K2 Listing

K2 Listing

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: در بحران‌کرونا وقتی صحبت از قرنطینه می شود باید بتوان نیازهای مردم را تأمین کرد آیا می توان به همه ایران حقوق داد؟ معلوم است خیر.

رشتکده، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس، در رابطه با تحریم های آمریکا در شرایط بحران کرونا گفت: اینکه کجا هستیم و چرا هستیم دو موضوع مورد بررسی در شرایط تحریم است اما با توجه به شرایط موجود اصلا وقت چراها نیست، با آدمی به نام ترامپ رو به رو هستیم. برخلاف اینکه می گوید قصد ساقط کردن جمهوری اسلامی ایران را ندارد اما کاملا هدفش ساقط کردن ایران است و ازدستگاه دیپلماسی و سیاسی آمریکا وحشت دارد تا دست او رو شود. ترامپ می‌خواهد حرف اول و آخر را در دنیا بزند و طاقت هیچ مخالفتی را ندارد مخصوصا مخالفت بیگانه را. آمریکا ایران را کشوری می‌داند که دیر یا زود به سراغش خواهد آمد و مزاحمت‌های وحشتناک را برایش ایجاد کرده و می‌کند. ترامپ در قبال ایران شمشیر را از رو بسته و در این شرایط، زمان بحث‌های سیاسی نیست. دشمن قداره بندی داریم‌ که کمر به قتل کشور بسته است و همه باید ید واحد برای مبارزه با ترامپ شوند. ترامپ انصافا دروغگوی بزرگی است البته او یک سیاستمدار بوده و مجبور است دروغ بگوید اما نباید ما در چاه ترامپ بیفتیم.

او گفت: ترامپ بدترین شرایط را برای کشور ایجاد و مقصر اصلی همه مشکلات اقتصادی کشور، ترامپ است. قبل از کرونا در خرید داروی بیماری های خاص دچار مشکل بودیم در سفری که داشتم به عین دیدم که داروی سرطان کبد و… را از ما دریغ می کردند و زمانی که مطرح می کردیم بیماران ما شرایط خوبی ندارند و جان خود را ازدست می دهند با این پاسخ که مشکل خود را با آمریکا حل کنید مواجه می‌شدیم. در این مقطع تحریم‌های آمریکا شدت کرونا را افزایش داد توان اقتصادی ما به دلیل تحریم‌ها و تنش و درگیری‌ها در منطقه و خارج از منطقه، قوی نیست.

نماینده مردم رشت توضیح داد: وسط یک جنگ اقتصادی هستیم و در این جنگ اقتصادی شهید اقتصادی داریم. نمی‌توانیم پاسخگوی خیلی از نیازهای مردم باشیم. در بحران‌کرونا وقتی صحبت از قرنطینه می‌شود باید بتوان نیازهای مردم را تأمین کرد آیا می‌توان به همه ایران حقوق داد؟ معلوم است خیر. باید در این شرایط اقتصادی با مردم صادقانه صحبت کرد باید واقعیت تحریم ها را به مردم گفت و بگوییم دنیا ترس از آمریکا دارد چون وزن مراوده اقتصادی آنها با آمریکا زیاد است. دنیا ایران را جا گذاشته است.

او گفت: نمی‌توان به آمریکا امیدی برای رفع تحریم ها داشت. ترامپ بسیار تلاش کرد تا به این نقطه برسد و موفق هم عمل کرد اما خیلی‌ها می‌خواهند، پای دولت و مجلس را در این شرایط وسط بکشند. نباید بقچه غم بغل کرد باید هزینه های دعوا با ترامپ و آمریکا را برای مردم ترسیم کرد. ترامپ قصد قتل ملت ایران را دارد باید به مردم گفت که راه برگشتی نداریم.
جعفرزاده مطرح کرد: اینکه رئیس جمهور برای مردم آسیب دیده در بحران کرونا مبلغی را اختصاص دادند اقدام خوبی است اما کشور کسری بودجه دارد و پول اضافه ندارد. در چهار دهه اخیر بالاترین کسری بودجه را در سال ۹۹ خواهیم داشت سال ۹۹ به خودی خود بدون کرونا سال سخت اقتصادی است و کشور درآمد مازاد ندارد. این اقدام در این شرایط از این جیب به آن جیب است. در سال ۹۹ برخی برنامه های عمرانی کنار گذاشته می شود. دستور رییس جمهور به آقای دژپسند برای واگذاری بخش اعظم دولت دستور درستی بود البته باید مراقب بود چوپ حراج به آن‌‌ خورد. در واگذاری اموال غیر منقول در سال ۹۹ هزار و سیصد و ده درصد افزایش رقم در بودجه دیده شده گرچه تحقق آن سخت است اما باید به دولت کمک کرد‌.

