K2 Listing

K2 Listing

به‌منظور ساماندهی و صدور مجوز فعالیت واحدهای سیار عرضه خوراک با رعایت پروتکل های بهداشتی، تفاهم نامه همکاری فی مابین سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری رشت و مرکز بهداشت این شهرستان منعقد شد.

رشتکده،  در جلسه انعقاد این تفاهم‌نامه که به امضای  «مرتضی عاطفی» ریاست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت و « جلال برشان» ریاست مرکز بهداشت شهرستان رسید، بر رعایت موارد بهداشتی توسط دستفروشان عرضه مواد خوراکی و همچنین ارتقاء کیفیت جاذبه های شهری تاکید شد.

عاطفی در این جلسه با قدردانی از زحمات ریاست قبلی در خصوص بسترسازی لازم جهت ایجاد این تفاهم نامه گفت: در گذشته تمایل چندانی توسط دستگاههای اجرایی جهت پذیرش فعالیت واحدهای سیار عرضه خوراک، گاری کبابی ها وجود نداشت و همین امر موجب شد تا اقدام عملی در این خصوص انجام نشود.

وی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم که با نگاه حذفی و سد کردن راه صاحبان کسب و کار نمی توانیم به نتیجه مطلوبی دست یابیم افزود: با توجه به بیکاری موجود و جذابیت  گاری کبابی ها برای گردشگران باید با ایجاد ساز و کار قانونی دقیق، شرایط کسب مجوز فعالیت را به شکلی مدون و برنامه ریزی‌شده برای این واحدها قابل اجرا کنیم.

عاطفی با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه را به فال نیک می گیرم و شهروندان همواره شهرداری را در کنار خود بدانند،ابراز امیدواری کرد انعقاد این تفاهم نامه منجر به ساماندهی این واحدهاو ارتقا جاذبه های شهری شود.

در ادامه این جلسه «جلال برشان» با قدردانی از این اقدام ارزشمند سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری و تصریح اینکه کنترل و نظارت بر واحدهای سیار عرضه خوراک از عهده اداره بهداشت به تنهایی خارج است اظهارداشت: شیوع بیماری کرونا و ضرورت حفظ و ارتقاء سلامت شهروندان همراه با افزایش سواد بهداشتی ما را مصمم به اجرای این تفاهم نامه کرده است.

رییس مرکز بهداشت شهرستان رشت افزود: شیوع بیماری کرونا با وجود تمام سختی ها و مشکلات، موجب احیا روحیه وحدت، همکاری و همدلی شده و امیدوارم این اقدام ماندگار شود.

« بینش» معاون مرکز بهداشت رشت نیز در سخنانی با بیان اینکه رشت اولین شهری است که پروژه ساماندهی واحدهای سیار عرضه خوراک را اجرا می کند ابراز امیدواری کرد با تلاش همه دست اندکاران الگوی کشور در این حوزه شویم.  

محمدحسن عاقل منش از انتشار و دسترسی به اطلاعات آرای کمیسیون ماده ی ۱۰۰ شهرداری رشت که با دستور دکتر حاج محمدی و پیگیری و همت معاونت معماری و شهرسازی شهرداری رشت صورت پذیرفت، قدردانی کرد.
به گزارش “هاتف خبر” این عضو شورای اسلامی شهر رشت گفت: به تازگی در اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر رشت و در راستای دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات، آرای صادره ی کمیسیون ماده ی ۱۰۰ شهرداری رشت منتشر شده است.


رشتکده،  وی با سپاسگزاری از شهردار رشت‌ و معاونت معماری و شهرسازی شهرداری خاطر نشان کرد: این اقدام گامی موثر در راستای شفافسازی، ارائه ی اطلاعات درست و پاسخگویی روشن به شهروندان در زمینه ی پرونده‌ های کمیسیون ماده ی ۱۰۰ شهرداری رشت است.
عاقل منش همچنین خاطر نشان‌ کرد: این اقدام در راستای اجرای طرح دو فوریتی شورای اسلامی شهر رشت مبنی بر انتشار و شفافسازی گزارش کارشناسی تخلفات ساختمانی و آرای صادره ی کمیسیون ماده ۱۰۰ انجام شده و آرای کمیسیون ماده ی ۱۰۰ شهرداری به تفکیک مناطق پنجگانه در پورتال شهرداری رشت قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: اقداماتی اینچنین در راستای خواسته های به حق شهروندان و تحقق حقوق شهروندی تعبیر و تفسیر می شود.
عاقل منش در پایان افزود: گام بعدی در راستای شفافسازی فعالیتها، می تواند ارائه ی خدمات شهرسازی از جمله صدور پروانه های ساخت به صورت غیرحضوری و کاملاً الکترونیکی باشد که هم سبب جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان ‌می شود و هم سبب کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و حذف رانتها می گردد.

