سیاسی |#475577

سیاسی

رییس جمهور گفت: مردم برای کمبود و مشکلات اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، این لعن و نفرین آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است، کسی به مردم آدرس اشتباه ندهد.

 

رشتکده،  به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی طی سخنانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه امروز ما وارد ماه هشتم مقابله با کرونا شدیم، اظهار کرد: از خدمات همه کادر درمان و مدافعان سلامت و عزیزانی که برای مقابله با کرونا فداکاری و ایثار کردند تشکر می‌کنم، همچنین از مردم بزرگوار ایران به خاطر همکاری و هماهنگی شان تشکر می کنم و تبریک می‌گویم؛ مردم در عزاداری ها هماهنگ بودند، در فرستادن بچه‌ها به مدرسه هماهنگ بودند، در بازار حواس شان به پروتکل بهداشت و درمان بوده و همچنین استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی، کاهش سفر و تردد را کاملا رعایت می‌کردند.

وی افزود: البته ممکن است عده‌ای دستور العمل‌های بهداشتی را مراعات نکرده باشند، اما همیشه آمار را که بررسی کنیم بجز آمارهایی که موارد مراعات نشده، می بینیم ۴۸ تا ۵۳ درصد مراعات کردند. این آمار البته پایین است و دلمان می‌خواهد که بالای ۹۰ درصد باشد، اما در عین حال همیشه نیمی از جمعیت و بیش از نیمی از جمعیت همراه بودند و همراهی کردند و از مردم می‌خواهیم این همکاری‌ها را افزایش بدهند تا از این مراحل عبور کنیم.

روحانی با یادآوری اینکه زمانی که کرونا در دی ماه سال گذشته در چین آغاز شد، کمتر کسی فکر می‌کرد این بیماری عالم‌گیر شود، ادامه داد: آن زمان می‌گفتند یک استان دچار مشکل شده که آن هم قرنطینه و اصلاح می‌شود کسی این فکرها را نمی‌کرد، همه اخباری که در دنیا مطرح می‌شد همه درباره ووهان بود اما در همان حین ناگهان این بیماری از مرزها عبور کرد و سرازیر شد.

رییس جمهور افزود: اول که اروپا هنوز مبتلا نشده بود بیشتر این بیماری را توضیح داده و نواقص کشورهای مبتلا را بیان می‌کردند. زمانی که گرم انتقاد گرفتن بودند یک مرتبه دیدند سیل، فرش زیرپایشان را برد و این بیماری همه کشورهایشان را فرا گرفت و همه نقدها یکباره خاموش شد.

روحانی با بیان اینکه برخی فکر می‌کردند این بیماری آمده، مدتی هست و بعد می‌رود، تاکید کرد: اما معلوم شد این بیماری از بیماری‌هایی که جزو اجداد این بیماری است خطرناک‌تر است. بعد فکر می کردند این بیماری در زمستان است و وقتی هوا گرم شود تمام می‌شود احساسشان این بود که این بیماری مانند آنفلوانزا است اما هوا گرم شد که نه تنها اثر نداشت بلکه در گرمترین نقطه کشور این بیماری اوج گرفت.

رییس جمهور گفت: بعد آمدند گفتند ما رسیدیم به داروهایی و فکر می‌کردند با این داروها این مساله حل می‌شود، تبلیغات کردند که از ما بخرید اما در عین حال هنوز تا امروز یک درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. تصور می‌شد هر جا این بیماری رفت و افراد مبتلا شدند دیگر سراغ مردم آن شهر نمی رود خیلی ها می‌گفتند ایمنی جمعی ایجاد می کند یا تصور می‌شد اگر کسی یکبار دچار این بیماری شد یک سال و دو سال دیگر دچار این بیماری نمی‌شوند، ولی در عمل دیدیم این گونه نیست.