او در رابطه با اینستکس گفت: نگاه من به اینستکس مثل تهویه هوای اضطراری است که شاید روزی به درد بخورد. اینستکس بدون لوایح چهارگانه فاقد معنا است ولی باید باشد اما نباید به آن تکیه کرد.

نماینده مردم رشت در پاسخ به این سوال که با عدم تصویل لوایح در مجمع چقدر اینستکس می تواند موفق عمل کند گفت: در مورد مجمع تشخیص نظر مساعدی ندارم. مجمع تشخیص، مصلحت نظام را ندید و احساسی و شعاری عمل کرد. شعار زدگی اجتماعی نباید به بزرگان کشور غلبه کند که مصلحت نظام جمهوری اسلامی در دست آنهاست.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه برخی از خانواده‌های محروم از گرفتن بسته‌های حمایتی جا مانده‌اند گفت: ویروس کرونا به کسب و کار مردم آسیب‌ جدی وارد کرد.

رشتکده،  به نقل از تسنیم، اسدالله عباسی لزوم توجه و مدیریت هر چه بیشتر متولیان ستاد مقابله با کرونا برای مهار این بیماری و توجه آنان به روستائیانی که از طریق فروش محصولات خود در بازارها امرار معاش می‌کنند را خواستار شد و اظهار داشت: بسته‌های حمایت معیشتی به برخی از خانواده‌های محروم و نیازمند نرسیده است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اجرای عدالت در نحوه پرداخت و اعطای سبدهای حمایتی را لازم و ضروری خواند و با بیان اینکه تمامی اقشار آسیب‌پذیر باید مشمول اجرای این طرح باشند عنوان کرد: هرگونه کوتاهی در بحث مدیریت بیماری کرونا به طولانی‌تر شدن این وضعیت در کشور و استان‌هایی نظیر گیلان حتی تا دو ماه آینده منجر می‌شود.

عباسی همکاری و مشارکت بسیار بالای مردم گیلان به ویژه در چند روز گذشته در برنامه فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از هرگونه سفر را مورد تقدیر قرار داد و تصریح کرد: نمی‌توان برای مدت طولانی مردم را در خانه حبس کرد زیرا بسیاری از اقشار جامعه از طریق عرضه و فروش محصولات تولیدی خود در سطح بازارها به زندگی ادامه می‌دهند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس وابستگی اقتصاد روستائیان به بازارهای محلی را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه متولیان امر باید در این بخش برای کاهش آسیب به اقتصاد خانوارها مدیریت لازم را اعمال کنند افزود: اگر مجموعه اقدامات مبارزه با شیوع ویروس کرونا زودتر آغاز می‌شد الان شاهد بروز چنین وضعیت سختی نبودیم.

وی هشدارهای نمایندگان مجلس در مورد وضعیت وخیم شیوع ویروس کرونا در کشور و بی‌توجهی مسئولان و رئیس‌جمهور را یکی از علل اپیدمی شدن این بیماری تلقی کرد و ابراز داشت: اگر در همان روزهای اولیه بنا به توصیه‌های ما ترددها را محدود و از سفرها جلوگیری به عمل می‌آمد ویروس کرونا تا این حد به نقاط مختلف کشور سرایت نمی‌کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرنطینه خانگی و شیب کند ابتلاء جدید به ویروس کرونا را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه مردم باید همچنان با وزارت بهداشت همکاری کنند افزود: امیدواریم با پایان تعطیلات شاهد ایجاد موج دوم کرونا در برخی از نقاط نباشیم از سوی دیگر اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی باید همچنان ادامه پیدا کند.

