حکمرانی دستفروشان در شهر

حکمرانی دستفروشان در شهر

در سال های اخیر دست فروشان همواره در مدیریت شهری ایران به عنوان معضل شناخته می شوند به شکلی که این روزها دیگر نه تنها در اغلب خیابان‌های اصلی و فرعی بساط روی زمین پهن شده آنها به چشم می خورد بلکه دست‌فروشی در خیابان و پیاده را با نصب سرپوش نیز یکی از شکل‌های رایج دست‌فروشی در ایران و حتی شهر رشت شده است.

درواقع امروز دستفروشان برای خود در خیابان حکومت می کنند؛ این در حالی است که سدمعبر دست‌فروشان مشکلی است که شهروندان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در این میان  با وجود اینکه خیابان  محلی برای جابه جایی مسافر است، حضور دستفروشان در آن روند خدمات رسانی به مسافران را مختل کرده است. این در حالیست که پیرامون این امر بارها و بارها نیروهای سد معبر به جمع آوی آنان  اقدام نموده اند ولی  اگرچه مسئولان شهری بارها بحث ساماندهی دستفروشان  را مطرح و حتی در این باره طرح هایی تنظیم کردند ولی نه تنها شاهد کاهش این قشر نبودیم بلکه روز به روز به تعداد آنها افزوده شده است .

حال با توجه به اینکه ساماندهی دستفروشان  کار پیچیده‌ای نیست و نیاز به وضع قوانین و کار کارشناسانه دارد چرا مسئولان شهری با برنامه ریزی منسجم و مناسب این معضل را تبدیل به فرصت نمی کنند.

می توانند از این فرصت استفاده کنند؛ چراکه برخی از دستفروشان  زنانی هستند که تولیدات خود را در مترو عرضه می کنند که حمایت از آنان با ارائه وام کارآفرینی و ایجاد غرفه  هایی برای ارائه محصولات خود، می‌تواند حضور آن‌ها در شارع عمومی را کمرنگ کرده و فرصت شغلی ایجاد کند؛ درواقع با حمایت از مشاغل خانگی آنها این افراد می تواند گام موثری در ساماندهی دست فروشان باشد، همچنین شهرداری می تواند غرفه هایی در مکان های مناسب در اختیار افراد قرار دهد تا بتواند در این زمینه نیز درآمدزایی کند. حتی اگر علاقه ای به حضور در این مکان ها از دستفروشان دیده نشود  اجبار قانونی راه حل مشخصیست

اما باتوجه به این امر که بارها مسئولان شهری درصدد جمع‌آوری و ساماندهی دستفروشان بوده‌اند و کاری از پیش نبردند سال گذشته بود که خبری از طرح تحت عنوان ساماندهی دستفروشانبرای تصویب در شورای شهر  ارائه شد به این شکل که در شورای شهر  به منظور ساماندهی دستفروشان و بساط‌ گستران شهر که بخشی از آن در بازارچه قرار دارند، در یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست فروشان در شهر  روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت.

بد نیست بدانید در دستورالعمل ساماندهی وضعیت دست‌فروش‌ها در شهر تهران آمده است که تهیه و تنظیم دستورالعملی مشخص در خصوص چگونگی واگذاری اماکن و امکان استفاده از فضاهای متعلق به بازارهای محلی توسط عرضه‌کنندگان سیار یا ثابت کالا و خدمات با تأکید بر رویکرد خدماتی و نه درآمدزایی صورت گیرد همچنین دستورالعملی مشخص به‌ منظور زیباسازی نحوه چیدمان غرفه‌ها یا سایر اشکال و روش‌ها، نحوه عرضه کالا و خدمات در فضاهای متعلق به بازارهای محلی تهیه شود.

اما ماجرا اینجا تمام نمی شود چراکه این طرح هم کاری از پیش نبرد به این شکل که با وجود این طرح و شعار ساماندهی دست فروشان، کلانشهر تهران همچنان سال هاست که با پدیده دستفروشی در مترو دست به گریبان است و هنوز مسئولان نتوانسته اند این مشکل را به صورت کلیدی برطرف کنند.

بنابراین راهکاری که در این زمینه می توان مطرح کرد این است که ایجاد بسترهای مناسب برای دستفروشان، ضرورتی است که باید به آن توجه شود، اتفاقی که با وجود دادن وعده‌های فراوان مبنی بر ساماندهی دستفروشان هنوز رخ نداده است و لازم است که یک بار برای همیشه چاره‌ای برای ساماندهی دستفروشان اندیشیده شود تا هم به زیبایی شهر کمک کرده و هم آسایش و رفاه خدمت رسانی به شهرواندان افزایش یابد.