، گفت: مشخص نیست و همیشه یک جایی مسکوت می‌ماند. من نمی‌خواهم بگویم زد و بند وجود دارد، اما سیستمی که باید درخواست را اجرا کند، از ریشه اشتباه است.

به گزارش  پایگاه خبری رشتکده بسیاری از آیین نامه‌های ما اشتباه هستند. زمانی که در پنج دوره، حتی یک تحقیق و تفحص به نتیجه نمی‌رسد و قوه قضاییه بررسی نمی‌کند؛ هر چند شاید و مورد هم رفته، ولی باز در قوه قضاییه بررسی نشده است؛ بنابراین، زمانی که نتیجه‌ای نمی‌گیریم، جز ایجاد ناامیدی در میان مردم و کارکنان دستگاه‌ها، چیزی عاید ما نمی‌شود.

اگر تحقیق و تفحص‌ها و یا سؤالات ما از وزرا به نتیجه می‌رسید، خیلی اتفاقات می‌توانست رخ دهد که ما به این روز نرسیم؛ به عبارت دیگر، اگر مواردی که در یک تحقیق و تفحص یا سؤال یا استیضاح مطرح می‌شود، به نتیجه می‌رسیدند، حتی یک نفر هم جرأت نمی‌کرد، تخلف کند.

این نماینده افزود: من نماینده مقصرم که این گونه شده است، چون قوانینی که باید تصویب و اجرا می‌شد و یا اگر نظارت‌هایی که ما می‌کردیم، درست انجام می‌دادیم، یک وزیر نمی‌توانست کار خلاف کرده تا نفر دیگری بیاید و از وی مچ‌گیری کند. ما باید نظارت می‌کردیم و توضیح می دادیم. ما هم اکنون پرسشی مطرح می‌کنیم، ولی وقتی در صحن مطرح می‌شود، همه فریاد می‌زنند شخصی است. این‌ها باعث بی ارزش شدن شأن نمایندگی شده و ارزش مجلس را کاهش داده است.

وی در پایان یادآور شد: مردم همه چیز را از رادیو می‌شنوند، ولی از پشت پرده‌ها خبر ندارند. باید آیین نامه‌های قوی و منسجمی تصویب و همه چیز در آن پیش بینی شود و هر کس هم که خلاف کرده، باید جواب پس دهد. اکنون خیلی راحت خلاف می‌کنند و هیچ کس به آن رسیدگی نمی‌کند و همین ها باعث گستاخی در تکرار خطا می‌شود و افراد بعدی هم که می‌آیند، باز به همین رویه ادامه می‌دهند.

منبع:تابناک