K2 Listing

K2 Listing

فرماندار رشت با انتقاد از اطاله روند اداری استعلام های پروانه ساختمانی، تاکید کرد: باید با استفاده از ظرفیت دهیاری ها و تغییر برخی از رویکردها زمینه تسریع در روند پاسخ به استعلام ها فراهم شود.

رشتکده،  علی فتح اللهی در جلسه کارگروه پیگیری تخلفات ساختمانی شهرستان رشت با تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد کارشناسانه و همه جانبه نگر نسبت به مسائل، تصریح کرد: باید دلایل وقوع تخلفات ساختمانی به صورت ریشه ای بررسی شود و تا زمانی که این امر محقق نشود نمی توان در زمینه کنترل تخلفات ساختمانی موفق بود.

وی مشکلات اقتصادی جامعه روستایی و فروش زمین های روستایی به افراد غیر بومی با قیمتی ارزان را از جمله این عوامل برشمرد و خاطرنشان ساخت: تقسیم اراضی کشاورزی براساس قانون ارث و میراث را از دیگر عواملی دانست که منجر به صرفه نبودن کشاورزی و در نهایت تغییر کاربری آن می شود.

فرماندار رشت با انتقاد از طولانی بودن روند استعلامات اداری بنیاد مسکن جهت صدور پروانه ساختمانی، افزود: باید شرایطی فراهم شود در روند استعلامات پروانه ساختمانی تسریع شود و در این مسیر می توان با تفویض برخی از موارد به دهیاری ها، از ظرفیت دهیاری ها استفاده کرد.

فتح اللهی با بیان اینکه باید رویکرد توسعه گرایانه به مسائل داشته باشیم، تصریح کرد: وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ و ۹۹ و تکیه شهرداری ها  و دهیاری ها به درآمد حاصل از تخلفات ساختمانی، خود از جمله مواردی است که  زمینه بروز تخلفات ساختمانی را ایجاد می کند، بنابراین در این زمینه نیازمند تغییر برخی از قوانین و رویکردها هستیم.

رشتکده، بهزاد ذاکری عضو شورای شهر رشت طی گفتگویی به تشریح نحوه استیضاح حاج محمدی و آخرین وضعیت شهرداری رشت پرداخت.

 

شنیده‌هایی از نامه و صورتجلسه امضا شده برای انتخاب شهردار وجود دارد شما آن را تایید می‌کنید؟

به نظر من بهترین کار ممکن در این شرایط شفاف سازی ماجرا برای مردم است. صورتجلسه ای وجود دارد اما اینکه چرا و تحت چه شرایطی امضا شده چیزیست که مردم باید بدانند.

مسیر اشتباه شهردار اسبق رشت در گذشته سبب اسیب های فرا‌وانی به شهر شد که از جمله آن حتی عدم جذب اعتبارات در نظر گرفته شده برای شهر بود. متاسفانه یا خوشبختانه با حمایت چهار عضو شورا از ایشان هیچ امکانی برای استیضاح وجود نداشت.من در آن هنگام حتی استعفایم را برای ارائه به شورا نوشتم که در صورت ادامه مسیری که بر خلاف مصالح شهر در حال انجام بود همراه این مسیر نباشم.

در دو روز اخر شهردار رشت با بی اخلاقی اقدام به انتصاب نه مدیر جدید در شهرداری کرد تا از این راه و با محکم کردن اعضای موافقش بقای خود را تضمین کند. فردای همان روز یکی از اعضای موافق ایشان با شرط انتخاب فردی که خود به عنوان شهردار در نظر داشت صورتجلسه ای تنظیم کرد که چاره ای به جز امضای آن برای برکناری شهردار وجود نداشت.

در آن شرایط باید بین شهر و امضای صورتجلسه ای که به آن اعتقادی نداشتیم انتخاب می کردیم. به این ترتیب موافقان نهار را با شهردار خوردند و به استیضاح وی رای دادند.

بعد از آن اما در شرایط فعلی برخی از اعضا تنها به علت همان امضا می خواهند شهردار را انتخاب کنند.