رشتکده، گزارش تصویری بازدید دکتر احمد رمضانپور از کارخانه ایران برک

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت در راستای افزایش زمینه های ایمنی شهر و مراقبت از شهروندان در برابر گزیدگی سگ های ولگرد و خیابانی، سگهایی که از خیابان های شهر جمع آوری شده و توسط سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت نگهداری می شوند، واکسیناسیون هاری شدند.

رشتکده،  محمدباقر بشردانش سرپرست سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت در این باره اعلام‌ کرد: صبح روز پنجشنبه هشتم خرداد ماه ۹۹ واکسیناسیون هاری سگهای جمع آوری شده انجام شده است.

وی افزود: بیماری هاری جزو بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان است که معمولاً از طریق گزیده شدن توسط یک حیوان مبتلا به هاری همچون سگ به انسان انتقال می یابد.

وی ادامه داد: عامل اصلی این بیماری نوعی ویروس به نام “هاری” است که بیشتر موجودات خونگرم را مبتلا می کند.

بشردانش اضافه کرد: همچنین برای پیشگیری از این بیماری در سگها در مکان نگهداری آن ها، سالانه یکبار واکسیناسیون هاری انجام می شود، که روز پنجشنبه به همت تلاشگران این سازمان با مشارکت و همکاری شبکه دامپزشکی شهرستان رشت این اقدام در کمپ شهرداری رشت انجام پذیرفته است.

رشتکده، به نقل از واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، دکتر حاج محمدی در این برنامه تاکید کرد: همانطور که قول داده بودیم برای جمع آوری و خرید پسماندهای خشک از شهروندان و پیوند این موضوع با کیف پول الکترونیک قرارداد لازم با پیمانکار به امضا رسیده و امیدواریم از تیر ماه ۹۹ عملیات اجرایی آن آغاز شود.

شهردار رشت خاطر نشان کرد: در این طرح یک “کیو آر کد” و یک سطل زباله جمع آوری پسماندهای خشک به شهروندان داده می شود و از طریق سامانه و اپلیکیشین موبایلی خرید پسماند خشک هر کیلوگرم ۷۵۰ تومان از مردم انجام می شود و یک کارت مخصوص به هر شهروند اعطا می شود که می تواند با آن از مغازه ها خرید کند.

وی ادامه داد: با این کار ضمن حفظ محیط زیست از آلودگی بیشتر، هم از حجم کار پاکبانان کاسته می شود و هم شهروندان منتفع می گردند. از این رو امیدواریم با توجه به محاسن طرح، در اجرای آن موفق بوده و به اهداف ترسیم شده برسیم.

دکتر حاج محمدی به کار سخت در دفنگاه سراوان نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون زباله های یازده شهر و ۵۱ دهیاری که به وسیله رفتگران سختکوش که در گرما و سرما تلاش می کنند تا شهر پاکیزه بماند به سراوان حمل شده و دفن می شود و شهرداری به طور میانگین بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برای جمع آوری، حمل، پردازش و دفن پسماندها هزینه می کند.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی پروژه ساخت، نصب و راه اندازی تصفیه خانه شیرابه ناشی از لندفیل سراوان در مراحل پایانی کار است و با راه اندازی این تصفیه خانه آب تمیز به رودخانه ها وارد می شود.

شهردار رشت سپس به آغاز عملیات اجرایی پروژه زباله سوز در رشت اشاره کرد و گفت: شهرهای ساری، نوشهر و رشت از سال ۹۲ قرار بوده این پروژه را اجرا کنند که محل ساخت زباله سوز و زمین تعرفه شده در رشت به مشکل برخورد و الان پروژه های ساری و نوشهر در وضعیت پیشرفت خوبی هستند اما تکلیف زمین رشت در سال ۹۷ مشخص شد و ما موفق شدیم قبل از بحران برف و کرونا زمین را در ماه های پایانی سال ۹۸ تحویل بگیریم و اسفند ماه هم پیمانکار از طریق مناقصه انتخاب گردید و بخشی از کار زباله سوز که خرید تجهیزات بوده انجام شده و ۷۰ میلیارد تومان هزینه های خرید تجهیزات نیز پرداخت گردید و ساخت ساختمان آن هم بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در مرحله اول ۱۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار گردیده و امیدواریم ظرف دو سال پروژه به سرانجام برسد.