عباسی افزایش تجهیزات بیمارستانی و استفاده از ظرفیت خیران و NGO ها را در شرایط فعلی مورد تأکید قرار داد و گفت: کمبودهایی در بیمارستان‌های رودسر و املش از لحاظ دستگاه سی‌تی‌اسکن و دستگاه اکسیژن‌ساز وجود دارد که امیدواریم وزیر بهداشت و درمان بر اساس وعده‌هایی که قبلاً داده‌اند نسبت به رفع آن اقدام کنند.

 دکتر رحمانی‌فضلی وزیر کشور در پیامی ، از دکتر زارع نماینده عالی دولت در گیلان به سبب اجرای موفقیت‌آمیز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان قدردانی کرد.

 

رشتکده، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ متن پیام دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان به این شرح است؛

جناب آقای زارع

استاندار محترم گیلان

سلام علیکم

اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی تا این لحظه، مرهون تلاش و مجاهدت شبانه روزی تمامی مسئولین به ویژه جنابعالی به عنوان رییس استانی ستاد ملی مبارزه با کرونا می باشد که نتیجه و ثمره این مجاهدت فی سبیل الله تحقق شکوه حماسه همبستگی و اتحاد ملی در مبارزه با این بیماری منحوس عالم‌گیر می باشد. جا دارد از زحمات شما و همه همکاران عزیز و سختکوشم اعم از معاونین‌تان، فرمانداران، بخشداران و دهیاران و سایر افتخارآفرینان این حماسه ملی که برگ دیگری از افتخارات تاریخ تمدن ساز فرهنگ دیارمان می باشد، صمیمانه تشکر و قدردانی کنم و انشاالله با نهایت جدیت در تداوم این عزم خداپسندانه با تلاش و اقدامات لازم و هماهنگی های پیوسته تا پایان اجرای این طرح در ایفای حق الناس، موجبات رضایت حق تعالی را بیش از پیش فراهم سازید.

عبدالرضا رحمانی فضلی

وزیر کشور

سخنگوی دولت با بیان اینکه کرونا به اقتصاد دنیا شوک وارد کرده است، افزود: بیماری کرونا به اقتصاد جهانی دو تریلیون دلار خسارت وارد کرده است و بر اساس آمارهای منتشر شده کرونا در مرحله اول ۲۵ میلیون نفر در جهان را بیکار می‌کند.

 

رشتکده،  علی ربیعی سخنگوی دولت گفت: با وجود قرار گرفتن در شرایط تحریم امروز به مرز صادرات تولید دستگاه تنفس مصنوعی رسیده ایم.

ربیعی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جان باختگان گفت: در جلسه دیروز هیئت دولت درباره پیامد‌های اجرای طرح فاصله اجتماعی و وضعیت موجود کشور ناشی از شرایط کرونایی گفتگو شد.
سخنگوی دولت از کاهش تردد و کاهش مصرف 48 میلیون لیتری بنزین و همچنین از ظرفیت های وزارت بهداشت در مقابله با ویروس کرونا و همچنین خالی بودن 4 هزار تخت نیروهای مسلح گفت و افزود: ادب ایرانی در موج اول غافلگیری به کمک ما آمد.

ربیعی با بیان اینکه روح ایثارگری و از خودگذشتگی مردم و کادر درمانی نقطه برتری ما بود، افزود: جمعیت جوان کشور بر خلاف جوامع اروپایی به ما کمک کرد تعداد جانباختگان کشور نسبت به دیگر کشورها کمتر باشد.