سوال ما این است که آیا سوگند عضویت شورا برای لحاظ منافع شهر و قول به مردم مهمتر است یا امضای صورتجلسه‌ای که وجاهت قانونی هم ندارد.

این دقیقا چیزیست که دوستان ما در شورا باید پاسخگوی آن باشند. هر بار بحث انتخاب شهردار پیش آمد این را به دوستان گفتم که منافع شهری بر قول و فعل و دسته و گروه اولویت دارد اما گوش نکردند تا شخصی که در خواب هم شهرداری رشت را نمیدید پانزده ماه تصدی مهمترین سمت اجرایی پایتخت فرهنگی ایران را برعهده بگیرد. اما همانطور که قبلا گفته ام من مطمئنا همراه این طرز تفکر نخواهم بود و آبرو و شهرم را معامله نمیکنم.

من معتقدم که شهردار رشت باید بر اساس برنامه ارائه شده و مقایسه شایستگی بین کاندیداها انتخاب شود و نه قولی که به لحاظ شخصی داده شده و مغایر شرع به لحاظ عدم در نظر گرفتن منافع مردم است.

مهندس عطایی سرپرست شهرداری رشت به اتمام پروژه جمع آوری آب های سطحی بلوار شهید قلی پور تاکید کرد.

رشتکده،  ناصر عطایی در دومین روز کاری خویش به اتفاق دادستان استان گیلان از روند پروژه جمع آوری آب های سطحی بلوار شهید قلی پور بازدید کرد.

وی با قدردانی از زحمات دادستان گیلان اظهار کرد: قرارداد پروژه جمع آوری آب های سطحی بلوار شهید قلی پور مربوط به سال ۹۷ بود که به علت برخی مشکلات فنی و نوسانات بازار کمی در اجرای آن تأخیر افتاد ولی خوشبختانه با برنامه ریزی صورت گرفته با پیمانکار پروژه و تأمین منابع مالی در کوتاه ترین زمان ممکن، این پروژه به بهره برداری می رسد.

سرپرست شهرداری رشت با اشاره به اینکه در سنوات گذشته پروژه جمع آوری آب های سطحی به صورت جزیره ای اجرا می شد بیان کرد: شهرداری رشت در سال ۹۵ طرح جامع مطالعات پروژه جمع آوری آب های سطحی را در دستور کار قرار داد.

مهندس عطایی تصریح کرد: شهرداری رشت همه ساله براساس طرح جامع مطالعات پروژه و تخصیص بودجه لازم پروژه جمع آوری آب های سطحی را اجرا می کند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری به تنهایی در اجرای پروژه جمع آوری آب های سطحی تصمیم گیری نمی کند اذعان داشت: با هماهنگی پلیس استان پروژه جمع آوری آب های سطحی اجرا می شود.

سرپرست شهرداری رشت افزود: ۲۵۰ متر فاز اول لوله گذاری پروژه جمع آوری آب های سطحی بلوار شهید قلی پور انجام شده و اجرای ۳۸۰ متر لوله گذاری فاز دوم نیز در سریع ترین زمان ممکن در شرایط آب و هوایی مناسب انجام می شود.

 عطایی با قدردانی از مساعدت دادستان محترم استان گیلان اظهار کرد: دادستان محترم اجازه فعالیت پروژه را برای دو شیفت صادر کردند و مکاتبات لازم را با پلیس محترم استان برای فعالیت در شیفت دوم انجام می دهیم.

فرماندار رشت با تاکید بر لزوم برنامه ریزی جهت حفظ و احیای آثار و ابنیه تاریخی شهر رشت، تصریح کرد: باید به صورت بهینه از ظرفیت های ارزشمند فرهنگی و تاریخی جهت توسعه صنعت گردشگری شهرستان بهره ببریم.

رشتکده،   علی فتح اللهی در حاشیه بازدید از اماکن و ابنیه قدیمی و تاریخی رشت با بیان اینکه انتقال تمدن غنی گذشتکان به آیندگان یکی از مهم ترین دغدغه امروز جامعه است، اظهار داشت: غنای فرهنگی و تمدن کهن استان گیلان و شهرستان رشت بر کسی پوشیده نیست و باید قدردان این ثروت هنگفت فرهنگی باشیم.

