K2 Listing

K2 Listing

وکیل دفتر بودجه کاخ سفید بر سر نگرانی‌های ناشی از توقف کمک نظامی آمریکا به اوکراین استعفا کرد

رشتکده؛  یک وکیل دفتر بودجه کاخ سفید بر سر نگرانی‌های ناشی از توقف کمک نظامی آمریکا به اوکراین استعفا کرد.
مارک سندی، مقام باسابقه دفتر مدیریت و بودجه که دستور توقف این کمک امنیتی به اوکراین را داد در گفتگو با بازپرسان کنگره آمریکا گفت تا حدودی به علت همین مساله، استعفا کرده است.
وی این اظهارات را در تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا عنوان کرد.
 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی چهارشنبه در جمع لابی صهیونیست‌های آمریکا، ضمن بیان توضیحاتی در خصوص آخرین تحولات در سزمین‌های اشغالی و غزه خواستار تحریم‌ ایران از سوی اروپا شد.


رشتکده،  به نوشته وبگاه «عاروتص شوع» «بنیامین نتانیاهو» در دیدار با اعضای لابی «ایپک» (لابی صهیونیستی کمیته امور عمومی آمریکا-اسرائیل) در غروب چهارشنبه در قدس اشغالی در واکنش به تصمیم دستگاه قضایی اروپا در الصاق برچسب کالای ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین واقع در راراضی اشغالی ۱۹۶۷ گفت: «در حالی‌که اروپا مسیر عدم پیوستن به تحریم‌های ایران را انتخاب کرده، اما محدودیت‌های سیاسی و اقتصادی علیه اسرائیل اعمال می‌کند.»
لابی ایپک یکی از مهمترین عناصر حمایت داخلی در آمریکا از رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید و بسیاری از نمایندگان کنگره و مقام‌های دولت آمریکا تحت چتر حمایت مالی آن هستند.
بر اساس این گزارش، دستگاه قضایی اروپا روز های گذشته طی حکمی الصاق برچسب روی کالا‌هایی را که تولید شهرک‌های صهیونیست‌نشین است، تایید کرد. بر اساس این حکم، کشور‌های عضو اتحادیه اروپا موظفند کالا‌های تولید شهرک‌های صهیونیست‌نشین واقع در اراضی اشغالی ۱۹۶۷ را از کالا‌های «ساخت اسرائیل» متمایز کنند و نباید برچسب «ساخت اسرائیل» روی این کالا‌ها درج شود.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با لابی ایپک با مظلوم نمایی و بدون اشاره به حملات هوایی روزهای گذشته علیه مناطقی در غزه و دمشق مدعی شد که مبارزان فلسطینی مناطق مسکونی در سرزمین‌های اشغالی را هدف می‌گیرند.
این در حالی است که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ضمن استقبال از ترور فرماندهان جنبش جهاد اسلامی در نوار غزه، هشدار داد در صورت تداوم ناآرامی‌ها، حملات به مواضع جهاد اسلامی ادامه می‌یابد.
درگیری‌ها در نوار غزه بعد از حمله صبح بامداد سه‌شنبه (۲۱ آبان) رژیم صهیونیستی به منزل مسکونی «بها ابوالعطا» از رهبران جنبش جهاد اسلامی و شهادت وی و همسرش آغاز شد. در حمله دیگری، رژیم صهیونیستی به منطقه «المزه» دمشق، «معاذ» فرزند «اکرم العجوری» از اعضای دفتر سیاسی جهاد اسلامی به شهادت رسید.
جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در ادامه تجاوز ات خود چهارشنبه شب شهر «رفح» در جنوب غزه را هدف قرار دادند که در پی آن دو نفر از فلسطینیان به شهادت رسیدند.
شبکه خبری «اسکای» گزارش داد که در حملات هوایی رژیم صهیونیستی به رفح، دو نفر از فلسطینیان شهید شدند که با احتساب این دو شهید، تعدادی شهدای غزه به ۲۶ نفر افزایش پیدا کرده است.

المانیتور به نقل از برخی مخالفان ایران در اسرائیل می‌گوید که برخی نظامیان تندرو صهیونیست معتقدند اسرائیل باید اکنون راه خود را از آمریکا جدا کند و مستقلا به تجهیزات دفاعی و نظامی خود بپردازد.

رشتکده،  اجرای گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران باعث ترس  بسیاری از حکومت‌ها و دول متخاصم خارجی شد. در این میان، رژیم صهیونیستی بیش از پیش احساس ترس و وحشت کرده است. اخیرا وبگاه المانیتور طی مقاله‌ای به واکنش صهیونیست‌ها در برابر گام چهارم ایران در برجام پرداخت و وحشت آنها از این حادثه را تشریح کرد.

