Staff pick

Staff pick

در گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : توسعه گردشگری مذهبی نیازمند امکانات خاصی چون توسعه حمل و نقل هوایی و زمینی است.

 

رشتکده،  شهرود امیرانتخابی: در بخش جذب گردشگر مذهبی با وجود اقدامات جدی و عملیاتی خوب صورت گرفته توسط اداره  ولی هنوز به توفیق لازم دست پیدا نکرده‌ایم و برای گسترش گردشگری مذهبی در چارچوب اقتصاد گردشگری لازم است ارزش های اعتقادی افراد مورد احترام باشد و فعال کردن کمیته های گردشگری مذهبی می تواند در این زمینه مثمر باشد.
وی افزود: ترویج ، آموزش و توسعه زیر ساخت‌های گردشگری مذهبی نه‌ تنها منجی صنعت گردشگری در کشور هستند که در میان مدت می تواند منجی اقتصاد کشور باشد.
وی با اشاره به این که  گیلان در ۱۸ ماه اخیر میزبان تعداد ۹۱ میلیون و ۲۲۲هزار و ۶۸۴ نفر گردشگر شب اقامت داخلی در واحدهای اقامتی بوده است خاطرنشان کردتوسعه گردشگری راهی جایگزین برای درآمد نفت است .
امیر انتخابی  ادامه داد: همچنین طی مدت یادشده تعداد ۸۱ هزار و ۵۵۴ نفر شب اقامت، گردشگر خارجی به استان وارد شده اند.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان تاکید کرد: برای توسعه گردشگری نباید تنها به دستگاه متولی اکتفا کرد بلکه همه دستگاه ها باید برای توسعه گردشگری پای کار بیایند .
۱۰۵ هتل ، ۳۳ هتل آپارتمان، ۸۱ مجتمع گردشگری، ۴۹ مهمانپذیر، یک هزار و ۶۸۸  مسافرکاشانه، ۲۰ مجتمع سرگرمی و تفریحی، ۳۸ اقامتگاه بومگردی ، یک اسکله مسافربری و دریایی، ۲۸ اسکله گردشگری دریایی  در گیلان فعال است. 

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان با تاکید بر اینکه پروژه انتقال آب خزر پیوست زیست محیطی ندارد، گفت: در حال حاضر که کشور با مشکلات اقتصادی فراوان مواجه است اجرای چنین پروژه‌ای به هیچ وجه منطقی و به صلاح نیست و هزینه هنگفتی را به کشور تحمیل می‌کند.

 

رشتکده،   محمد حسین قربانی با تاکید بر اینکه پروژه انتقال آب خزر پیوست زیست محیطی ندارد، گفت: اگر این پروژه اجرایی شود تبعات زیست محیطی و اجتماعی آن نه تنها متوجه استان‌های شمالی بلکه دامنگیر کشور خواهد شد زیرا اقدامات کارشناسی در مورد آن انجام نشده است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان افزود: اینکه قرار است نمک زدایی در کجا انجام، چه مقدار سرمایه‌گذاری برای این پروژه هزینه و چه حجمی از آب منتقل شود هنوز مشخص نیست به طور قطع اگر نمک‌های حاصل از نمک‌زدایی از آب شور در شمال کشور تخلیه شود طبیعت تخریب شده و در صورت تخلیه در سمنان کویر نمکی در این استان ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر که کشور با مشکلات اقتصادی فراوان مواجه است عملیاتی‌کردن چنین پروژه‌ای به هیچ وجه منطقی و به صلاح نیست و هزینه هنگفتی را به کشور تحمیل می‌کند.

قول دکتر پزشکیان برای حل مساله با هماهنگی مجلس و دولت

 نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما موافق کار کارشناسی هستیم، تصریح کرد: اعتراض نمایندگان استان‌های شمالی در صحن علنی به این دلیل صورت گرفت و دکتر پزشکیان که رئیس جلسه را بر عهده داشت قول حل این مساله را با هماهنگی مجلس و دولت داد.

اجرای پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی تبعات زیست‌ محیطی فراوانی را به دنبال خواهد داشت

قربانی یادآور شد: به طور قطع اجرای پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی تبعات زیست محیطی فراوانی را به دنبال خواهد داشت، سازمان حفاظت محیط زیست باید به عنوان متولی محیط زیست برای تمامی طرح‌ها پیوست محیط زیستی داشته باشد این در حالی است که پروژه انتقال آب را می خواهند بدون کار کارشناسی و توجه به مباحث و پیوست زیست محیطی اجرا کنند و ما به هیچ سکوت نخواهیم کرد و اجازه تحقق آن را نخواهیم داد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس دهم، گفت: ما نمایندگان مجلس جلوی این اقدام غیراصولی و غیرکارشناسی را خواهیم گرفت زیرا مجلس در راس امور است و می‌تواند جلوی مصوبات دولت را بگیرد.