او درباره تولید دستگاه های تنفس مصنوعی در کشور گفت و افزود: مشکل امروز دنیا در ارتباط با بیماران کرونایی، کمبود دستگاه تنفس مصنوعی یا وِنتیلاتور (Medical ventilator) است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تولید ماسک بهداشتی در کشور 4 برابر شده است، گفت: امروز در جلسه هیئت دولت گزارش‌های بسیار خوبی ارائه شد، خوشبختانه ما در ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) شرایط خوبی داریم، اکنون روزی 38 دستگاه تولید می‌شود که تا 15 فروردین برای تولید 2 هزار ونتیلاتور قرارداد بسته شده است.

ربیعی ادامه داد: امیدواریم با قرارداد‌های که با شرکت‌های دانش بنیان منعقد شده است بتوانیم کل کشور را پوشش دهیم و هم اکنون وضعیت مناسبی قرار داریم.

علی ربیعی افزود: هم اکنون 15 هزار کیت تست در اختیار داریم که خوشبختانه با افزایش بخش های تولید می‌توان این رقم را به 20 هزار کیت تست رساند. در روز‌های اول کیت تست بسیار کم بود اما با تلاش شرکت‌های دانش بنیان و وزارت دفاع اکنون در وضعیت مناسبی قرار داریم.

سخنگوی دولت از اشباع شدنِ مواد ضدعفونی کننده در بازار گفت و افزود: فروش لوازم بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده در فروشگاه ها نیز علاوه بر داروخانه ها عرضه می شود.

ربیعی با بیان اینکه کرونا به اقتصاد دنیا شوک وارد کرده است، افزود: بیماری کرونا به اقتصاد جهانی دو تریلیون دلار خسارت وارد کرده است و بر اساس آمارهای منتشر شده کرونا در مرحله اول 25 میلیون نفر در جهان را بیکار می‌کند که در منطقه آسیا این آمار بیشتر خواهد بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کرونا نابرابری و فقر را در جهان گسترش خواهد داد، گفت: برخی افراد در حوزه ی کارشناس اقتصادی اطلاعات نادرست به مردم می دهند.

سخنگوی دولت گفت: بیماری، انگ نیست! در صورت ابتلای یک فرد به کرونا، موضوع به یک عضو خانواده و یا مدیر محل کار او اطلاع داده می شود، تا مراقبت ها انجام شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش زنجیره انتقال کرونا با صدور بخشنامه‌ای به استانداران، مواردی را در زمینه محدودسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری برای اجرا توسط مدیریت شهری ابلاغ کرد.

رشتکده،  به نقل از ایسنا، در بخشنامه مهدی جمالی نژاد به استانداران در راستای اجرای اوامر رییس جمهوری و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و به منظور پیاده‌سازی طرح جداسازی اجتماعی در معابر شهری و محدود نمودن تردد وسایل نقلیه شخصی و جهت پاسخگویی به سفرهای ضروری در هر استان، مواردی در زمینه محدودسازی نحوه خدمت رسانی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری شامل: مترو، اتوبوس، تاکسی و مسافربرهای اینترنتی با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری لازم ابلاغ شده است.

در این بخشنامه آمده با بررسی عرضه و تقاضا در شرایط جدید، خدمات رسانی محدود با تقاضای مربوطه با هدف پوشش سفرهای ضروری صورت گیرد.

در بخشنامه معاون عمرانی وزیر کشور همچنین آمده که در برآورد عرضه، رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در جهت پیشگیری از انتقال بیماری کووید ۱۹ به کاربران ناوگان حمل و نقل جهت حفظ پایداری سرویس دهی مد نظر قرار گیرد و در ارائه خدمت، تمامی پروتکل های بهداشتی ابلاغی توسط کاربران ناوگان حمل و نقل عمومی رعایت گردد.

در بخشنامه جمالی نژاد همچنین آمده است که در برآورد تقاضای سفر، ملاحظات لازم از منظر میزان و جغرافیای تقاضای سفر اعم از تعداد سفرهای کاری برای یک سوم ظرفیت فعال کارمندان ادارات، مکان کارخانجات و واحدهای تولیدی تأمین کننده کالاهای اساسی مردم و جلوگیری از ارائه خدمات به مکان های تفریحی، گردشگری و دیگر نقاط جاذب سفر، مد نظر قرار گیرد.