ترامپ بی‌وفا و خروج از برجام، علت سردرد اسرائیلی

المانیتور اشاره دارد که بسیاری از سیاسیون و ماموران امنیتی اسرائیل، آمریکای ترامپ را مسئول چنین اتفاقی می‌دانند. اگرچه ایران بارها اعلام کرده که دستیابی به تسلیحات اتمی ممنوع است اما المانیتور مدعی است ماموران امنیتی اسرائیل به آمریکا هشدار داده بودند که اگر این کشور از برجام بیرون رود ایران به زودی می‌تواند سطح غنی سازی خود را بالا برده و به تسلیحات هسته‌ای دست یابد.

از نظر این سایت، این دقیقا چیزی است که اسرائیل بیش از هر چیزی از آن می‌ترسد. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی اخیرش هم برای امنیت اسرائیل احساس نگرانی کرده و گفته آمریکا نباید اجازه  دهد که چنین چیزی وقوع یابد.

اما المانیتور تاکید دارد که این حرفهای  پومپئو هیچ کس را در اسرائیل قانع نمی‌کند. هم اکنون همه وحشت زده شده اند. لایه های امنیتی رژیم صهیونیستی بیش از گذشته از آمریکا ناامید شده اند. این وبگاه خبری در گزارش خود از یکی از ماموران ارشد امنیتی اسرائیل نقل می‌کند که گفته متاسفانه وعده ها و حرفهای ترامپ به هیچ وجه به عمل تبدیل نشد. این مامور می‌گوید: “شاید ما مجبور باشیم راهی جدا و مستقل از آمریکا پیش بگیریم. ایران به دنبال این است که اسرائیل را از روی نقشه پاک کند. به همین خاطر اسرائیل در خطر است اما آمریکا هیچ توجهی ندارد.”

المانیتور مدعی است که سازمان اطلاعات اسرائیل معتقد است وقایع بعد از می ۲۰۱۸ و خروج آمریکا از برجام بیش از پیش به ضرر اسرائیل بوده است. در همان زمان یکی از ماموران اطلاعات صهیونیست که نمی‌خواست نامش فاش شود در گفتگویی با المانیتور از این گفت که ایران بعد از خروج آمریکا از برجام به صورت آنی از برجام خارج نمی‌شود؛ بلکه در چند مرحله و به صورت گام به گام خارج می‌شود تا دنیا نسبت به آن واکنشی نشان ندهد. این مامور در آن زمان گفته بود که ایران ابتدا سطح غنی‌سازی را از ۳.۵ درصد بالاتر می‌برد و بعد در گام‌های بعدی سانتریفیوژها را فعال‌تر می‌کند و در آخر هم به طور کامل فعالیت هسته‌ای قبل از برجام را از سر می‌گیرد.

اسرائیلی‌ها از این وحشت کرده اند که ایران علم و تجربه کار با سانتریفیوژها را دارد و به راحتی می‌تواند شرایط را به نفع خود کرده و با سرعت به فعالیت هسته‌ای پیشابرجام برگردد.

اسرائیل باید راهش را از آمریکا جدا کند

انتقاد صهیونیست‌ها به بنیامین نتانیاهو هم در این زمان اوج گرفته. بسیاری درون رژیم صهیونیستی معتقدند که نخست وزیر پیشین اسرائیل به علت روابط شخصی در قمار ترامپ شرکت کرد اما نتوانست او را مجاب کند که در مقابل ایران بایستد. برای اولین بار، برخی کارشناسان تندرو صهیونیست به المانیتور گفته اند که آمریکا متحد مطمئنی نیست و نمی‌توان به دیپلماسی او و ترامپ در منطقه دلخوش بود.  ترامپ اسرائیل را دوست دارد اما در حرف و وقتی پای عمل می‌رسد حاضر نیست از متحد خود یعنی نتانیاهو دفاع کند.

المانیتور به نقل از برخی مخالفان ایران در اسرائیل می‌گوید که برخی نظامیان تندرو صهیونیست معتقدند اسرائیل باید اکنون راه خود را از آمریکا جدا کند و مستقلا به تجهیزات دفاعی و نظامی خود بپردازد. یکی از این نظامیان می‌گوید که اسرائیل در طول این سالها بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای مقابله با ایران سرمایه گذاری کرده اما قادر نیست به علت مسائل سیاسی آن را به کار گیرد.

موشکهای دوربرد و بلاتکلیفی سیاسی؛ چرا اسرائیل وحشت کرده است؟

طبق تحلیل المانیتور و سایر رسانه‌های خارجی اسرائیل بیشتر از این وحشت زده است که موشکهای بالستیک ایران به تسلیحات هسته ای تجهیز شوند چرا که در این صورت به این دلیل که برد موشکهای ایران به اسرائیل می‌رسد، اسرائیل به نوعی در مقابل ایران کیش و مات می‌شود.