استاندار گیلان از خسارت ۲۰۰ میلیارد و ۵۳۴ میلیون تومانی ناشی از بارش‌های شدید اخیر به ۱۴ شهرستان استان خبر داد.

 

رشتکده،  ارسلان زارع صبح امروز در بازدید از پل خسارت دیده ناشی از بارش‌های شدید اخیر بخش رانکوه املش با اشاره به اینکه براساس گزارش هواشناسی گیلان، بارندگی اخیر در استان از لحاظ میزان بارش در ۵۰ سال گذشته کم سابقه بوده است، گفت: میزان بارش‌های اخیر در رده‌ی چهارمین روز پربارش استان در نیم قرن گذشته قرار می‌گیرد که در مدت ۱۵ ساعت، ۲۵۰ میلی‌لیتر باران در املش باریده است.

استاندار گفت : این میزان بارش در شهرستان املش در حالی است که سالانه در بیش از  ۱۰ استان کشور کمتر از ۲۵۰ میلی متر باران می بارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه بر اثر بارش‌های شدید روز شنبه و یکشنبه در مجموع ۲۰۰ میلیارد و ۵۳۴ میلیون تومان به ۱۴ شهرستان استان خسارت وارد شده است، اظهار داشت: این خسارات در بخش‌های تأسیسات زیربنایی، ساختمان‌های مسکونی، تجاری و بخش کشاورزی بوده است.

وی همچنین به پیگیری‌های صورت‌گرفته پیرامون جبران خسارت‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در این خصوص مذاکراتی با معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه صورت‌گرفته و تخصیص ها انجام شده و گزارش سیل جهت بررسی و اقدامات بعدی به وزیر کشور نیز ارائه شده است.

دکتر زارع به تاکید خود در جلسات مختلف به مسئولان دستگاه های اجرایی مبنی بر آمادگی کامل در مواجهه با بحران ها و اقدامات پیشگیرانه اشاره و خاطرنشان کرد: از آنجاییکه برخی از تاسیسات زیربنایی دارای قدمت بالایی هستند و از آنجاییکه از استانداردهای لازم برخوردار نیستند، ضرورت دارد که اقدامات پیشگیرانه با جدیت صورت گیرد.

وی تصریح کرد: درخصوص علت تخریب پل رانکوه املش نیز به رغم قدمت بالای آن  بررسی کارشناسانه باید صورت گیرد تا چناچه سهل انگاری صورت گرفته باشد، مشخص گردد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از پیگیری اختصاص مکان مناسبی برای ایجاد کتابخانه عمومی تخصصی گویا و بریل در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: به دنبال فضای مناسبی برای انتقال کتابخانه عمومی ویژه نابیانایان هستیم.

 رشتکده،   پریسا کرمی در مراسم تجلیل از کتابخوانان برتر تنها کتابخانه عمومی گویا و بریل استان گیلان که به مناسبت روز جهانی عصای سفید برگزار شد، ضمن تاکید بر حل مشکلات زیرساختی کتابخانه ها جهت راه اندازی بخش ویژه گویا و بریل، اظهار کرد: خوشبختانه کتابخانه گویا و بریل خاتم الانبیاء(ص) رشت از امکانات خوبی برخوردار است.

وی راه اندازی طرح «پیک دانش» برای نخستین بار در کشور با همکاری کتابخانه عمومی گویا و بریل رشت و سازمان بهزیستی استان را اقدامی ارزشمند در رفع نیازهای مطالعاتی مددجویان و نابینایان استان برشمرد و گفت: در راستای این طرح کتاب های مورد نیاز افراد به مناطق مختلف پست می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان اضافه کرد: این اقدام بسیار خوب تاکنون نیازهای بسیاری از افراد به ویژه معمولان را که توان و فرصت مراجعه به کتابخانه را نداشته اند برآورده کرده است.

کرمی پیگیری اختصاص مکان مناسبی برای ایجاد کتابخانه عمومی تخصصی گویا و بریل در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: به دنبال فضای مناسبی برای انتقال کتابخانه عمومی ویژه نابیانایان هستیم.

وی ادامه داد: در این خصوص با مسئولین مختلفی رایزنی کردیم و تاکنون به نتیجه مناسبی دست نیافتیم، اما امیدواریم با کمک و مساعدت خیرین، مسئولین استانی و شهرداری فضای مطلوبتری برای عزیزان نابینا در استان فراهم آوریم.

