Staff pick

Staff pick

در گیلان

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه اپیدمیک شدن کرونا در گیلان با کیت‌های مخصوص سنجش می‌شود گفت: در حال حاضر آرامش نسبی به بیمارستان‌های گیلان برگشته اما شرایط حساس است.

 

رشتکده،  منوچهر جمالی ، با تأکید بر اینکه طبق احتمالات و پیش‌بینی‌ها گیلان پیک شیوع کرونا را پشت سر گذاشته است اظهار داشت: برای بررسی علمی و تحقیقاتی این موضوع قرار است با تهیه و وارد کردن یکسری کیت‌های مخصوص اپیدمیک شدن کرونا در گیلان مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مدیریت اعمال شده در سطح گیلان به جهت مقابله با کرونا را یکی از بهترین مدیریت‌های اعمال شده در کل کشور خواند و عنوان کرد: در همین جا لازم می‌دانم از مدیریت و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی گیلان و نمایندگان تام‌الاختیار قدیم و جدید وزیر بهداشت در استان تشکر و قدردانی کنم.

جمالی بازدیدهای مستمر خود از سطح بیمارستان‌های گیلان به ویژه مراکز درمانی پورسینا، رازی و واحدهای خصوصی مرکز استان را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در تمام مدتی که گیلان شرایط سختی را به جهت شیوع کرونا داشت همه ما سعی کردیم به جای رسانه‌ای کردن تلاش‌ها، بیشتر در صحنه عمل حضور داشته باشیم.

نماینده مردم رودبار در مجلس کمبود تجهیزات و تخت‌های بیمارستانی در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا در گیلان و اقدامات گسترده‌ای که برای حل این مشکلات انجام شد را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: با وجود تمام چالش‌هایی که با آن مواجه بودیم اتحاد بسیار بالایی در گیلان وجود داشت و کمبودها تا حدود زیادی برطرف شد.

وی همکاری مردم گیلان با برنامه‌های وزارت بهداشت و درمان و ستاد مقابله با کرونا را بسیار خوب و عالی توصیف کرد و بیان داشت: اپیدمیک شدن یک ویروس و بیماری به معنی این است که حدود 70 تا 80 درصد مردم یک منطقه به آن مبتلا شده باشند؛ از طرفی ویروس کرونا در گیلان و سراسر کشور شیوع پیدا کرده و پخش شده است.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جواب قطعی در مورد اپیدمیک شدن بیماری کووید 19 در گیلان را وابسته به انجام تحقیقات دقیق آزمایشگاهی دانست و گفت: برای این کار ابتدا باید نمونه سرم خون یک تعداد مشخصی از جمعیت گرفته و آنتی بادی خون آن‌ها علیه کرونا مورد سنجش قرار گیرد که البته کیت مخصوص آن فعلاً موجود نیست.

جمالی از تهیه و تأمین کیت‌های آزمایشگاهی برای سنجش اپیدمیک شدن ویروس کرونا در گیلان خبر داد و با بیان اینکه اگر خون 50 تا 60 درصد جامعه آماری دارای این آنتی‌بادی باشند ما می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که از پیک اصلی بیماری در استان عبور کرده‌ایم افزود: مدیریت کردن شرایط حساس گیلان با انجام چنین تحقیقاتی آسان‌تر می‌شود.

وی خالی شدن ظرفیت تخت‌های آی‌سی‌یو و تخت‌های عادی بیمارستان‌های دولتی گیلان و پذیرش کمتر بیماران کرونایی در مراکز درمانی خصوصی استان را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: پیش‌بینی بنده این است که گیلان از آن پیک بیماری عبور کرده است اما برای علمی‌تر شدن این موضوع باید تحقیقات آزمایشگاهی انجام شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس با بیان اینکه احتمالاً بعد از گذشت مدت کوتاهی بیمارستان‌های گیلان توان پذیرش تمام بیماران کرونایی را خواهند داشت عنوان کرد: وضعیت گیلان در حال حاضر بسیار خطیر است و برای مهار و مقابله گسترده با ویروس کرونا علاوه بر اتخاذ تدابیر لازم به شدت نیازمند همراهی و مشارکت مردم استان هستیم.

 نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، موج جدید بحران کرونا در استان گیلان را بعد از تعطیلات نوروزی نگران کننده عنوان کرد.