المانیتور تاکید دارد که نداشتن نخست وزیر  و بلاتکلیفی سیاسی در داخل رژیم صهیونیستی بیشتر باعث ترس و ضعف اسرائیل شده و این کشور را در مقابل ایران ناتوان‌تر می‌کند. این چیزی است که از مدتی پیش رسانه‌های اسرائیلی به آن پرداخته و بر آن تاکید دارند.

برخی رسانه‌های اسرائیل از جنگ نظامی اسرائیل و ایران دچار یاس شده و ترجیح می‌دهند اسرائیل به نوعی سطح تنشها را کم کند. مدتی پیش یک وبگاه صهیونیست به نام “وای نت نیوز” در گزارشی از قدرت روزافزون ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس گفت و تاکید کرد که اگر اسرائیل با همین سیاست تند در مقابل ایران قرار بگیرد شکستش حتمی است(اینجا بخوانید).

از طرف دیگر، برخی سایتها و خبرگزاری‌‎های صهیونیست مانند “واچ جروزالیم” طی مقالاتی به تجهیزات نظامی ایران پرداخته و با ایجاد ترس در دل نمایندگان مجلس اسرائیل (کنست) سعی دارند به نوعی تشکیل دولت در این منطقه را تسریع ببخشند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز دوشنبه اعلام کرد نام ۹ فرد و یک نهاد را به فهرست تحریمی این کشور علیه ایران اضافه کرده است.


رشتکده،  طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا اسامی آقایان «محمد باقری»، «حسین دهقان»، «محمد محمدی گلپایگانی»، «غلامعلی حداد حادل»، «وحید حقانیان»، «حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی خامنه‌ای»، «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی»، «غلامعلی رشید»، «علی‌اکبر ولایتی» افرادی هستند که به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه شده‌اند.

خزانه‌داری آمریکا همچنین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.
واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام گام از تعهدات خود کاسته است. تهران شهریورماه اجرای سومین گام از کاهش تعهدات خود را اعلام کرد.

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد.

گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام که از ۱۶ شهریور شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بود.

با استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان و ادامه اعتراضات در این کشور آینده سیاسی این کشور در هاله ای از ابهام قرار گرفته و بیروت با بحران بی دولتی دست و پنجه نرم می کند.

 

رشتکده،   روز سه شنبه سعدالحریری نخست وزیر لبنان در عرض یک دقیقه اعلام کرد به بن بست رسیده ایم و استعفای خود را می خواهم به بعبدا ببرم. حریری بیش از این سخن نگفت  و راهی کاخ ریاست جمهوری شد.

ابوالفضل خدایی در خبرآنلاین نوشت: گمانه زنی ها درباره احتمال استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان از آنجا قوت گرفت که وی در روز سوم آبان ماه با رئیس جمهور این کشور یعنی میشل عون دیدار کرد.  پس از این دیدار ۳۰ دقیقه ای رسانه های سعودی مدعی شدند که حریری موضوع استعفای خود را با میشل عون در میان گذاشته است. این تحولات در حالی رخ می داد که  حریری پیش از این طرحی ۲۴ بندی را برای خروج از وضعیت بحرانی اعلام کرده بود  که در نهایت ریاست‌جمهوری لبنان از تصویب ۱۷ بند این طرح پیشنهادی خبر داد اما این طرح تاثیر چندانی در آرام کردن اوضاع لبنان نداشت و سرانجام وی تصمیم به استعفا گرفت.پرونده زیر نگاهی به تحولات لبنان از زمان استعفای حریری تا به امروز دارد:

نخست‌وزیر لبنان در واکنش به ادامه اعتراض‌های مردمی در روز هفتم آبان ماه اعلام کرد، به «بن‌بست» رسیده و استعفای خود و دولتش را تسلیم رئیس‌جمهور می‌کند. نخست‌وزیر لبنان قبل رسیدن به کاخ ریاست جمهوری در توییترش نوشت: من در مسیر کاخ بعبدا هستم تا در پاسخ به بسیاری از لبنانی‌هایی که به خیابان‌ها آمدند، استعفای دولت را تسلیم [رئیس جمهور] کنم. مسئولیت ما و شرکایمان در حیات سیاسی این است که چطور از لبنان محافظت و اقتصاد را سر پا کنیم. فرصتی جدی داریم که نباید هدر رود. استعفایم را در اختیار رئیس جمهور و همه لبنانی‌ها قرار می‌دهم».