وی با بیان اینکه استان گیلان در مجموع ۸۲ کتابخانه نهادی و حدود ۷۰ هزار عضو کتابخانه دارد، تصریح کرد: ۲۰۰ نفر عضو تنها کتابخانه گویا و بریل استان گیلان هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان گفت: هیچ کدام از عوامل اجرایی در کشور از جمله بانک ها و امور مالیاتی نباید مانعی بر سر راه تولید بلکه باید حامی و تسهیل‌گر روند تولید باشند.

 

رشتکده،  آرش فرزام صفت روز دوشنبه در حاشیه برگزاری جلسه رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس سیاست گذاری دولت، واحدهای تولیدی در حال کار و فعال نباید به هیچ عنوان متوقف شوند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه رفع موانع تولید در استان و شهرستان ها با اولویت جلوگیری از توقف واحد های تولیدی برگزار می شود افزود: همواره سعی شده با تعامل با بانک ها واحد هایی که مشکل بانکی دارند را در مسیر بازگشت به چرخه تولید قرار داده و از آنها حمایت شود.

فرزام صفت با اشاره به توقف یا نیمه فعال شدن برخی واحدهای تولیدی و صنعتی از سال های گذشته تصریح کرد: تمرکز کارگروه رفع موانع تولید بر روی واحد هایی است که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و با رفع مشکل آنها سریعا به چرخه تولید باز می گردند.

وی با اشاره به وجود ۲۹ واحد تولیدی نیمه فعال در بندرانزلی تصریح کرد: در تلاشیم با استفاده از تسهیلات کارگروه رفع موانع تولید در راستای بازگشت هرچه بیشتر واحد های نیمه فعال گام برداریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان همچنین اظهار کرد: در گیلان حدود سه هزار واحد صنعتی وجود دارد که حدود ۳۰ درصد از آنها به دلایل مختلف با رکود مواجه شده یا با ظرفیت اسمی خود کار نمی کنند و همه این موارد برای کارگروه رفع موانع تولید استان اهمیت دارد.

وی توصیه کرد: واحدهای تولیدی در ابتدا میزان پیشرفت  فیزیکی خود را تا ۶۰ درصد رسانده و سپس به دنبال استفاده از تسهیلات بانکی باشند و ترجیحا به وام بانکی متکی نباشند.

شهرود امیر انتخابی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت: با توجه به پیگیری‌های امور سرمایه گذاری تعداد ۳۰۰ طرح جدید با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۱۸ هزار میلیارد ریال در استان در حال اجرا است.

 

رشتکده،  او، با اشاره به اینکه با اجرای این طرح‌ها برای ۴ هزار و ۲۰۰ نفر شغل ایجاد می‌شود، افزود: این طرح‌ها شامل احداث هتل، مجتمع گردشگری، هتل آپارتمان، طرح بوم گردی، واحد پذیرایی و سفره خانه سنتی و مهمانپذیر است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان، با اشاره به پرداخت تسهیلات سامانه کارا –بخش اشتغال روستایی، گفت: با توجه به ثبت نام متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی در سال ۹۷ و شش ماهه ۹۸ ثبت نام شده در سامانه کارا بخش اشتغال روستایی تعداد ۴ هزار و ۲۵۸ طرح در معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری و ادارات شهرستانی بررسی و در نتیجه ۲ هزار و ۷۳۲ طرح گردشگری – بوم گردی و صنایع دستی در کمیته‌های مختلف فنی استان مصوب و به بانک‌های عامل معرفی شدند.

شهرود امیر انتخابی افزود: از تعداد طرح‌های معرفی شده به بانک‌های عامل، تسهیلات هزارو ۳۰۰ طرح گردشگری – بوم گردی – صنایع دستی پرداخت شده است.

او تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰۵ هتل، ۳۳ هتل آپارتمان، ۸۱ مجتمع گردشگری، ۴۹ مهمانپذیر، یک هزار و ۶۸۸ مسافرکاشانه، ۲۰ مجتمع سرگرمی و تفریحی، ۳۸ اقامتگاه بومگردی، یک اسکله مسافربری و دریایی، ۲۸ اسکله گردشگری دریایی در گیلان وجود دارد.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به وضعیت واکنس آنفلوآنزا در گیلان گفت: کمبود واکنس آنفلوآنزا در گیلان نداریم اما محدودیت وجود دارد.

 

رشتکده،   علیرضا رسایی: همه ساله در فصل سرما بیماری آنفلوانزا شایع می شود، این بیماری باعث به وجود آمدن عوارضی همچون احساس خستگی، گلو درد، تب و لرز، درد بدن و … برای فرد بیمار می شود.