حاج محمدی سپس گفت: ارتقای سطح کارخانه کود آلی یکی دیگر از برنامه های ما در بخش مدیریت پسماندها بوده و این کارخانه که ۲۴ سال پس از ساخت همچنان به همان صورت کار می کرده، دچار فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات شده بود و خط یک این کارخانه اصلاح شد و قرار است با انجام بهسازی و نوسازی خط دو ظرفیت پردازش زباله آن به ۵۰۰ تن در روز برسد و سپس با ایجاد دو خط جدید که در دو سوله شش هزار مترمربعی در حال ساخت و نصب است ظرفیت کارخانه کود آلی به یک هزار تن در روز افزایش می یابد.

شهردار رشت سپس گفت: در حال حاضر روزانه بیش از ۶۰۰ تن زباله در لندفیل سراوان دفن می شود و برای پوشش آن روزانه بیش از ۲۵۰ تن مصالح رودخانه ای ( شن و ماسه) از رودخانه ها برداشت شده و برای پوشاندن زباله ها به محل دفنگاه حمل می شود که کاری سخت و طاقت فرسا است. امیدواریم با افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی، ساخت زباله سوز و اجرای طرح جمع آوری زباله های خشک  از دو سال آتی شاهد دفن زباله در سراوان نباشیم.

وی درباره جلوگیری از رانش کوه زباله با ارتفاع بیش از هفتاد متر است گفت: حساسیت موضوع به جناب آقای استاندار و مسئولان محترم وزارت کشور اطلاع داده شد و ما هم اکنون ایجاد دیوار محافظتی را در دست برنامه داریم اما برای محافظت از رانش زباله ها نیاز به اعتبار ۳۵ میلیارد تومانی هست.

دکتر حاج محمدی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم با پیگیری مسئولین محترم استان از جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به جذب اعتبارات لازم در این زمینه همکاری لازم صورت پذیرد تا با اجرای این برنامه ها مسئله زباله ها در رشت که از مسائل قدیمی و معضل بزرگ این شهر است برای همیشه حل و فصل شود.

شورای شهر و شهرداری رشت به همراه اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌گیلان نخستین گامها را برای ایجاد «چند موزه‌ی فرهنگی ویژه و تخصصی» در رشت برداشته‌اند.

رشتکده،  محمدحسن عاقل‌منش با اعلام این مطلب گفت: در صحن علنی شورای اسلامی شهر رشت روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه ۹۹ با دعوت از دکتر مسعود حلاج‌پور مدیر کل میراث فرهنگی استان زمینه‌های ایجاد چند موزه‌ جدید در رشت مورد بحث و بررسی و تصویب اعضای شورای شهر قرار گرفت.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت تاکید کرد: چند روز پیش شهردار محترم با اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تفاهمنامه‌ی همکاری برای حفظ آثار و بناهای تاریخی شهر رشت به امضا رسانده بود که امروز در صحن علنی شورا با تاکید بر لزوم کاربریهای فرهنگی از این بناها با تصویب اعضای شورای اسلامی شهر رشت زمینه‌های اجرای ایجاد چند موزه‌ی فرهنگی جدید در رشت فراهم شد.

وی ادامه داد: طبقه‌ی همکف ساختمان شهرداری رشت در پیاده‌راه هسته‌ی مرکزی شهر به «موزه‌ی مردمشناسی» و طبقه‌ی اول آن به «موزه‌ی بلدیه»، همچنین پشت این ساختمان به «موزه‌ی انقلاب» و محوطه‌ی آن به «موزه‌ی قبور اسلامی»، ساختمان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری (استانداری قدیم) به «موزه‌ی صنایع دستی»، عمارت کلاه فرنگی به «موزه‌ی نهضت جنگل» و خانه‌ی تاریخی میرزا در محله‌ی استادسرا به «موزه‌ی میرزا» تبدیل خواهند شد.

عاقل‌منش سپس با مثبت ارزیابی نمودن امضای تفاهمنامه‌ی همکاری شهرداری رشت با اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و تصویب آن در صحن علنی شورا، گفت: خوشبختانه همه‌ی اعضای شورای حاضر در این جلسه با موضوعات یاد شده موافقت کامل داشته‌اند و آن را مصوب نمودند که با تصویب شورا زمینه‌های اجرایی کار فراهم می‌شود.

این عضو شورای شهر رشت سپس تاکید کرد: موضوع مهمی که در این بین می‌توان به آن اشاره نمود نگاه حمایتی و موثر مدیر کل جدید میراث فرهنگی استان گیلان است که تاکید داشته‌اند این موزه‌ها به طور مشارکتی اجرایی می‌شوند و مکان موزه‌ها در مالکیت شهرداری باقی می‌مانند که این موضوع را هم باید به فال نیک بگیریم.