در ادامه این بخشنامه تاکید شده که سرفاصله زمانی ارائه خدمات ناوگان حمل و نقل عمومی به نحوی تنظیم گردد تا باعث ازدحام مسافرین در برخی از ایستگاه ها و یا ناوگان نگردد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، در بخشنامه معاون عمرانی وزیر کشور با تاکید براینکه در خدمت رسانی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری از لحاظ زمانی و جغرافیایی باید به تردد کارگران و دیگر اقشار ضعیف جامعه توجه لازم صورت گیرد، آمده است: ضرورت دارد ناوگان حمل و نقل بار که کالاهای اساسی و مرتبط با مایحتاج ضروری مردم را جابجا می نمایند، بدون هیچگونه محدودیتی و با بیشترین کارایی فعال نگه داشته شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه اینستاگرام خود درباره چرایی پرداخت نشدن ۵۰ درصدی افزایش حقوق به بازنشستگان توضیح داد.

رشتکده،   محمد باقر نوبخت، در تشریح افزایش منابع تخصیص یافته به بازنشستگان کشوری و لشکری اظهار کرد: برقراری ارتباط بین مردم را از این پس بیش از پیش دنبال خواهم کرد. مطلبی که بسیاری زیاد این روزها از سازمان برنامه و بودجه پرسیده می شود در خصوص ۵۰ درصد افزایش حقوقی است که به بازنشستگان پرداخت نشد.
 
وی افزود: قانون پنجم برنامه توسعه، به دولت اجازه می‌دهد که در دوران برنامه که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ به طول انجامید، از همه امتیازاتی که در فصل ۱۰ از ماده ۶۴ تا ۸۰ وجود دارد تا ۵۰ درصد امتیازات را استفاده کند.

 

نوبخت تاکید کرد: هیئت وزیران برای تعدادی از دستگاه‌ها این ۵۰ درصد را تصویب کرد و این افراد از امتیاز این ۵۰ درصد برخوردار شدند. سازمان اداری و استخدامی پیشنهادی را به دولت آورد مبنی بر این که این حق وجود داشته باشد که منابع مالی برای انجام آن وجود داشته باشد.

رئیس سازمان برنامه  و بودجه تاکید کرد: به همین جهت دستگاه‌ها به سازمان برنامه و بودجه مراجعه کردند تا با منابع مالی خود این ۵۰ درصد را اعمال کنند و ما نیز این مطالعات را انجام دادیم و منجر به آن شد که بهمن ماه بخشنامه‌ای ابلاغ شد تا این تعداد از دستگاه‌ها به شرط طلب نکردن منابع بیشتر، این روند را انجام دهند.

نوبخت گفت: قانون مدیریت خدمات کشور که در سال ۱۳۸۶ به صورت آزمایشی به تصویب رسید دارای ۱۵ فصل است و در هر فصل به مبانی مختلفی می‌پردازد و در فصل دهم به نظام پرداخت به کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخته است. این نظام پرداخت بر اساس امتیاز و بررسی است که با در نظرگیری این امتیاز و ضرب در ریال، رقمی به حقوق افراد اضافه می‌شود. ضریب ریالی در این قانون چیزی حدود ۵۰۰ ریال است که تبصره ذیل ماده ۶۴ این رقم سالانه بر اساس هزینه زندگی درصدی افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: این ضریب ریالی برای مستمری بگیران، بازنشستگان و کارمندان یکسان است، اما آن چه اختلاف بین این سه گروه ایجاد می‌کند امتیاز برای این سه رسته است. امتیازات برای این سه گروه با فرمول‌های مختلف محاسبه می‌شود؛ یعنی بر اساس سختی کار امتیازات متفاوت است. امتیازی از ۱ تا ۲۰۰۰ برای شغل آنها، به شاغلان از ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ داده می‌شود که در درجمع به آن‌ها حقوق ثابت می‌شود. این امتیازات به علاوه فوق العاده‌ها می‌شود. جمع این امتیازات را حقوق کارمندان دولتی می‌گویند.
 