وی ادامه داد: امروزه بسیاری از کشورها با جعل هویت و تاریخ به دنبال جذب گردشگر هستند و در چنین شرایطی، ما باید از این ظرفیت های ارزشمند تاریخی و فرهنگی که در شهرستان داریم به بهترین نحو بهره ببریم.

فرماندار شهرستان رشت ابنیه و اماکن تاریخی شهرستان رشت را میراثی ارزشمند برای مردم شهرستان، استان و حتی کشور دانست و افزود: مرمت و بازسازی ابنیه قدیمی علاوه بر اینکه می تواند عامل پیوند انسان ها با رگ و ریشه و اندیشه گذشتگان باشد، به عنوان یک جاذبه ارزشمند برای گردشگران می تواند زمینه رونق صنعت گردشگری در سطح شهرستان را فراهم کند.

وی در ادامه افزود: باید با برگزاری نشست های تخصصی بتوانیم به صورت بهینه از ظرفیت های موجود استفاده شود و اعتبار لازم را برای این امر تخصیص دهیم.
بازدید خانه قدیری، خانه ابریشمی، خانه حنانی، موزه میراث فرهنگی رشت و ابنیه تاریخی میدان شهرداری رشت از جمله برنامه های امروز فرماندار رشت در حوزه احیا و مرمت ابنیه و آثار تاریخی شهر رشت بود.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک رشت در بحث تراموا ضمن تشکر از کسانی که پیگیر راه اندازی تراموا در رشت هستند گفت باید کمیته فنی متشکل از مشاورین اهل فن تشکیل شود و نواقصی که اعلام شده است را بررسی و رفع کنیم.

رشتکده،  اسماعیل حاجی پور رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شهر رشت در جلسه این کمیسیون با تذکر به شهردار رشت خواهان رفتار بهتر ناصر حاج محمدی با سرمایه های نیروی انسانی شهرداری رشت شد و گفت: چرا حدود ۱۹ نفر از پرسنل شهرداری بدون اینکه قانون مطابقت برای بازنشستگی شان باشد آن ها را بازنشسته کرده است این در حالی است که سه سال سنوات حقوق بازنشستگی شان به صندوق بازنشستگی پرداخت نشده است و این بازنشستگان معلوم نیست از کجا باید حقوق دریافت کنند.

این عضو شورای شهر رشت گفت که شهردار یک شهر حکم پدر مجموعه خود را دارد و پدر حق ندارد فرزندان خود را گرسنه رها کند. این نمی شود که از یک طرف شهرداری بازنشست کند و از طرف دیگر سازمان بازنشستگی پرداخت حقوق آن ها را به عهده نمی گیرد و در اینجا صندوق بازنشستگی مقصر نیست چرا که شهرداری بدهکار صندوق بازنشستگی است.

وی همچنین با توجه به وضعیت حاد و خطرناک کرونا در رشت از دفن فوتی های مبتلا به کرونا در قبرستان های متفرقه انتقاد کرد و اذعان داشت که این بیماران فوتی حتمن باید در باغ رضوان و با شرایط خاص دفن شوند.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک رشت در بحث تراموا ضمن تشکر از کسانی که پیگیر راه اندازی تراموا در رشت هستند گفت باید کمیته فنی متشکل از مشاورین اهل فن تشکیل شود و نواقصی که اعلام شده است را بررسی و رفع کنیم.

اسماعیل حاجیپور تاکید کرد که مصوبات کمیسیون باید پیگیری شود و هفته آینده مصوبات کمیسیون را بررسی می نماییم که تا چه حد انجام گرفته است.

حجت جذب عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت خواهان این شد که بررسی شود و به صورت تقریبی هزینه های پس از راه اندازی تراموا اعلام شود. هزینه های پرسنل و نگهداری و … باید محاسبه شود و به کمیسیون اعلام شود.

فرماندار رشت خواستار حل ریشه ای مشکلات تیم سپیدرود و اقدامات اساسی در این راستا شد.