رشتکده، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ دکتر محمد حسین قربانی – نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان در گفت و گو با پایگاه خبری وبدا گیلان، ضمن تقدیر از همراهی و همکاری مردم ایران به ویژه مردم استان گیلان در رعایت نکات بهداشتی و دستورالعمل های بهداشت و درمان در ایام نوروز گفت: همکاری مردم ایران به ویژه مردم استان گیلان در تعطیلات نوروزی به ویژه روز سیزده بدر، رعایت نکات بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی، یکی از موفقیت های جمهوری اسلامی در پیشگیری از شیوع کرونا محسوب می شود.

وی با اشاره به اعلام خطر سازمان بهد اشت جهانی در خصوص موج جدید بحران کرونا در برخی کشورها گفت: سازمان بهد اشت جهانی به همه کشورهایی که درحال باز کردن قرنطینه هستند، اعلام خطر کرده که موج جدیدی در راه است.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، با ابراز نگرانی از افزایش حجم تردد در سطح شهرهای استان بعد از تعطیلات نورورزی، بهترین راه را برای شکست ویروس کرونا و قطع این زنجیره، رعایت فاصله اجتماعی و کاهش رفت و آمد در سطح شهر عنوان کرد و همراهی مردم استان را برای رعایت پروتکل های وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا خواستار شد.

دکتر قربانی ورودی های بیمارستانی در گیلان را نگران کننده عنوان کرد و خاطرنشان شد: هنوز زمان اعلام رسمی رفع قرنطینه فرا نرسیده، بنابراین تا آن زمان، مردم استان باید با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، در این زمینه به مسوولان کمک کنند تا قدم به قدم، قرنطینه و فاصله اجتماعی کمتر و در نهایت برداشته شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه روزانه ده‌ها مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند گفت: گیلان موج سنگین اپیدمی کرونا را پشت سر گذاشت.

رشتکده،  محمدرضا نقی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، عبور موج سنگین شیوع ویروس کرونا در استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و ضمن تأکید بر تداوم همکاری‌های مردم با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و درمان اظهار داشت: روزانه ده‌ها مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بستری موارد جدید از مبتلایان به ویروس کرونا در مراکز درمانی را نشان دهنده وضعیت حساس این استان برای شکست بیماری تلقی کرد و ابراز داشت: در استان گیلان با شیب ملایمی توانستیم از بحران سخت اپیدمی کرونا عبور کنیم و به مرحله مهار نسبی بیماری دست پیدا کنیم.

نقی‌پور از بستری بودن چیزی حدود 400 بیمار مبتلا به ویروس کرونا در سطح بیمارستان‌های استان گیلان سخن گفت و عنوان کرد: به نسبت ورودی‌ها، تعداد خروجی‌ها و افراد بهبود‌یافته هم که با سعی شبانه‌روزی، تلاش و فداکاری کادر بهداشت و درمان گیلان از ویروس کرونا نجات پیدا کردند نیز بسیار قابل ملاحظه است.

وی جدیت بیشتر آحاد مردم، دستگاه‌ها و نهادها و ادامه پیدا کردن برنامه‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا در استان گیلان را امری لازم و ضروری اعلام کرد و اظهار داشت: قطع چرخه انتقال ویروس کرونا با مشارکت مردم و استمرار پویش در خانه بمانیم، پرهیز از ترددهای غیرضروری و ترک سفرها امکان‌پذیر است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اجرای پویش همبستگی ملی ـ سلامت همگانی و لزوم مشارکت آحاد مردم استان در این طرح را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: در این طرح به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا مردم با ورود به این سامانه پرسش‌های موجود را تکمیل کنند و چنانچه مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا باشند شناسایی شوند.

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان از کاهش ورود بیماران کرونایی به مراکز درمانی استان خبر داد و گفت: با مساعدت دولت و خیران بخشی از کمبود بیمارستان‌های گیلان برطرف شد.

 
رشتکده، محمد حسین قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، همکاری و همراهی مردم استان گیلان با طرح‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و بسیج ملی مقابله با کرونا در روزهای اخیر را قابل تقدیر خواند و اظهار داشت: در حال حاضر با کاهش ورود بیماران کرونایی به مراکز درمانی گیلان مواجه هستیم که اتفاق بسیار مبارکی است.

 

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان مشارکت بسیار گسترده و ارزنده سپاه قدس گیلان برای راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در محوطه مرکز درمانی رازی رشت را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: ایجاد بیمارستان صحرایی جهت پشتیبانی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در استان گیلان از جمله اهدافی است که دنبال تحقق آن هستیم.