محمدحسن عاقل‌منش در ادامه گفت: همچنین در نشست امروز مقرر شد تا مطالعات «موزه‌ی خانه‌ی مشروطه» که قرار است در «خانه‌ی تاریخی حاج میرزا خلیل رفیع نخستین شهردار رشت» ایجاد شود، پیگیری و به انجام برسد.

این عضو فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت در پایان با ابراز خرسندی از نشست اخیر شورای اسلامی شهر رشت با مدیر کل میراث فرهنگی استان گیلان، خاطر نشان کرد: حتی اگر با تلاش و کوشش همکارانمان یک یا دو مورد از این موزه‌ها تا پایان کار و فعالیت شورای پنجم به ثمر بنشیند باز هم می‌توان پذیرفت که اقدام موثر و مفید فرهنگی در شورای پنجم رقم خورده است.

گفتنی اینکه با ایجاد موزه‌های فرهنگی و تخصصی در شهر رشت علاوه بر اینکه می‌توان از ساختمانهای موجود به شکل ایجاد موزه‌های تخصصی بهره‌گیری کرد، زمینه‌های لازم برای جذب و جلب هر چه بیشتر گردشگر به شهر رشت نیز فراهم می‌شود و فرهنگ غنی گیلان و شهرمان بیش از پیش به دیگران شناسانده می‌شود.

محمدباقر بشر دانش، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت در دیدار با پیمانکاران شرکت های حجمی به لزوم پرداخت به موقع حقوق کارگران این شرکت‌ها تاکید کرد.

رشتکده،   محمدباقر بشر دانش مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت در دیدار با پیمانکاران شرکت های حجمی طرف قرارداد با شهرداری ضمن قدردانی از تلاش‌های این شرکت‌ها و تعامل و همراهی آنان با شهرداری، اظهار داشت: اولویت و سیاست اصلی سازمان پسماند حراست از حقوق کارگری است چون قشر کارگری پسماند یکی از زحمتکش ترین اقشار هستند که در تمامی ایام سال در حال خدمات‌رسانی می باشند و در سرما و گرما جمع آوری پسماند شهر را بر عهده دارند.

وی با تاکید بر پرداخت به موقع حقوق کارگران توسط شرکت های حجمی گفت: انتظار سازمان پسماند شهرداری رشت، نهادهای نظارتی و شورای شهر این است که تعهدات کارگران مغفول نماند.

بشر دانش با اشاره به شرایط جغرافیایی و سبک زندگی مردم شهر رشت عنوان کرد: فرهنگ و سبک زندگی مردم شهر رشت به گونه‌ای است که تا پاسی از شب در خیابان‌ها و رستوران‌ها حضور می‌یابند و شکل خوراک و نوع زندگی شمال در مقایسه با سایر شهرهای کشور متفاوت است و از این رو موضوع تولید زباله و میزان آن نیز با بسیاری از شهرها فرق می‌کند.

وی افزود: بر این اساس کار جمع آوری پسماند در شهر رشت دو چندان می‌شود و این امر نیاز به نظارت و دقت بیشتری از سوی شرکت‌های حجمی و سازمان پسماند دارد.

بشر دانش با بیان اینکه نوع خدمت رسانی در حوزه پسماند مناطق مختلف ۵ گانه شهری نیز با یکدیگر تفاوت دارد، خاطر نشان کرد: تناژ تولیدی زباله در مناطق مختلف شهری متفاوت است و یکی از مواردی که جز وظایف لاینفک شرکت های حجمی محسوب می شود پیگیری بحث آموزش شهروندی در حوزه ی پسماند است.

وی با اشاره به مواد درج شده در قراردادهای شرکت های حجمی و وظایف مندرج آنها گفت: ایجاد رختکن و حمام توسط شرکت ها برای کارگران حوزه پسماند، تامین قطعات ماشین آلات در کارگاهها برای مواقع بحرانی و اضطرار ،توجه به لباس و دستکش و ماسک مورد استفاده کارگران و … از مواردی است که باید توسط شرکت های حجمی مورد توجه قرار گیرد.

بشر دانش با بیان اینکه فرهنگ سازی پایه رفع بسیاری از مشکلات در حوزه پسماند است گفت: اگر جدیت در فرهنگ‌سازی صورت گیرد شهروندان به وظایف خود در خصوص تفکیک زباله از مبدا و قرار دادن کیسه زباله در زمان مقرر در محل های مورد نظر واقف خواهند شد و بحث مدیریت پسماند شهری نیز بهتر انجام خواهد شد.