 

رشتکده،  علی فتح اللهی فرماندار شهرستان رشت در نشست بررسی مسائل و مشکلات تیم سپیدرود که با حضور مدیر کل ورزش و جوانان برگزار شد، با تاکید بر لزوم توجه به مسائل فرهنگی و ورزشی شهرستان در کنار مسائل و مشکلات عمرانی و خدماتی، گفت: ورزش در ایجاد شور و نشاط اجتماعی در جامعه بسیار موثر است و در این میان برخی ورزش ها مانند فوتبال، تاثیر شگرفی در نشاط اجتماعی دارد.

وی نقش آفرینی تیم‌های پرطرفدار و ریشه‌داری همچون سپیدرود را در ایجاد نشاط در جامعه دو چندان دانست و افزود: شکست و یا پیروزی تیم هایی مانند سپیدرود، می تواند موجب خوشحالی و یا ناراحتی تعداد زیادی از طرفداران پرشمار آنها شود و در همین راستا وظیفه داریم به دنبال رفع دغدغه های این تیم باشیم و برای حل ریشه ای مشکلات این تیم به صورت کارشناسی هر چه سریعتر اقدامات اساسی انجام دهیم .

وی افزود: در همین راستا نیاز است کارگروهی تخصصی در محدوده زمانی مشخص نسبت به بررسی و کارشناسی مشکلات این تیم و ارائه راهکار جهت حل آنها اقدام کند.

مریم‌بخشی مدیرکل ورزش و جوانان گیلان نیز در این نشست با تأکید بر لزوم همفکری و استفاده از همه ظرفیت‌ها جهت حل مشکلات تیم سپیدرود، گفت: باید هر چه سریع‌تر و با کمک و حمایت‌های مهندس فتح‌اللهی فرماندار رشت مشکلات مالکیتی و مالی این تیم حل شود و دست به دست هم دهیم تا با یاری همدیگر مشکلات این تیم بیش از این نشود .

مدیر کل ورزش و جوانان گیلان، حمایت از تیم ریشه‌دار سپیدرود را وظیفه خود دانست و گفت: در همین راستا در کارگروهی تخصصی به صورت کارشناسی مشکلات این تیم را بررسی و تصمیمات دقیق و کارشناسی به زودی اتخاذ خواهد شد .

علی فتح اللهی فرماندار رشت به اتفاق حجت الاسلام محمد لاکانی مدیر مرکز خدمات حوزه های علمیه استان گیلان از پروژه احداث ساختمان اداری و فرهنگی مرکز خدمات حوزه های علمیه استان گیلان در مسکن مهر رشت بازدید کرد.

رشتکده، علی فتح اللهی فرماندار رشت به اتفاق حجت الاسلام محمد لاکانی مدیر مرکز خدمات حوزه های علمیه استان گیلان از پروژه احداث ساختمان اداری و فرهنگی مرکز خدمات حوزه های علمیه استان گیلان در مسکن مهر رشت بازدید کرد.
فرماندار رشت در حاشیه این بازدید با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت های فرهنگی در شهرک مسکن مهر رشت با توجه به تراکم جمعیتی بالای این شهرک، گفت: تلاش خواهیم کرد به توسعه امکانات و زیرساخت های فرهنگی در سطح مسکن مهر رشت از طریق کمیته برنامه ریزی شهرستان رشت توجه ویژه نماییم.
مهندس فتح اللهی همچنین با حضور در گلزار شهدای گمنام مسکن مهر رشت ضمن ادای احترام به مقام شامخ این شهدای والا مقام، گفت: اعتبار لازم جهت تکمیل پروژه یادمان شهدای گمنام سطح رشت، اختصاص یافته است و مسئولیت اجرایی این پروژه نیز به بسیج سازندگی واگذار شده است و امیدواریم در روند اجرایی احداث یادمان های شهدای گمنام در سطح شهر رشت تسریع شود.