قربانی اعمال جدیت بیشتر برای راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در سایت لاکان رشت را از جمله اموری که در دستور کار ستاد استانی مقابله با کرونا در گیلان قرار دارد خواند و تصریح کرد: با توجه به شرایط حساس موجود، گیلان از جمله نخستین استان‌هایی در کشور محسوب می‌شود که برای ایجاد بیمارستان صحرایی برنامه‌ریزی کرد. 

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تأمین چندین دستگاه سی‌تی‌اسکن و دستگاه اکسیژن‌ساز برای بیمارستان‌های گیلان را از جمله اقداماتی که با حضور وی در استان به عنوان نماینده وزیر بهداشت عملی شد اعلام کرد و گفت: هنوز کمبودها و محرومیت‌های زیادی در این بخش وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کنیم.

وی کمک‌ها و مساعدت‌های دولت جهت افزایش زیرساخت‌های بهداشت و درمان در گیلان که کانون بحران کرونا کشور محسوب می‌شود را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: در بحث مدیریت بیماری کرونا روزهای حساس و سرنوشت‌سازی در انتظار گیلان است و انتظار داریم همچنان شاهد مشارکت مردم با برنامه‌های ستاد مقابله با کرونا باشیم.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس از پرداخت مطالبات حوزه بهداشت و درمان مربوط به سال‌های 93 و 94 و مطالبات بیمه‌ای بخش خصوصی و دولتی تا پایان شهریور 98 سخن گفت و اظهار داشت: کادر بهداشت و درمان در بحران شیوع کرونا مدافعان سلامت جامعه هستند و این اقدامات موجبات خرسندی آنان را فراهم کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان از انجام برنامه ریزی برای ذخیره سازی ۵۰ تن مازاد تولید مرغ استان خبر داد.

 

رشتکده،  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ آرش فرزام صفت پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در جلسه تنظیم بازار مرغ استان با بیان اینکه روزانه ۵۳۰ تن مرغ در گیلان کشتار می‌شود که بیش از ۲۵۰ تن آن مازاد بر نیاز استان است، افزود: به صورت سنتی بخشی از نیاز بازار مرکز کشور به مرغ، توسط مرغداران استان تولید می‌شود.

وی بروز بیماری کرونا و تعطیلی رستوران ها و تالارها را علت اصلی وجود مازاد تولید در استان دانست و تاکید کرد: زنجیره های تولید مرغ و اتحادیه مرغداران استان می بایست در این ایام، همکاری لازم را برای ذخیره سازی مرغ استان به عمل آورند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام استان آمادگی خرید و ذخیره سازی مرغ به اندازه کمتر از یک و هشت دهم کیلوگرم همه مرغداران را دارد.

وی ادامه داد: برای سایر مرغ های خارج از اندازه نیز مقرر شده توسط زنجیره های تولید، خرید و ذخیره سازی انجام گیرد.

فرزام صفت کاهش قیمت مرغ در روزهای اخیر را به نفع مصرف کننده ها دانست و گفت: باتوجه به اینکه همزمان باید به تولیدکنندگان نیز توجه شود، برای این موضوع باید تدابیری اتخاذ گردد.

گفتنی است در این جلسه رییس اتحادیه مرغداران کشور نیز با بیان برخی مشکلات مرغداران استان، از تصمیمات و تلاش‌های کارگزاران گیلان در تنظیم بازار تولید مرغ قدردانی کرد.

استاندار گیلان از استقبال مردم در اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا خبر داد و تأکید کرد که هم وطنان و هم استانی ها ، همچون روزهای گذشته، ۱۳ فروردین ماه و روز طبیعت را نیز در خانه بمانند.

رشتکده،  ارسلان زارع یکشنبه شب در گفت وگوی زنده تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر بیان داشت: همانطور که پیش بینی می شد این طرح با اقبال مردم همراه بود و طی سه روز در کشور و نیز گیلان، به خوبی اجرایی شد به گونه ای که شاهد کاهش تردد مسافران و خودروها به عنوان یکی از اهداف اولیه این طرح بودیم.

 وی ادامه داد: در گیلان طی این سه روز ، به طور میانگین بیش از  ۸۵ درصد کاهش ورودی داشتیم که آمار امروز در استان به ۸۸ درصد رسید.

