Staff pick

Staff pick

اجتماعی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان با اشاره به تداوم ثبت نام و بررسی پرونده های متقاضیان دریافت تسهیلات گفت: تا کنون حدود ۶۰۰ میلیون تومان به متقاضیان آسیب دیده از کرونا در استان پرداخت شده است.

رشتکده،  عباس علیزاده روز سه شنبه سهم گیلان را از تسهیلات حمایت آسیب دیدگان از کرونا یک هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این میزان تسهیلات پرداختی تاکنون از مجموع ۱۳۵ میلیارد تومان تسهیلات در خواستی بوده است.
وی بابیان اینکه روند پرداخت تسهیلات در استان کمی کند است، خاطر نشان کرد: برای تسریع در انجام مراحل پرداخت جلساتی با بانک ها برگزار کردیم که انتظار می رود روند پرداخت با شتاب بیشتری انجام شود.
وی با اشاره به اینکه از زمان ثبت نام متقاضی برای دریافت تسهیلات تا هنگام پرداخت در مجموع مهلت ۱۵ روزه برای تایید دستگاه های اجرایی و پرداخت از سوی بانک ها تعیین شده است، بیان کرد: طی حدود دو هفته از زمان ثبت نام متقاضی تا دریافت کد رهگیری در صورت واجد شرایط بودن، باید پرداخت تسهیلات انجام شود.
وی با اشاره به تعیین ۱۴ رسته برای دریافت این تسهیلات گفت: تا روز گذشته چهار هزار و ۵۹۵ فقره پرونده تشکیل شده که ۱۱ هزار و ۸۳۸ اشتغال را در بر می گیرد و مجموع تسهیلات درخواست شده از این تعداد ۱۳۵ میلیارد تومان است.
این مسئول، بیشترین ثبت نام کنندگان را تاکنون مربوط به حوزه وزارت راه و شهرسازی با سه هزار و ۶۴۲ فقره پرونده و اشتغال سه هزار و ۷۱۸ نفر و سازمان صنعت، معدن و تجارت با ۵۴۲ فقره پرونده وسه هزار و ۲۴۳نفر اشتغالزایی ذکر کرد.
علیزاده با اشاره به تقسیم تسهیلات از سوی دولت به دو بخش مشاغل رسمی و بیمه ای و مشاغل غیر رسمی و بیمه ای اظهار کرد: ثبت نام گروه اول آغاز شده و مرحله دوم برای مشاغل غیر رسمی و بیمه ای است که تا هفته آینده اعلام عمومی خواهد شد.
وی به میزان تسهیلات پیش بینی شده در هر بخش اشاره و اظهار کرد: دولت به ازای هر کارفرما که به صورت خویش فرماست مبلغ ۶ میلیون تومان و به ازای شغل هایی که به صورت غیر رسمی و بیمه ای کار انجام می کنند، هشت میلیون تومان پیش بینی کرده است.
وی ادامه داد: همچنین در مرحله مشاغل آسیب دیده برای واحدهایی که بر اساس پروتکل هایی که دولت مشخص کرده و موظف به تعطیلی واحدهای تولیدی و خدماتی خود شدند برای هر شغل بیمه ای ۱۶ میلیون تومان اما برای شغل های متاثر از کرونا که خود واحدهایشان را تعطیل کرده بودند ۱۲ میلیون تومان در نظر گرفته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان بیان کرد: برای مشاغلی همچون رانندگان که به صورت خویش فرما کار می کنند نیز ۶ میلیون تومان تسهیلات پیش بینی شده است.
وی یادآورشد: پرداخت این تسهیلات سه ماه تنفس دارد و در دوره ۲۴ ماهه باز پرداخت آن انجام خواهد شد اما برای دریافت این تسهیلات دولت قوانین سهلی را تعیین کرده است.

تسهیلات کرونا تا سقف ۱۶ میلیون تومان نیازی به ضامن ندارد
علیزاده به لزوم ضمانت ها برای دریافت این تسهیلات نیز اشاره و بیان کرد: تا سقف ۱۶ میلیون تومان متقاضی فقط با سفته از ۱۶ تا ۴۸ میلیون تومان سفته با یک ضامن – ضامن می تواند فعال اقتصادی یا یک کارمند باشد- تسهیلات را دریافت کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان ادامه داد: برای ۴۸ تا ۱۶۰ میلیون تومان دو ضامن و سفته نیاز است، تا ۲۰۰ میلیون تومان دو ضامن و سفته متقاضی و از ۲۰۰ میلیون تومان به بالا براساس شیوه نامه ضمانت ها لحاظ خواهد شد.

قیمت تمام سکه بهار آزادی ۱۰۳ میلیون و ۲۰۰ ریال است که در مقایسه با روز گذشته ۷۰۰ هزار ریال افزایش قیمت داشته است.

رشتکده، اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

تمام سکه بهار آزادی ۱۰۳ میلیون و ۲۰۰ ریال

نیم سکه بهار آزادی ۵۲ میلیون ریال

ربع سکه بهار آزادی ۳۰ میلیون ریال

هر گرم طلای ۱۸عیار هم ۹ میلیون و۴۱۰ هزار ریال

معاون عملیات و نایب رئیس هیأت مدیره شرکت تپسی با اعلام این خبر گفت: این اقدام به منظور رفع بخشی از دغدغه‌های رانندگان تاکسی‌های آنلاین با توجه به افزایش هزینه‌های سوخت انجام شده است.