نوبخت تاکید کرد: قانون برنامه ششم به دولت این اجازه را می‌دهد که پرداخت شاغلان با بازنشستگان را متناسب سازی کند. درصدی برای افزایش این حقوق برای متناسب سازی بیان نشده و تنها راه برای متناسب سازی را به دست دولت سپرده است.

وی افزود: دولت این لایحه را به مجلس ارائه کرد و در نهایت شورای نگهبان آن را رد و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را تصویب کرد. حالا از همین طریق هر سال مبلغی را برای بازنشستگان کنار گذاشته ایم، سال گذشته چیزی حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان دربودجه قید شد که دولت این رقم را به ۴۰۰۰ میلیارد تومان رساند.

افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف ۷۰۰ هزار تومان 

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: این رقم با تلاش‌های دولت به ۵۰۰۰ میلیارد تومان رسید. برای سال ۱۳۹۹ این رقم را ۱۰۰ درصد افزایش داده و به ۱۰ هزار میلیارد تومان رساندیم تا به حقوق این افراد اضافه کنیم. در این افزایش حقوق‌ها برخی از بازنشستگان بیش از ۷۰۰ هزار تومان به حقوقشان افزوده خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه روز دوشنبه از تشکل های بازنشستگی و نمایندگانشان خواستیم تا به جلسه مشترک با سازمان برنامه و بودجه کشور بیایند افزود: در ادامه مسیر افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و همچنین تزریق ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع همسان سازی حقوق آنها، دستور پرداخت پاداش بازنشستگانی که تا سال ۱۳۹۸ بازنشسته شده اند را نیز صادر کرده ایم.

افزایش حقوق بازنشستگان تا ۲.۸ میلیون تومان

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حقوق بازنشستگان تا سقف دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت، بیان کرد: سال گذشته رقم پاداش بالغ بر ۸۰۰۰ میلیارد تومان بود که رقم آن هنوز مشخص نیست.

تکلیف پرداختی ها به زنان سرپرستان خانوار مشخص می شود

وی افزود: امسال برای زنان سرپرستان خانوار نیز حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته ایم. مستمری این افراد سه تا پنج برابر هم افزایش پیدا کرد و امیدواریم بتوانیم منابع مالی جدیدترین برای افزایش این دریافتی را داشته باشیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین اعلام کرد: تا پایان فروردین برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان اقدام می شود.

محمود صادقی، نماینده تهران در توئیتی نوشت:


‏رشتکده،  ضمن تقدیر از تلاش‌های شبانه‌روزی رییس‌جمهور و اعضای ستاد کرونا از ایشان انتظار می‌رود ادبیاتش را اصلاح کند:
یک بار به حق پیام می‌دهند که تحریم‌های ظالمانه مانع تأمین دارو و تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا است، یک بار بلوف می‌زند که ما ۲۰ هزار تخت خالی داریم!

رییس جمهوری گفت: در طول این ۶ سال اینقدر پایه های سلامت را مستحکم کردیم که امروز هرکس به کرونا مبتلا می شود و وارد بیمارستان می‌شود ۹۰ درصد را دولت و بیمه پرداخت میکند و او فقط ده درصد را پرداخت می‌کند.

 

 رشتکده، حجت الاسلام حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا ضمن تبریک سالروز میلاد با حضرت امام حسین (ع) اظهار داشت: عید با سعادت میلاد سالار آزاگان حضرت امام حسین (ع) و البته متعاقبش میلاد پرچمدار با وفایش و بعد فرزند عزیزش امام سجاد این سه روز این میلاد را داریم خدمت همه مردم و مسلمانان و ازادی خواهان تبریک می گوییم.

وی اضافه کرد: در واقع امروز هم تلاش و پیروی از سالار شهیدان است که امام حسین امام احسان بود، امام اکرام بود، امام توجه به گرفتاران بود و حتی رحم و شفقت و مهربانی را از دشمنان خود دریغ نمی‌کرد و در موقع رسیدن به نزدیک سرزمین کربلا وقتی لشکر روبرو متوقف کرد از راهش وقتی دید تشنه هستند به آنها آب داد و حتی به اسب های آنها آب داد.