Image result for ‫استعفای حریری‬‎

حریری همچنین در اولین اظهارنظر خود پس از استعفا ابراز امیدواری کرد که از این بحرانی که کشورش گرفتار آن شده است، خارج شود. وی که این اظهارات را در «بیت الوسط» محل اقامتش در بیروت عنوان می‌کرد، گفت: «ما از این بن‌بست خارج خواهیم شد و اکنون (پس از استعفا) راحت شدم». 

اندکی پس از این استعفا حریری در اظهاراتی برخی گروه‌های لبنانی را به سوء استفاده از خودش متهم کرد. وی گفت: برخی طرف‌های لبنانی که نزدیک به من بودند از من بهره برداری کردند. وی تهدید کرد، آن‌ها مواخذه خواهند شد و در لیست قرار گرفته‌اند. حریری همچنین اتهاماتی را به افرادی که طی دوره نخست‌وزیری‌اش به او نزدیک بودند، وارد کرد.

در ادامه تحولات نیز روز چهارشنبه هشتم آبان ماه رئیس‌جمهور لبنان استعفای سعد حریری را پذیرفت. ریاست‌جمهوری لبنان همچنین از دولت خواست به عنوان دولت موقت تا زمان تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه دهد.

میشل عون نیز  تاکید کرد، خیزشی که به راه افتاده باب اصلاحات گسترده را باز کرده است. وی اضافه کرد: ملت بار دیگر در صورت بروز موانع پیش روی ما، به میادین بازخواهند گشت. عون به اعضای انجمن مارونی لبنان گفت: دولت لبنان دولتی پاک خواهد بود.

حامیان حریری نیز با شنیدن خبر استعفای او به خیابان ها آمدند و مسیرها در مناطق مختلف لبنان را بند آوردند. ارتش لبنان چهارشنبه برای باز کردن مسیرها و محدود کردن تجمعات تنها به میادین اصلی در مناطق مختلف با معترضان وارد مذاکره شده و تلاش‌هایی را برای باز کردن برخی خیابان‌ها آغاز کرد اما شب گذشته باز هم تظاهرکنندگان و حامیان جریان المستقبل وابسته به حریری مسیرهای اصلی در مناطق مختلف لبنان را بستند. این بعد از آن بود که اوضاع به حالت عادی بازگشته و عبور و مروز بعد از باز کردن مسیرها عادی شده بود. تظاهرکنندگان نسبت به تلاش‌های نیروهای ضد شورش برای برهم زدن تحصن آنها به زور ابراز نگرانی کردند و گفتند آنها نیز در مقابل متوسل به زور خواهند شد. آنها می‌گویند به منظور اعمال فشار بر مقامات جهت تحقق خواسته‌هایشان به بند آوردن خیابان‌ها ادامه خواهند داد.

واکنش ها به استعفای نخست وزیر جوان

در اولین واکنش ها نسبت به استعفای حریری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط جاری در لبنان بویژه تقدیم استعفاء توسط سعد حریری به میشل عون رئیس جمهور این کشور اظهار داشت: امیدواریم ملت و دولت لبنان این دوره خطیر و حساس را با موفقیت و همدلی پشت سر بگذارند. سید عباس موسوی با تاکید بر ثبات و استقرار کشور دوست و برادر لبنان، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر لزوم یکپارچگی، وحدت  و همدلی همه طوایف، احزاب و شخصیت های لبنانی به منظور حفظ ثبات و امنیت این کشور و پاسخگویی به مطالبات مشروع مردم لبنان در فضایی آرام تاکید دارد.

دبیرکل حزب الله نیز با اشاره به استعفای سعد الحریری، گفت که حزب‌الله از ابتدا گفته بود که این استعفا را تأیید نمی‌کند و باید به سخنان مردم گوش داده شود. پیشنهاد حزب‌الله این بود که دولت با نمایندگان مردم جلسه بگذارد و قوانینی برای مبارزه با فساد و آزادی بازداشت شدگان تصویب شود و مردم برآورده شدن مطالبات خود را حس کنند. وی افزود: «حزب‌الله هرگز به دنبال منافع خود نیست و هم و غم‌اش منافع لبنان است اما متأسفانه سعد الحریری استعفا داد. باید گفت خب حالا چه؟ دیگر طرحی تصویب نمی‌شود. عفو عمومی دیگر در کار نیست. چه خواهد شد؟ چه دولتی باید بودجه ۲۰۲۰ را تدوین و به تصویب برساند؟ آیا این راه‌حل شما بود؟» 

در واکنش های دیگر وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که این استعفا شرایط را پیچیده تر می کند. “سمیر جعجع”  رهبر حزب “نیروهای لبنانی” که به عربستان سعودی نزدیک است نیز در واکنش به استعفای حریری استعفای ا و را اقدامی خوب و در راستای خواست مردم برشمرد. “ولید جنبلاط”  رئیس حزب “سوسیالیست ترقیخواه” نیز گفت: در این لحظه سرنوشت ساز در پی استعفای سعد حریری و پس از آن که وی برای حل و فصل بحران بسیار تلاش کرد، باید به سمت  گفت و گو و آرامش حرکت کرد.