 رشتکده، هومن دمیرچی ادامه داد: پس از شیوع ویروس کرونا و کاهش سفرهای شهری، رانندگان تاکسی‌های آنلاین از نظر معیشتی تحت فشار زیادی قرار گرفتند و ما تلاش کردیم تا علاوه بر هماهنگی جهت پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه به سفیران، برای برخورداری از حمایت‌های مالی بیشتر دولت نیز مذاکره کنیم.

وی تاکید کرد: یکی از این مذاکرات مربوط به افزایش میزان سهمیه رانندگان تاکسی‌های آنلاین بود چرا که میزان سهمیه آنها کافی نبود و رانندگان فشار مالی زیادی را تحمل می‌کردند. علاوه بر این مسئله از زمانی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرد و وضعیت اقتصادی رو به وخامت گذاشت، فشار بر رانندگان بیشتر از قبل شد.

دمیرچی اشاره کرد: کم شدن میزان درآمد و درخواست‌هایی که رانندگان تاکسی‌های اینترنتی برای رسیدگی به مشکلات‌شان داشتند باعث شد مذاکراتی را با کارگروه سوخت وزارت کشور و وزارت نفت آغاز کنیم تا با افزایش سهمیه تاکسی‌های اینترنتی و نزدیک کردن میزان آن به عدد واقعی مورد نیاز، از فشار وارده به رانندگان کاسته شود.

وی خاطرنشان کرد: تمام مجموعه‌هایی که در این مدت با آنها مذاکره کردیم، از این مسئله حمایت کردند و در نهایت پس از چند ماه مذاکره و با حمایت وزارت کشور به نتیجه رسید و از این به بعد، سهمیه رانندگان ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

معاون عملیات تاکسی تپسی افزود: ما این کار را آغاز کردیم و پس از مدت کوتاهی مجموعه‌های دیگر هم برای حمایت به ما پیوستند. ضمن اینکه پس از این نیز برای سهولت زندگی رانندگان و معیشت آنها مذاکره خواهیم کرد.

دمیرچی خاطرنشان کرد: به این ترتیب از همین دوره (۲۱ اردیبهشت تا ۲۰ خرداد)، پرداخت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش، معادل ۸.۷۵ لیتر خواهد بود که به حساب رانندگان تپسی و سایر تاکسی‌های اینترنتی واریز می‌شود.

گفتنی است این مقدار سهمیه برای خودروهای بنزینی تا سقف ۳۰۰ لیتر است و خودروهای دوگانه سوز به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش، ۵.۲۵ لیتر سهمیه بنزین تا سقف ۱۸۰ لیتر دریافت خواهند کرد.

مدیرکل هواشناسی گیلان : امروز در گیلان باران پراکنده می بارد.

 
رشتکده،  مدیرکل هواشناسی گیلان امروز گفت : با ورود سامانه هوای ناپایدار پیده های جوی گیلان امروز افزایش ابر ، وزش باد و رگبار و رعد و برق پیش بینی شده است.

محمد دادرس با بیان اینکه این شرایط جوی دست کم تا آخر وقت امروز در گیلان مستقر است افزود : از فردا با ورود سامانه هوای پایدار دمای هوای استان تا اواخر هفته کنونی بطور نسبی افزایش می یابد.

وی گفت : دریای خزر امروز با ارتفاع موج ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر برای فعالیت های گردشگری دریایی گاهی با احتیاط مناسب است.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا به پای دنیا جلو می‌رود و وزیر بهداشت مستقیما بر این موضوع نظارت دارد، گفت: با این حال اگر واکسنی در کشورهای دیگر ساخته شود و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت باشد، قطعا ما نیز از آن استقبال خواهیم کرد.

رشتکده، به نقل از ایسنا، سیما سادات لاری درباره آخرین نتایج حاصل از اقدامات دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن کرونا، گفت: دانشمندان ایرانی همپای سایر کشورهای جهان در حال تحقیق بر روی واکسن کرونا هستند.

وی با بیان اینکه ساخت هر نوعی از واکسن از سه مرحله آزمایشگاهی، تست حیوانی و تست انسانی برخوردار است، افزود: دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا به پای دنیا جلو می‌رود و شخص وزیر بهداشت نیز مستقیما بر این موضوع نظارت دارند و اخیرا نیز اعلام کردند تست‌های حیوانی واکسن پاس شده است.

لاری ادامه داد: البته برای هر واکسنی بحث بی‌خطر بودن و اثربخشی آن بسیار مهم است. همچنین مشخص است که تولید صنعتی واکسن با تولید آزمایشگاهی متفاوت است و از پروسه‌ای طولانی برخوردار است.

وی تاکید کرد: در مجموع در زمینه ساخت واکسن کرونا پا به پای دنیا مجهزیم، جلو می‌رویم و عقب‌تر از دنیا نیستیم. شخص وزیر بهداشت نیز بر این موضوع نظارت مستقیم دارند وجزییات موضوع در هر مرحله از سوی شخص وزیر اعلام می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره مباحث مطرح شده در زمینه واکسن اروپایی کرونا و اینکه آیا ایران درخواستی برای خرید این واکسن داشته یا خیر، گفت: اگر واکسنی در کشوری تولید شود و سازمان جهانی بهداشت نیز آن را تایید کند، قطعا ما نیز درخواست استفاده از آن را خواهیم داشت. اما هنوز اطلاعاتی در این زمینه نیامده است.

وی در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: البته پروسه تولید واکسن پروسه‌ای طولانی است و به همین دلیل هم بزودی و قطعا تا یکسال آینده واکسنی تولید نخواهد شد. با این حال اگر واکسنی در کشورهای دیگر ساخته شود و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت باشد، قطعا ما نیز از آن استقبال خواهیم کرد و برای تامین آن اقدام می‌کنیم.

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.