رییس جمهور با اشاره به وضعیت و شرایط روزهای اخیر و پیش رو گفت: امسال عیدی مردم به عزیزانشان و فرزندانشان و دوستان و اقوام عیدی بزرگتری است، همکاری که مردم و بزرگوار برای عبور از این مشکل انجام می‌دهند، به نظر من بالاترین عیدی است که پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: در حوادث این چند روزی که مردم گرفتار ویروس کرونا بودند، پایه های بهداشتی و درمانی کشور ما آنچنان مستحکم است که نه تنها تا امروز تاب آوری کرده است خدای نکرده چند هفته طولانی شود و یک اوجی هم بگیرد بیمارستان ها و پزشکان و پرستاران ما این آمادگی را برای درمان و رسیدگی دارند.

رییس جمهور گفت: خدا را شاکریم که جزو کشورهایی نیستیم که بیماران ما در سالن بیمارستان روی زمین افتاده باشند. جزو کشورهایی نیستیم که جنازه افراد فوت شده زیاد باشد که کامیون های یخچال دار بیاورند و مریض‌های ما در پیاده رو و چمن بیرونی بیمارستان روی زمین افتاده باشند.

روحانی افزود: این شکر گذاری در پیشگاه خداوند دارد. کار بزرگی است که ملت و ملت و کادر درمانی ما انجام داده است. در طول این ۶ سال اینقدر پایه های سلامت را مستحکم کردیم که امروز هرکس به کرونا مبتلا می‌شود و وارد بیمارستان می‌شود ۹۰ درصد را دولت و بیمه پرداخت می‌کند و او فقط ده درصد را پرداخت می کند.

وی اضافه کرد: در کشورهای مختلف از آزمایش اولیه ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار از افراد می‌گیرند و تا هزینه های بسیار گرانی برای بستری و مراقبت های ویژه دریافت می‌کنند.

رییس جمهور گفت: زیربنایی که در کشور ما ایجاد شده است امروز برای همه مردم جهان روشن‌تر می شود ملت باید به کار و برنامه خود و خادمان و نوکران خود ببالد که همه تلاش کرده اند و امروز در مقابله این بیماری همه یکپارچه و متحد شده اند البته یکپارچه بودیم اما گاهی برخی تضعیف می کردند و فاصله می‌انداختند.

روحانی افزود: اگر چه گرفتار کرونا شده‌ایم اما یک وحدت و برادری و مهربانی و اتحاد و سراسر جامعه ما را فرا گرفته است. کمتر افرادی هستند دنبال ایراد گیر و مچ گیری باشند اکثریت قاطع همه مردم و جوانان و اهالی رسانه و قلم دنبال کمک به همدیگر هستند و این یاری به خوبی در حال انجام است.

وی در ادامه گفت: طرحی امروز وزارت بهداشت و درمان به جلسه ستاد پیشنهاد داد که براساس آن هرکس که معلوم شد مبتلا به ویروس کرونا شده است موظف است دوهفته خود را از جامعه دور کند و با کسی تماس نداشته باشد. به نوعی خود را یا در خانه یا استراحتگاهی که مشخص شده قرنطینه کند و اگر لازم بود در بیمارستان بستری شود به بیمارستان برود.

روحانی گفت: خواهش می‌کنیم که این افراد خود را از خانواده، دوستان جدا کنند. اولین کسانی که در خطر قرار می گیرند اعضای خانواده، دوستان و همسایگان هستند.

رییس جمهور افزود: بحث این است که اگر این فرد عمل نکرد و با این که می‌دانست کرونا دارد در جامعه آمد، با او چه برخوردی شود که این طرح را به کمیته اجتماعی و امنیتی واگذار کردیم که امروز بررسی شود و نهایی کنند.

روحانی ادامه داد: این مساله از مهمترین مسائل ما است که در کشور هر طور که معلوم شد فردی کرونا دارد باید از جامعه جدا شود. همه طرح‌هایی که اجرا و سخت گیری می‌کنیم برای همین است که فرد کرونایی قاطی دیگران نشود و ویروس به دیگران منتقل نکند.