وی با بیان اینکه عامل شیوع آنفلوآنزا ویروسی است که به وسیله هوا نیز منتقل می شود، گفت: اگر سطحی آلوده به ویروس آنفلوآنزا باشد و فردی با این سطح تماس پیدا کند و دست خود را به چشم یا دهان خود بزند، به این بیماری دچار می شود.

گروه های پرخطر واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر رعایت نکات فردی و بهداشتی جهت جلوگیری از ویروس آنفلوآنزا، تصریح کرد: برای گروه پزشکی و بیماران خاص، واکسن تهیه می شود، ولی بقیه بیماران می توانند با مراجعه به پزشک و گرفتن نسخه، واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

رسایی در خصوص راه‌های پیشگیری از آنفلوآنزا، افزود: برای پیشگیری از این بیماری باید دست های خود را در طول روز چندین بار با آب و صابون شست و همچنین از تماس دست ‌های آلوده با چشم، دهان و بینی خودداری کنیم.

وی با بیان اینکه در بیماری‌هایی چون قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان مبتلا شدن افراد به آنفلوانزا افزایش می‌یابد، گفت: لازم است گروه های پرخطر واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

واکنس زدن به معنای عدم ابتلا به آنفلوآنزا نیست

رسایی در پاسخ به این سوال که چرا افرادی که از واکسن آنفلوآنزا استفاده کرده‌اند، دچار این ویروس می‌شوند؟ افزود: واکنس زدن به معنای مبتلا نشدن به آنفلوآنزا نیست، بلکه واکسن آنفلوآنزا، در برابر ویروس‌هایی از بدن حمایت می‌کند که احتمال بیشتری برای ایجاد آن در یک سال وجود دارد؛ اما ممکن است با نوعی از ویروس مواجه شویم که با ویروس‌های فصلی واکسن، متفاوت باشد.

وی با اشاره به وضعیت واکنس آنفلوآنزا در گیلان اضافه کرد: کمبود واکنس آنفلوآنرا در گیلان نیست اما محدودیت وجود دارد.

رسایی با اشاره به شروع فصل سرد و بازگشایی مدارس، افزود: بهتر است که افراد برای تزریق این واکسن اقدام کنند. اگر یک دانش آموز مبتلا شود، بقیه هم کلاسی‌های خودش را مبتلا خواهد کرد و این دانش آموزان، ویروس را به خانواده خود منتقل می‌کنند و به این صورت، باعث همه گیری این ویروس می‌شویم.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در سال گذشته هزار و ۴۹۶ بیمار آنفلوآنزا در گیلان بستری شدند گفت: از این تعداد از ۵۶۳ بیمار نمونه تهیه و به تهران ارسال شد که از مجموع این تعداد ۱۳۷ بیمار به آنفلوآنزا فوق حاد مبتلا بود.

اعضای هیات نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان گیلان با استاندار دیدار کردند.

 

رشتکده،  دکتر ارسلان زارع در این دیدار گفت: نقش،اهمیت و جایگاه انتخابات در نظام مردم سالار دینی برکسی پوشیده نیست از اینرو انتخابات اسفند ماه، بزرگترین رویداد سیاسی و اجتماعی سال ۹۸ می باشدکه لازم است همه با تاسی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب کوشش کنیم تا فرایند اجرا و نظارت در انتخابات بر اساس قانون باشد.

وی بیان اینکه آحاد مردم در پیدایش انقلاب و عرصه های پس از آن نقش داشتند گفت :هدف ما مشارکت حداکثری به عنوان پشتوانه انقلاب در انتخابات است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد :برای تحقق هدف مهم سلامت انتخابات ،هیات نظارت و ناظران می توانند موثر باشند.

دکتر زارع اظهار امیدواری کرد تا با بسترسازی مناسب و امیدافزایی،انتخابات باشکوه و باحضور حداکثری مردم برگزار شود.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان گیلان نیز در این نشست گفت:معتقدم نظارت و اجرا دو بال مهم برای فراهم کردن زمینه مناسب حضور حداکثری مردم برای انتخاب داوطلب و نماینده اصلح است.

 حجت‌الاسلام و المسلمین اشجری خاطرنشان کرد : دو اصل سلامت انتخابات و حضور حداکثری مردم نباید در انتخابات پیش رو مغفول واقع شود .

وی گفت: ۱۲ هزار ناظر در انتخابات مجلس شورای اسلامی فعالیت دارند که آموزش های لازم را هم دیده اند.

صفحه1 از92

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.