وی با قدردانی از تلاشهای “علیرضا حاجی‌پور” مدیر سابق سازمان پسماندهای شهرداری رشت عنوان کرد: فعالیت‌های خوبی در سازمان پسماند در خصوص فرهنگ‌سازی در سال‌های اخیر صورت گرفته اما باید این روند همچنان استمرار یابد.

بشر دانش با یادآوری شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر و رعایت بهداشت فردی از سوی همگان عنوان کرد: بحث ویروس کرونا سبب شد تا همه به موضوع نظافت و بهداشت فردی توجه ویژه‌ای داشته باشند و از روزهای نخستین شیوع ویروس در رشت ،تیم های ضد عفونی شهرداری اقدام به ضدعفونی و گندزدایی مناطق مختلف شهر کردند و همچنان این مورد ادامه دارد و با توجه به ورود مسافران به شهر رشت و ضرورت توجه به امر پیشگیری باید محل‌های عمومی نظیر عابر بانک‌ها، پمپ بنزین‌ها، مکان های استقرار مسافران و …به طور مستمر ضدعفونی گردد.

وی با تاکید بر ارایه صورت وضعیت به موقع توسط شرکت‌های حجمی به شهرداری گفت: شرکت‌ها مکلف هستند هر ماهه با اتمام ماه صورت وضعیت را آماده ارایه داشته باشند و در جهت استیفای حقوق کارگران صورت وضعیت پرداختی به کارگران و بیمه آنان را همراه داشته باشند و تمامی این موارد توسط دستگاههای نظارتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بشر دانش با قدردانی از توجهات شهردار رشت به مبحث خدمات شهری اظهار داشت: سیر روند پیشرفت احداث تصفیه‌خانه سراوان بسیار مطلوب است و به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و با ایجاد این تصفیه‌خانه بسیاری از حساسیت‌های اجتماعی حوزه‌ی پسماند استان کاهش می‌یابد.

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با اشاره به تعهدات طرفین قرارداد حوزه پسماند (شهرداری و شرکت های حجمی) عنوان کرد: تلاش ما این است که روند نقد شدن صورت وضعیت شرکت‌ها تسریع پذیرد اما درخواست ما از پیمانکاران شرکت های حجمی این است که در پرداخت حقوق کارگران خود تعلل نکنند و نسبت به تجهیز و بروز رسانی ماشین آلات و تعمیر، شستشو و یا تعویض مخازن زباله توجه داشته باشند و نظارت بیشتری نیز از سوی ناظران سازمان پسماند به روند فعالیت شرکت ها صورت خواهد گرفت و امیدواریم که بتوانیم با کمک یک دیگر روزهای خوبی را برای شهر رشت رقم بزنیم.

گفتنی است در این جلسه حاضرین به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت گفت: زباله های رشت و مناطق اطراف به صورت روزانه در منطقه سراوان دفن و با حدود ۳۰۰ تا ۳۳۰ تن شن و ماسه پوشانده می شود.

رشتکده،  بابک رمضانی در جلسه کمیته پسماند شهرستان رشت با تشریح اقدامات شهرداری رشت برای کاهش مشکلات مردم در منطقه سراوان رشت افزود: عملیات سم پاشی در محل دفن زباله در منطقه سراوان رشت از دیگر اقدامات شهرداری است.

وی با اشاره به اینکه احداث تصفیه خانه شیرابه در سروان رشت از پروژه مهم شهرداری برای کاهش مشکلات در محل دفن زباله هاست اظهار داشت: هفته جاری رئیس سازمان بازرسی و دادستان گیلان از مراحل عملیات احداث این تصفیه خانه بازدید کردند و طبق قولی که پیمانکار به دادستان داده، ظرف یک ماه آینده تست آزمایشی فعالیت تصفیه خانه شیرابه رشت انجام می شود و تا ۱۰ روز بعد از آن به بهره برداری می رسد.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت با اشاره به طلب شهرداری رشت از شهرداری های گیلان خاطر نشان کرد: از شهرداری های مختلف در ارتباط با کودآلی طلبکار هستیم چنانکه فقط شهرداری انزلی بالغ بر ۳ میلیاد تومان به ما بدهکار است و اگر این مبالغ پرداخت شود در حوزه پسماند می توانیم اقدامات بیشتری داشته باشیم.

وی درباره پروژه شهرداری رشت در تفکیک زباله از مبدا هم بیان داشت: شرکت مربوطه برای انجام این کار مشخص شده و از طریق حوزه حقوقی شهرداری رشت این موضوع در حال پیگیری است که با نهایی شدن آن اجرا می شود.

صفحه1 از43

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.