رشتکده،  امروز نشستی یا عدم تعیین تکلیف وضعیت مالکیت، سود دوران مشارکت، ارزش‌افزوده و فقدان زیرساخت‌ها از جمله مشکلات مسکن مهر رشت است به منظور رفع این مشکلات نشستی به میزبانی سپاه قدس گیلان و با حضور نمایندگان ساکنان مسکن مهر و مدیران کل مربوطه برگزار شد.

میزبانی سپاه برای حل مشکلات مسکن مهر رشت/تعیین تکلیف مالکیت مهم‌ترین دغدغه ساکنان
  • ازدواج بسیاری از زوج‌ها ارتباط مستقیم با تهیه مسکن دارد ولی التهاب شدید در بازار مسکن و افزایش‌ عجیب قیمت‌ها و اجاره‌بها بسیاری از زوج‌ها را با مشکل جدی مواجه کرده و حتی ازدواج آنان را به تأخیر انداخته است و وقتی با یک زوج تازه ازدواج‌کرده هم‌کلام شدیم آنان نگران افزایش قیمت بوده و با ناامیدی به شرایط موجود نگاه می‌کردند.

مسکن مهر ۴۰۰ هکتاری رشت با ۹ هزار واحد جزو بزرگترین‌ها در کشور

به همین منظور در دولت هشتم یک طرح با عنوان ساخت مسکن و مهر در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن متقاضیان با پرداخت مبلغی صاحب‌خانه می‌شدند که بدیهی است سهولت این امر با استقبال متقاضیان مواجه شد و به تبع آن مسؤولان وقت در شهر رشت نیز پس از جانمایی صورت‌گرفته اقدام به  ساخت مسکن مهر کردند.

عدم برنامه‌ریزی درست مسؤولان و تداوم آن در دولت‌های بعدی منجر به بروز و ظهور مشکلات عدیده برای ساکنین مسکن مهر رشت به عنوان یکی از بزرگترین سایت‌های مسکن مهر در کشور شده است.

مساحت کل سایت مسکن مهر رشت ۴۰۰ هکتار و دارای ۹ هزار واحد بوده و به‌نوبه خود در کشور کم‌نظیر است که متأسفانه با مشکلاتی ازجمله سود دوران مشارکت، ارزش‌افزوده، زیرساخت‌ها، مالکیت خانه مواجه بوده و همین امر باعث هجمه شدید درخواست‌های مردمی از مسؤولان راه و شهرسازی و شهرداری رشت شده است.

یکی از عمده‌ترین مشکل ساکنان مسکن مهر رشت مسئله مالکیت ساختمان‌ها است به‌طوری‌که هنوز قیمت تمام شده ساختمان‌ها تعیین نشده و با توجه به قوانین دست‌وپا گیر موجود ازجمله ارزش‌افزوده، هزینه شهرداری‌ها و تمدید پروانه‌ها هرساله با توجه به شرایط کشور بر افزایش قیمت‌ها افزوده می‌شود.

با توجه به شرایط ملتهب مسکن و در راستای کاهش قیمت مسکن و اجاره‌بهای منازل مسکونی، تعیین تکلیف وضعیت مسکن مهر رشت در اولویت برنامه‌های مسؤولان استان قرار دارد و بر همین اساس عصر امروز میز خدمت جهادی با موضوع حل مشکل مسکن مهر رشت در سالن اجتماعات بسیج اقشار سپاه قدس گیلان برگزار شد.

میز خدمت جهادی برای حل مشکلات ساکنان مسکن مهر

به گفته رئیس بسیج کارمندی سپاه قدس گیلان مسکن حل مشکلات مسکن مهر رشت به یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم و ساکنین آن تبدیل شده و ساکنین آن هنوز در انتظار تعیین تکلیف مالکیت و تعیین قیمت تمام شده واحدهای خود هستند.

سرهنگ عباس حسینی معتقد است برای تعیین تکلیف مالکیت و حل معضلات مسکن مهر رشت تمامی ادارات و نهادها باید پای‌کار بوده و از همه ظرفیت قانونی خود استفاده کنند به همین منظور امروز میز خدمت جهادی در سالن اجتماعات بسیج کارمندی و‌‌ با حضور مدیران کل مربوطه برگزار کردیم.