در همین راستا «مجتهد» افشاگر معروف عربستانی نیز در توئیترش نوشت: استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان نشان داد که او در ایجاد آشوب و هرج و مرج در لبنان شریک است. 

همچنین سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شب گذشته نیز گفت:

«تا کنون هیچ دولتی به نام دولت حزب‌الله در لبنان تشکیل نشده و آنهایی که از چنین عباراتی استفاده می‌کنند می‌خواهند تمامی ناکامی‌ها را به نام حزب‌الله بزنند و زمانی که ما می‌گفتیم دولت نباید استعفا دهد، نگران حزب‌الله یا مقاومت نبودیم. ما بیش از هر زمان دیگری و در هر بُعدی قدرتمند هستیم. ما هنوز برگ برنده‌های خود را رو نکرده‌ایم و نباید در مواضعی که تا کنون گرفته‌ایم دچار اشتباه شوید. تمامی مواضع ما به علت نگرانی برای لبنان است.»

او با اشاره به استعفای سعد الحریری، گفت که حزب‌الله از ابتدا گفته بود که این استعفا را تأیید نمی‌کند و باید به سخنان مردم گوش داده شود. پیشنهاد حزب‌الله این بود که دولت با نمایندگان مردم جلسه بگذارد و قوانینی برای مبارزه با فساد و آزادی بازداشت شدگان تصویب شود و مردم برآورده شدن مطالبات خود را حس کنند.

آینده مبهم لبنان در سایه بحران بی دولتی

 بدنبال استعفای «سعد حریری» از نخست وزیری و با توجه به ادامه حضور مردم در خیابان‌ها، اینکه چه کسی نخست وزیر لبنان می شود و دولت آینده چه شکل و ساختاری خواهد داشت، مهمترین موضوع بحث محافل سیاسی این کشور در شرایط کنونی است. در شرایط کنونی انتظار می رود “میشل عون” رئیس جمهوری لبنان، از آغاز  رایزنی و مشورت برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت جدید خبر دهد، اما وی همچنان در این خصوص درنگ دارد و به نظر می رسد دلیل این اقدام این است که وی منتظر است فراکسیون های پارلمانی و گروه های مختلف سیاسی که هر یک سرگرم بررسی این موضوع هستند به یک نتیجه نهایی رسیده و سپس رایزنی با آنان را آغاز کند.روزنامه الجمهوریه در این خصوص نوشت: رایزنی بین حزب الله، جنبش امل، جریان آزاد ملی به رهبری «جبران باسیل» و زیر خارجه و جریان «المرده» به رهبری «سلیمان فرنجیه» در خصوص تشکیل دولت به شرح زیر است:

 تشکیل دولت سیاسی به رهبری سعد حریری یا تشکیل دولت تکنوکرات (فن سالار) بدون او.

به عبارت بهتر این رایزنی ها به این ترتیب است: تشکیل یک دولت به ریاست سعد حریری؛ این یعنی تشکیل دولت سیاسی که در آن سیاستمداران به نمایندگی از گروههای سیاسی مختلف روی کار بیایند.

یا تشکیل دولت نجات متشکل از وزیران تکنوکرات که در این صورت پیش بینی می شود سعد حریری نخست وزیر نخواهد بود.

در این میان نبیه بری بر لزوم خروج سریع از شرایط کنونی و تشکیل دولت در نزدیک ترین زمان ممکن تاکید دارد.

 روزنامه الجمهوریه نیز به نقل از منابع وزارتی گزارش داد که ماهیت اساسی در رایزنی‌های سیاسی٬ تشکیل دولت در اسرع وقت است. این منابع خاطرنشان کردند که این عجله برای تشکیل کابینه جدید٬ نشان‌دهنده نگرانی مقامات سیاسی از گسترش بحران اقتصادی و مالی و نیز بحران سیاسی است. طبق گزارش‌های منابع وزارتی٬ این امر به‌معنای آن است که هر نقشه و برنامه‌ای که در صدد آسیب زدن به تشکیل کابینه یک‌رنگ باشد٬ از پیش شکست خورده است؛ چرا که چنین نقشه‌هایی موجب می‌گردد تا کشور از همه جهت‌های سیاسی و اقتصادی و مالی و حتی امنیتی٬ وارد یک وضعیت بحرانی شود.

منابع مذکور همچنین اشاره کردند که این رایزنی‌ها به‌شکل مستمر در جریان است و در ساعات آینده٬ مواضع به‌صورت روشن و علنی اعلام خواهد شد.