 دکتر زارع کم شدن مصرف سوخت را شاخص دیگری از کاهش ترددها در گیلان ذکر و خاطرنشان کرد: طی سه روز گذشته، افزون بر ۵۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه قبل مصرف سوخت کاهش داشته است.

 وی با اشاره به همراهی و همکاری خوب مردم و نیز اصناف گفت: از افزون بر ۱۱۰ هزار واحد صنفی گیلان، تنها در سراسر استان ۴۷۶ واحد متخلف شناسایی و ناگزیر، پلمپ  شدند.

 نماینده عالی دولت در گیلان، پیش بینی کرد طی روزهای آینده این همراهی ها نیز توسط مردم ادامه داشته باشد.

 وی با اشاره به در پیش بودن روز طبیعت، از تمامی هم وطنان و هم استانی ها خواست همچنان در منزل بمانند و مناسبت ۱۳ فروردین ماه را نیز در خانه گرامی بدارند.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان اتصال راه آهن رشت به انزلی و آستارا را اولویت استان دانست و گفت: کار اجرایی راه آهن رشت – انزلی آغاز شده و هم اکنون ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا پایان دولت با ۴۱ کیلومتر طول به بندر کاسپین متصل شود.

رشتکده، ماکان پدرام در گفت وگو با ایسنا، شاخص برخورداری استان گیلان از راه روستایی را ۵۵ درصد دانست و اظهار کرد: از سال ۹۲ تاکنون ۲۰۰۰ کیلومتر راه روستایی تبدیل به راه آسفالته شده و سال گذشته ۱۱۰ کیلومتر از راه های روستایی گیلان را آسفالت کردیم.

وی سراوان به سمت شرق و سراوان به سمت غرب را دو کریدور اصلی بخش راه در گیلان دانست و افزود: در این محدود دو پروژه بزرگراهی تعریف کردیم و هم اکنون مسیر فومن – سراوان و سنگر – سیاهکل – بازکیاگوراب در حال ساخت است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان راه آهن و آزادراه رشت – قزوین را جزو پروژه های بزرگ راهسازی استان دانست و تصریح کرد: راه آهن گیلان که انتهای سال ۹۷ به بهره برداری رسید، ۱۶۱ کیلومتر بوده و بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است. از جمله ویژگی های این راه آهن برخورداری از ۵۰ دستگاه تونل در منطقه البرز به طول ۲۲ کیلومتر است.

پدرام با بیان اینکه در طول مسیر راه آهن گیلان ۷۰۰ دستگاه آبروی کوچک و ۱۳.۵ کیلومتر پل ساخته شده است، گفت: راه آهن گیلان یکی از مسیرهای گردشگری ریلی است و قطار گردشگری داریم.

وی روند اجرای فاز به فاز پروژه های ریلی و آزادراهی را وابسته به اعتبارات سالانه دانست و اضافه کرد: اتصال راه آهن رشت به انزلی و آستارا اولویت ماست. البته کار اجرایی راه آهن رشت – انزلی آغاز شده و هم اکنون ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا پایان دولت با ۴۱ کیلومتر طول به بندر کاسپین متصل شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه راه آهن رشت – کاسپین در بخش حمل و نقل بار بسیار اثرگذار است، خاطرنشان کرد: با همکاری قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) عملیات اجرایی راه آهن رشت – آستارا آغاز شده و در حال تجهیز کارگاه هستیم.

وی حمل و نقل ترکیبی را یکی دیگر از اولویت های گیلان دانست و یادآور شد: ایستگاه راه آهن رشت قابلیت حمل و نقل ترکیبی در حوزه ریلی، جاده ای و هوایی را دارد.

پدرام، با اشاره به اجرای ۸.۵ کیلومتر باقی مانده آزادراه قزوین – رشت در محدوده منجیل – رودبار، اضافه کرد: عبور کردن از البرز بسیار سخت است و ناپایداری زمین شناسی دارد، اما امیدواریم تا پایان دولت باند رفت آزادراه تعیین تکلیف شود؛ به گونه ای که کسب و کار مردم تحت تاثیر قرار نگیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: اگر مردم رعایت نکنند سختگیری‌ها بیشتر خواهد شد و همه دستگاه‌های حاکمیتی باید پای کار باشند.