وی می‌گوید هدف ما برگزاری این میز خدمت در مسکن مهر رشت بود ولی به علت شیوع کرونا تصمیم بر این تا سه نماینده از تعاونی مسکن مهر در این جلسه شرکت و‌‌ مطالبات خود را با مدیران کل مربوطه بیان کنند.

ساکنین مسکن مهر در انتظار تعیین تکلیف مالکیت

به گفته یکی از اعضای تعاونی مسکن مهر رشت مشکلات در این سایت بسیار زیاد است و تا زمانی که مشکلات موجود برطرف و وضعیت مالکیتی این واحدها تعیین تکلیف نشود دغدغه این افراد و خانوارهای ساکن رفع نمی‌شود زیرا وجود این ایرادات زیاد در مسکن مهر رشت سبب شد تا اعضای تعاونی، اعتماد خود را نسبت به هیئت‌رئیسه تعاونی کمی از دست دهند.

رضا رحمان زاده می‌گوید عدم اعتماد و گران شدن هرساله قیمت مسکن و عدم تعیین قیمت نهایی مسکن مهر باعث ایجاد نگرانی اعضاء کارگزاران و تعاونی‌ها ایجادشده است لذا به اعتقاد وی به نظر می‌رسد اداره تعاون، مسکن و شهرسازی و شهرداری برای به دست آوردن هزینه خود دست‌به‌جیب مردم می‌کنند ولی این استنباط شخصی من بوده و امیدوارم غلط باشد.

آمادگی مسکن و شهرسازی برای حل مشکل ساکنین مسکن مهر به‌صورت اعیانی

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان برای تعیین تکلیف و انتقال مالکیت در مسکن مهر رشت قوانینی ازجمله اعیانی است به‌طوری‌که راه و شهرسازی این آمادگی را دارد تا به اعضا و تعاونی‌ها کمک شود تا مساحت‌های زمینی که به ازای سرانه هر مالکیت در نظر گرفته‌شده در اعیان را تعیین تکلیف کند اما خود تعاونی‌ها باید استانداردها را رعایت و استعلام‌های موجود را از شهرداری‌ها دریافت کنند.

ماکام پدرام می‌گوید بند ب تبصره هشت به راه و شهرسازی مجوز داده در سال گذشته و امسال اعضا مجموعه که قصد خرید زمین خود را دارد هرگونه کمکی به‌مانند پرداخت اقساطی مبلغ زمین را انجام می‌دهد تا این عزیزان بتوانند عرصه خود را هم دریافت کنند.

وی معتقد است اگر اعضا بند ب تبصره هشت را رعایت کنند کمک بسیار شایانی به خودشان می‌شود به‌طوری‌که انگار مالکیت عرصه زمین را خریداری کرده و هزینه آن پولی که پرداخت می‌شود به همین مجموعه برمی‌گردد.

اقدام جهادی مدیران تنها راه‌حل رفع مشکل مسکن مهر رشت

مسکن مهر رشت ساخته شد تا مردم و برخی مستأجران بی‌دغدغه با پرداخت مبلغی پول صاحب‌منزل شوند ولی امروز دچار گرفتاری شدند و این همان نکته‌ای است که عضو تعاونی مسکن مهر رشت به آن اذعان داشته و می‌گوید مشکلات موجود در مسکن مهر رشت بعضاً باعث ایجاد اختلافات خانوادگی شده زیرا فرد نتوانسته مبلغ موردنظر را پرداخت و تعاونی هم از ابزارهای فشار برای دریافت مبلغ استفاده می‌کند.

عمده مشکلات موجود در مسکن مهر رشت در حوزه بحث تعیین مالکیت بوده است لذا مشکلات موجود در سایت مسکن مهر رشت امید افراد برای خانه‌دار شدن را ناامید کرده و برگزاری میز خدمت‌هایی مانند آنچه امروز در ستاد بسیج اقشار اتفاق افتاد بسیار می‌تواند به حل مشکل ساکنین آن کمک کند.

صفحه1 از47

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.