منابع ادامه دادند که به‌ویژه مواضع برخی طرف‌های معروف مانند ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست‌ترقی‌خواه و نیز حزب نیروهای لبنانی مشخص می‌شود. این منابع همچنین اشاره کردند که علی‌حسن خلیل وزیر دارایی با هیئتی از سوی نبیه بری رئیس‌ پارلمان به کاخ بیت‌الوسط (مقر اقامات حریری) رفتند و نیز سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله دیروز از همه لبنانی‌ها خواست تا در دولت خلأ ایجاد نکنند. لازم به ذکر است که سید نصرالله بر تشکیل دولت در سریع‌ترین زمان ممکن و گوش دادن به مطالبات مردمی که به خیابان‌ها آمده‌اند تأکید کرد.

منابع وزارتی اضافه کردند که در حال حاضر توپ در زمین تیم میشل عون رئیس‌جمهور لبنان و جریان آزاد ملی است و این احتمال وجود دارد که گزینه ‌آنها برای مأمور تشکیل کابینه در ساعات آینده٬ همان سعد حریری باشد.  (اینجا)

کارشناسان چه می گویند؟

حسن هانی زاده کارشناس خاورمیانه درباره استعفای حریری می گوید: سیاست امریکا و عربستان این است که به جای سعد فواد سنیوره مامور تشکیل کابینه شود اگر فواد به عنوان نسخت وزیر انتخاب شود فضا دگرگون می شود و بحران جدیدی به وجود می اید و حزب الله در فشار سیاسی امنیتی شدید قرار خواهد گرفت.» وی افزود: «فشار جریان هشت مارس و میشل عون مانع از این شد که در طول بحران اخیر لبنان سعد الحریری استعفای خودش را اعلام کند.  با توجه به وجود فشار امریکا عربستان و جریان وابسته به جعجع رهبر قوات اللبنانیه و ولید جنبلاط رهبر دروزی ها که سهمی در کابینه دارند وزرای خودشان را وادار کردند در جلسات هیئت دولت شرکت نکنند، در نتیجه تحولات لبنان خبر می داد که او در نهایت استعفا می دهد ، استعفای او نشان می دهد که طرح و برنامه امریکا و عربستان برای حذف جریان هشت مارس به نتیجه رسیده است لذا این استعفا ممکن است پیامد های خطرناکی برای جریان مقاومت اسلامی خصوصا حزب الله به دنبال داشته باشد. استعفای سعد گامی در تضعیف حزب الله است.»

احمد دستمالچی سفیر سابق ایران نیز گفت: اگر بحران ادامه پیدا کند و لبنان دریک وضع نا مبهم نا امنی قرار بگیرد، بدون شک حزب الله برای اینکه کیان و استقلال لبنان حفظ شود و دستخوش امواج اهداف شوم صهیونیست و سعودی نشود، انچه که باید لازم باشد انجام می دهد. این کارشناس در تحلیل وضعیت داخلی لبنان و بحران استعفا در این کشور می گوید: لبنان سالیان طولانی درنظام طائفی غیر عادلانه ای که از میراث استعمار فرانسوی است بشدت رنج میبرد.از یکطرف  تقسیم مناصب خدمتگذاری  نه برمبنای شایسته سالاری که برمبنای طائفه گرایی صورت میپذیرد ولذا دربیشتر  اوقات فرد مناسب درمحل خدمت رسانی قرار نمیگیرد! لذا  امورخدماتی  دولت یا با تعلل وزد وبند روبرو میشود و یا  با فساد گسترده این خدمات با رانتهای فسادآور خرید وفروش میشود،  چون نظام طائفی هست.  کسی توان بازخواست خاطی را ندارد چون براساس سهمیه طائفی و از طریق پارلمان و سهمیه طوائف، فرد مسئول، انتخاب شده است. پس در چنین سیستم وساختاری بطور دائمی خرید وفروش رانتهای خدماتی وسایر مناصب حساس علیرغم غیر عادلانه وفسادآور بودن آن تبدیل به امری رایج شده وهرازگاهی باعث طغیان وشورشهای مردمی بخاطر عدم ارائه خدمات صحیح وسالم به شهروندان میشود.

رشتکده،  فرانسه نمی تواند نقش منفی و بازدارنده خود در عمل به تعهدات برجامی اروپا( خصوصا پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای ) را در شکل دهی این معادله پیچیده نادیده انگارد!