رشتکده،  محمدحسین قربانی نماینده مجلس دهم در گفت‌وگو با ایلنا درباره ضرورت توجه به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: از ابتدای شروع بیماری کرونا بارها و بارها گفتیم که مبارزه با این ویروس تنها با رعایت توسط مردم امکانپذیر است چراکه این ویروس مرز، فقیر و غنی، زن و مرد نمی‌شناسد و در مقابل این بحران نمی‌شود فقط گفت دولت‌ها باید کار کنند، مهم حضور مردم در خط مقدم مبارزه با کرونا است که همه باید رعایت کنند.

وی با بیان اینکه قرنطینه‌ها چهار سطح دارد که اکثر کشورها نیز در حال اجرای در سطح سوم هستند که ما هم در حال انجام آن هستیم، اظهار داشت: سطح چهارم سطح برخورد با قوه قهریه و فشارهای حاکمیتی است که اگر مردم رعایت نکنند، دولت‌ها می‌بایست با استفاده از قوه قهریه آن را انجام دهند. ۲۱ کشور توسعه یافته و صنعتی اروپایی از ظرفیت‌های ارتش‌هایشان استفاده می‌کنند البته ما هنوز به آن فاز نرسیده‌ایم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم خاطرنشان کرد: حدود ۷۰ درصد مردم رعایت کردند اما مازاد مردم رعایت نکردند و وقتی رعایت نکنند، قطعاً حاکمیت برای حفظ سلامتی و جان مردم و برای نجات کشور و اقتصاد و نیز در امان بودن آحاد ملت باید چارچوبی تعیین کند که مردم موظف به اجرای آن باشند.

وی همچنین اضافه کرد: تا به امروز گام‌های حاکمیتی برداشته شده از جمله تعطیلی مغازه‌ها، مراکز مذهبی، بوستان‌ها و ادارات به صورت یک سوم، کنترل شدید ترددهای غیرضروری و همچنین کنترل و چکاب در ورودی استان‌ها که همه اثرگذار بودند و با این فاصله‌گذاری اجتماعی مقداری سخت‌گیری بیشتر می‌شود که کار درستی است.

قربانی تصریح کرد: هشدار می‌دهم همین موارد اگر توسط مردم که سربازان خط‌مقدم هستند رعایت نشود ‌سخت‌گیری‌ها گام به گام بیش‌تر خواهد شد؛ چراکه سلامت مردم و امنیت کشور تعارف بر نمی‌دارد این طرح کار بسیار خوبی است، ای کاش چند روز زودتر آن را شروع می‌کردیم اما  تفکر وزارت بهداشت در همان روزهای اول بر همین بود.

وی با بیان اینکه در نهایت این مردم هستند که باید پروتکل‌ها را رعایت کنند، گفت: در برخی از کشورها وقتی می‌بینند که مردم تن به اجرای پروتکل‌ها نمی‌دهند، از قوه قهریه استفاده می‌کنند.

وی درباره نقش نهادهای مختلف از جمله قوه قضاییه در اجرای این طرح و برخورد با خاطیان گفت: این اپیدمی، بحث حاکمیت است و بحث مجلس، دولت و قوه قضاییه نیست همه باید حضور داشته و پای کار باشند.

نماینده مجلس دهم یادآور شد: تا روز ۱۷ اسفندماه که بار مسئولیت فقط بر دوش وزارت بهداشت بود، خیلی موفقیتی حاصل نمی‌شد چراکه به هر حال وزارت بهداشت در حد یک وزارتخانه و پروتکل‌های خاص خودش توانایی دارد، اما از زمانی که رئیس‌جمهور وارد میدان شد و مسئولیت مستقیم پذیرفت تعهد همه دستگاه‌ها بیشتر شد و این اهمیت موضوع را می‌رساند.

نماینده تام الاختیار وزارت بهداشت در ستاد مقابله با کرونای استان گیلان با بیان اینکه در بسیاری از کشورها رؤسای‌جمهور، نخست وزیران و رهبران آنها برای مقابله با این ویروس وارد میدان شدند و در اینجا هم همین‌گونه است، افزود: وقتی بحثی برای حاکمیت پیش می‌آید همه باید حضور داشته باشند در حال حاضر سپاه و ارتش با تمام قدرت حضور پیدا کرده‌اند، قوه قضاییه، مجلس و همه نهادهای اجرایی نیز باید حضور داشته باشند و اینجا نباید هیچ تفکیکی قائل شد.

صفحه1 از113

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.