وی تاکید کرد: آنهایی که مشخص می‌شود که مبتلا شده اند حتما باید از جامعه جدا شوند تا این که معلوم شود که آنها دوران خود را در فاصله گیری از جامعه گذرانده‌اند. وقتی خوب شدند به جامعه برمی‌گردند. این دوره ، دوره طولانی نیست ، دوره دو هفته ای است و همه باید رعایت کنیم تا از این مساله عبور کنیم.

رییس جمهوری به کسانی که در خصوص کرونا شایعه پراکنی می کنند اشاره کرد و گفت: کسانی که در جامعه شایعه پراکنی می‌کنند و ذهن مردم را مشوش و ناراحت می‌کنند و استرس وارد می کنند از همکاران نزدیک کرونا هستند. چرا که کرونا اینها را می‌خواهد . کرونا می خواهد که عده ای روی اعصاب مردم بیایند تا مردم روحیه خود را از دست بدهند تا او موفق شود.

روحانی گفت: آن کسی که روحیه اش را از دست می دهد و در استرس و فشار روحی قرار می گیرد، ایمنی بدنش آسیب می‌بیند و این ویروس سریعتر می‌تواند به اهدافش برسد بنابراین ما نباید بگذاریم یاران کرونا در کنار کرونا باهم باشند. این کار را وزارت ارشاد، دستگاه‌های دیگر و صدا و سیما و فضای مجازی است و همه باید مراقبت و مواظبت کنند که چنین حادثه‌ای اتفاق نیفتد.

رییس دولت دوازدهم در ادامه به بحث خرید و فروش اینترنتی اشاره کرد و گفت: در روزهای گذشته هم بر خرید و فروش اینترنتی تاکید کردیم که حتی الامکان مردم نیازهای خود را توسط شرکت‌هایی که از طریق اینترنت می‌توانند جنس تهیه کنند و درب خانه تحویل بدهند، خرید کنند.

وی افزود: در این زمینه اقداماتی که شده است در جلسه امروز مطرح شد و اقداماتی که باز هم لازم است در جلسات بعد از طریق وزارت صمت مطرح شود برای این که در ایامی که مهم است فاصله گذاری اجتماعی انجام شود نیاز نداشته باشند زیاد از خانه خارج شوند.

رییس جمهوری در ادامه به کسب و کارها و معیشت و زندگی مردم اشاره کرد و گفت: بحث بعدی زندگی مردم است. می‌دانیم در این ایام وقتی مسافرت را ممنوع می‌کنیم، این که می گوییم مغازه و فروشگاه بسته شود به زندگی مردم فشار وارد می‌شود. می دانیم عده‌ای هستند که زندگی آنها با کار روزمره تامین می‌شود که اگر کار نکنند برای مخارج زندگی دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود: طرح های ما که باید اجرا شود اگر یک روز لازم باشد اجرا شود ما یک روز و یک ساعت نخواهیم کرد. هر مقدار که ضروری باشد اجرا می‌کنیم. به محض این که ضرورت تمام شود، این طرح کنار گذاشته می‌شود و مردم به زندگی عادی خود بر می‌گردند. مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات و رفت و آمدها و فعالیت‌ها و مسافرت‌ها همه به شرایط قبل برخواهد گذشت اما باید به آن روز برسیم که ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اعلام کند.

روحانی ادامه داد: هنوز در بعضی از استان‌ها روند مبتلایان ما و حتی در بعضی جاه‌ها روند فوتی در حال افزایش است. این روند افزایشی ما را وادار می‌کند که این طرح‌ها را همچنان پیش ببریم. هر زمانی که وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما گفت که روند افزایشی کاهش پیدا کرده است و تثبیت شده است و روی خط موازی قرار گرفته آن زمانی است که ما می‌توانیم شرایط را به شرایط قبل از این حوادث ماه اسفند برگردانیم.

صفحه1 از149

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.