 فرانسه همچنان  در صدد است خود را به عنوان یک بازیگر “میانجی” بر سر حل بحران برجام مورد شناسایی نظام بین الملل قرار دهد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و دیگر مقامات این کشور، اصرار زیادی داشتند تا در جریان برگزاری نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ملاقاتی میان مقامات ایرانی و آمریکایی، آن هم با حضور و واسطه گری مقامات کاخ الیزه برگزار شود. با این حال اصرار ایالات متحده بر حفظ تحریمها و تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم بازگشت بدون قید و شرط ایالات متحده به توافق هسته ای ( به عنوان پیش شرط هر گونه مذاکره با آمریکا) ، مانع از شکل گیری این روند شد. 
هم اکنون فرانسه سعی دارد بار دیگر این نقش آفرینی را احیا کند. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در سفر اخیر خود به امارات متحده عربی، به مذاکرات همه جانبه و عمیق با ایران بر سر برجام و موضوعات منطقه ای اشاره و در این خصوص عنوان کرده است :
” می‌خواهیم مذاکرات عمیقی با ایران انجام دهیم که نه تنها برنامه هسته‌ای ایران، بلکه مسائل امنیتی منطقه‌ای را شامل ‌شود. ما می‌خواهیم دیپلماسی را در اولویت قرار دهیم.”
البته این نخستین بار نیست که لودریان، از مذاکرات عمیق و همه جانبه با ایران بر سر موضوعات هسته ای و منطقه ای سخن می گوید. لودریان در  مصاحبه خود  با روزنامه «فیگارو» عنوان کرده بود:
“در بیاریتز و بعداً در نیویورک، رئیس‌جمهور فرانسه ابتکاراتی برای تنش‌زدایی و تعیین ملاک‌های توافق میان دونالد ترامپ و حسن روحانی انجام داد.هدف از آن، متقاعد کردن ایران به پایبندی دوباره به تعهدات خود در توافق هسته‌ای وین، آغاز مذاکراتی برای رایزنی درباره بحران‌های منطقه و بحث درباره آینده توافق بعد از سال ۲۰۲۵ است.”
کاخ الیزه از یک سو سعی دارد خود را به عنوان تنها “واسطه گر” میان ایران و ایالات متحده معرفی کند. مکرون به خوبی  می داند که در صورت ایجاد توافقی جدید میان ایران و بازیگران غربی( از جمله آمریکا) بر سر برجام،  می تواند بر روی این موضوع به عنوان دستاوردی مهم در حوزه سیاست خارجی دولت مکرون مانور دهد. اما ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! بخشی از این ماجرا صرفا جنبه دولتی ندارد! مکرون نگران است که ارسال پیامهای واشنگتن به ایران از سوی دیگر واسطه های غیر اروپایی، از جمله پاکستان، قطر و ژاپن به نقش سنتی فرانسه در نظام بین الملل لطمه دارد کند. لودریان اخیرا بار دیگر از “مذاکرات جدی” با ایران سخن به میان آورده است اما سوال اصلی اینجاست که آیا پاریس در این خصوص طرح جدیدی به ایران ارائه خواهد کرد؟ پاسخ این سوال لزوما مثبت نیست!
فرانسوی ها احتمالا سعی خواهد کرد همان پیشنهادات قبلی خود مبنی بر مذاکره بر سر بند “غروب آفتاب” و “فعالیتهای منطقه ای ایران ” را بار دیگر به تهران ارائه کرده و صرفا در خصوص شکل مذاکرات و نحوه برگزاری گفت و گوها، طرح هایی را به کشورمان ارائه دهند. به عبارت بهتر، از آنجا که طرح فرانسوی ها به تایید مقامات آمریکایی از جمله ترامپ رسیده است، بعید است در ماهیت آن تغییری صورت گیرد. یکی از مواردی که فرانسوی ها در قبال آن تقریبا قطع امید کرده اند، مربوط به مذاکرات مستقیم ایران و ایالات متحده آمریکا می شود. مقامات کاخ الیزه در “بیاریتز” و ” نیویورک” به این نتیجه رسیدند که اقبالی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره با دولت ترامپ وجود ندارد. این در حالی بود که مکرون و لودریان اصرار داشتند که جهت رسیدن به هر گونه توافق موقت و دائمی در خصوص برنامه هسته ای و منطقه ای ایران، شکل گیری این ملاقات الزامی است. هم اکنون فرانسوی ها پذیرفته اند که باید این مطالبه را از دستور العملهای دیپلماتیک خود در قبال ایران حذف کنند زیرا اصرار بر ملاقات میان مقامات ایرانی و آمریکایی، به دلیل مخالفت هوشمندانه جمهوری اسلامی، نوعی وقت تلف کردن محسوب می شود. 
از سوی دیگر، خیز جمهوری اسلامی ایران مبنی بر برداشتن گام چهارم کاهنده تعهدات برجامی ، فرانسوی ها را بیش از پیش در ترسیم معادلات جدید تحت فشار قرار داده است. با این حال پاریس به خوبی می داند که تهران به دلیل ارزش راهبردی و حیثیتی گامهای کاهنده تعهدات برجامی، آنها را حداقل تا زمان عقب نشینی طرف مقابل از استراتژی اعمال فشار حداکثری به ایران متوقف نخواهد کرد. در هر حال، فرانسوی ها در برهه فعلی ، بیش از هر زمان دیگری در قبال حل و فصل بحرانهای به وجود آمده بر سر توافق هسته ای با کشورمان احساس ضعف و ناتوانی می کنند. البته فرانسه نمی تواند نقش منفی و بازدارنده خود در عمل به تعهدات برجامی اروپا( خصوصا پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای ) را در شکل دهی این معادله پیچیده نادیده انگارد!

روسیه، هند و چین اعضای گروه تجاری بریکس، تصمیم گرفته اند سیستم‌های پیامدهی مالی خود را به هم متصل کنند و سیستم مالی بین‌المللی سوئیفت را کنار بگذارند .


رشتکده، سیستم پیامدهی مالی روسیه، SPFS، به سیستم پرداخت بین بانکی چین متصل می شود. هند یک سیستم پیامدهی مالی داخلی ندارد ولی قصد دارد به پلتفرم بانک مرکزی روسیه با یک سیستم خدمات داخلی که در حال ساخت است متصل شود.
کشورهای شرکت کننده در این سیستم روی یک پلتفرم خاص کار می کنند و هیچ مشکلی با نقل و انتقال ها نخواهند داشت .
روسیه از ۲۰۱۴ در بحبوحه تهدیدهای واشنگتن برای قطع ارتباط آن با با سوئیفت، روی ساخت SPFD کار می کند . اولین انتقال مالی توسط این شبکه شامل یک نهاد غیر بانکی می‌شد و در دسامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت .
آلا باکینا، مدیر سیستم پرداخت مالی بانک روسیه گفت:« ما فرصتی داریم تا بانک های خارجی و نهادهای قانونی خارجی را به SPFS متصل کنیم. امروز حدود ۴۰۰ کاربر در این سیستم مشارکت دارند و قراردادهایی با ۸ بانک خارجی و ۳۴ نهاد قانونی بسته شده است ».
باکینا توضیح داد که نقل و انتقال های انجام شده توسط این سیستم رو به رشد است و در حال حاضر ۱۵ درصد کل نقل و انتقال های داخلی را پوشش می دهد که نسبت به ۱۰ تا ۱۱ درصد سال گذشته افزایش داده است .
کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر با بانک روسیه در مورد گزینه های فنی اتصال به SPFS همکاری می کنند.ایران هم که در همین ماه رسماً به منطقه آزاد تجاری به رهبری روسیه پیوسته به دنبال ایجاد جایگزینی برای سوئیفت است. سال گذشته سوئیفت برخی بانک‌های ایرانی را از سیستم پیامدهی خود حذف کرد. مقر سوئیفت در بلژیک قرار دارد ولی هیئت رئیسه آن شامل افرادی از بانک‌های آمریکایی می شوند و قانون فدرال آمریکا به این بانک اجازه می دهد علیه بانک‌ها و نهادهای سراسر جهان عمل کند .
مسکو و تهران برای تجارت به جای سوئیفت از سیستم‌های پیامدهی مالی داخلی خود استفاده خواهند کرد. سوئیفت سیستمی است که پرداخت های بین مرزی بین ۱۱۰۰۰ موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان راتسهیل می کند .

رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که ارتش ایالات متحده آمریکا عملیاتی را بر علیه ابوبکر البغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی موسوم به داعش انجام داده است.

 

رشتکده، نیوزویک نوشته است که رهبر گروه تروریستی داعش روز شنبه در حمله هوایی یک بالگرد در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه کشته شده است.

نیوزویک می‌گوید این خبر را از یک مسئول بلندپایه نظامی آمریکایی دریافت کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم لحظاتی قبل در پیامی کوتاه در تویتر خود نوشت “اتفاق بسیار مهمی روی داده است” بدون اینکه توضیح بیشتری بدهد.

کاخ سفید هم در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که ترامپ امروز (یکشنبه) ساعت ۱۳ به وقت گرینویچ سخنان “بسیار مهمی” ایراد می‌کند.

در همین حال نیوزویک اعلام کرده البغدادی پس از تلاش ناکام برای فرار از حمله آمریکایی‌ها با کمربند انتحاری خودش ا منفجر کرده است.

همچنین طبق اعلام این مجله خبری در حمله نیروهای آمریکایی به محل اختفای البغدادی همسران ئی نیز کشته شدند.

علاوه بر این ارتش آمریکا در حال انجام آزمایش‌ بر روی جسد البغدادی برای اطمینان از هویت وی است و اعلام نهایی مرگ وی پس از نتایج آزمایش دی ان ای صورت خواهد گرفت.

صفحه1 از53

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.