روحانی با بیان اینکه تصویب‌ کردیم ستاد استانی بتواند برای خودش مواردی را محدود کند، اظهار کرد: مساجد، تالارها، باشگاه‌ها، شهربازی و نماز جمعه و حوزه‌های علمیه و موارد این‌چنینی را به ستاد استانی بسپریم که اگر احساس کردند لازم است این ها برای یک هفته تعطیل شوند، پیشنهاد آن را به ستاد مقابله با کرونا در مرکز می‌دهند تا اگر مقبول واقع شد، انجام شود و کمی از شرایطی که الان در آن قرار گرفتیم، عبور کنیم.

وی افزود: دومین نکته عدم نظارت است. هر چه نظارت را بیشتر کنیم برای اینکه به اهدافمان برسیم اهمیت دارد. اقدامات ناکافی مشکلات ما را افزایش می دهد. اگر کسی یکبار گرفت و خوب شد نگوید تمام شد. چنین امانی به کسی داده نمی شود و باید همچنان مراقبت‌ها را ادامه دهند. باید به مردم اعلام کنیم ناچاریم مقررات و نظارت ها را تشدید کنیم. سازمان صدا و سیما، فضای مجازی و علما و بزرگان باید فرهنگ سازی را توسعه دهند چراکه راهی جز این نداریم.

روحانی تاکید کرد: فعلا از کسی که ماسک نمی زند به سادگی عبور نخواهیم کرد. افراد باید به کسی خدمت دهند که ماسک دارد، حالا راننده تاکسی، اتوبوس، مغازه و بانک باشد. بنابراین اگر خدمت دهنده مراعات نکند به نوعی با او برخورد خواهد شد که قرار شد چارچوب آن مشخص شود. به اندازه کافی ابزار داریم که تشخیص دهیم فرد در خیابان ماسک دارد یا ندارد و می‌توانیم تشخیص دهیم کسی که ماسک نمی‌زند چه کسی است.‌

رییس جمهور در ادامه سخنانش گفت: مردم برای کمبود و مشکلات اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، این لعن و نفرین آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است. کسی به مردم آدرس اشتباه ندهد. کسی به خاطر منافع سیاسی و جناحی آدرس غلط ندهد، آدرس درست واشنگتن دی سی کاخ سفید است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش با درخواست از همه مردم برای رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی اعلام کرد که اجبارا بزودی مقررات و نظارت ها در روند مقابله با بیماری کرونا در تهران تشدید خواهد شد و صدا و سیما و شبکه های مجازی و بزرگان و علما باید فرهنگ سازی در این عرصه را توسعه دهند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ایدئولوژی وهابی عربستان الهام بخش اصلی داعش و القاعده بوده و این کشور با دلارهای نفتی خود اصلی ترین حامی مالی این گروه ها است.

رشتکده، در پی ایراد برخی اتهامات توسط پادشاه سعودی به کشورمان در سخنرانی وی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در این سازمان، اتهامات پادشاه عربستان را بی پایه خواند و آنها را قاطعانه رد کرد.


نماینده کشورمان گفت: عربستان با درماندگی تمام تلاش می کند تا با اتهام زدن به دیگران، اذهان را از سابقه تاریک و طولانی خود در حمایت گسترده از تروریسم، اشاعه اعتقادات افراطی، پراکندن تخم نفاق و کینه، اقدامات بی ثبات ساز در منطقه و جنایات خود در تجاوز شش سال گذشته خویش به یمن منحرف سازد.

تخت روانچی افزود: این کاملاً ثابت شده که عربستان به عنوان منبع بی ثباتی در منطقه، اصلی ترین حامی مالی صدام، دیکتاتور عراق، در تجاوز هشت ساله اش به ایران بود که طی آن وی جنایات بیشماری مرتکب شد که یکی از آنها استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهرها و شهروندان ایرانی و عراقی بود.


وی ادامه داد: همچنین امروزه دیگر کاملاً آشکار شده است که ایدئولوژی وهابی عربستان الهام بخش اصلی خطرناکترین گروههای ترویستی نظیر داعش و القاعده بوده و این کشور نیز با دلارهای نفتی خود اصلی ترین حامی مالی این گروهها بشمار می رود.


نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: یک نمونه بارز دیگر از اقدامات بی ثبات کننده منطقه ای عربستان، کشتار و بیرحمی شش سال اخیر آن در تجاوز به یمن است که نتیجه ای جز کشتار زنان و کودکان و تخریب خانه ها، مساجد، مدارس و بیمارستانها و حتی هدف قرار دادن مراسم های عزا و عروسی در پی نداشته است.


وی گفت این جنایات در مورد کودکان یمنی به اندازه ای بیرحمانه بوده که سازمان ملل عربستان را در صدر فهرست کودک کش های دنیا قرار داد؛ اگرچه بعدها به دلایل کاملاً مشخص غیرحرفه ای، نام این کشور از آن فهرست حذف شد.


روانچی افزود: علیرغم این همه جنایات که عربستان در مغایرت آشکار با حقوق بین الملل مرتکب شده و موجب مسئولیت بین المللی آن است، این کشور، در اقدامی کاملاً غیرانسانی، هنوز هم به استفاده از قحطی به عنوان یک روش جنگی و نیز جلوگیری از ارسال سوخت، غذا و دارو به مردم یمن ادامه می دهد.


سفیر کشورمان در پایان، با اعلام اینکه صلح و امنیت از طریق اتکا به نیروهای خارجی که فقط در پی منافع خود و فروش سلاحهایشان هستند، به دست نمی آید بلکه از طریق گفتگوهای صادقانه با شرکت همه کشورهای منطقه بر اساس احترام متقابل و پایبندی به اصول بنیادین حقوق بین الملل قابل تحقق است، به طرح صلح «امید» جمهوری اسلامی ایران در مورد صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس اشاره کرد و از عربستان خواست به چنین درخواستی برای گفتگوهای فراگیر منطقه ای پاسخ مثبت بدهد.

رییس جمهور، گفت: صبح اول مهر ماه سال ۵۹ نیروی هوایی ما قدرت نمایی بزرگی در منطقه کرد و با این عملیات و قدرت نمایی روز اول مهر ۵۹ را در اذهان مردم و تاریخ کشور ثبت کرد.

 

رییس جمهور، گفت: صبح اول مهر ماه سال ۵۹ نیروی هوایی ما قدرت نمایی بزرگی در منطقه کرد و با این عملیات و قدرت نمایی روز اول مهر ۵۹ را در اذهان مردم و تاریخ کشور ثبت کرد.

رشتکده،   حسن روحانی رییس‌جمهور در جلسه امروز هیات دولت در سخنانی با اشاره به سالروز آغاز دفاع مقدس و بیان خاطراتی درخصوص شروع جنگ و اتفاقات و اقدامات ابتدایی در آن دوران، گفت: امروز بعد از ۴۰ سال احترام می‌گذاریم به همه ایثارگران و رزمندگان و مردم عزیز ایران که در برابر یک توطئه جهانی در دفاع مقدس به خوبی مقاومت و ایستادگی کردند. البته در طول دوران هشت سال دفاع مقدس روزهای تلخ و شیرینی داشتند، در طول سال‌های جنگ تحمیلی و دفاع مقدس بعضی از روزها برای مردم ما و جایگاه ملت ما بسیار غرورآفرین بود تا ایستادگی ملت ما را به جهانیان به خوبی نشان دهد اما برخی روزها هم روز سختی بود.

وی در ادامه به رشادت نیروی هوایی و سرعت عمل آن در واکنش و پاسخ به تهاجم ارتش بعثی اشاره و تصریح کرد: صبح اول مهر ماه سال ۵۹ نیروی هوایی ما قدرت‌نمایی بزرگی در منطقه کرد و با این عملیات و قدرت‌نمایی روز اول مهر ۵۹ را در اذهان مردم و تاریخ کشور ثبت کرد. ممکن است برخی بگویند خب این یک عملیاتی بوده و انجام شده است اما اینطور نیست بلکه باید شرایط کشور را در غروب روز ۳۱ شهریور در نظر داشته باشید تا بزرگی این کار به درستی درک شود.

رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود به فرمایشات امام(ره) اشاره کرد و گفت: آنچه که به مردم در آن شرایط آرامش داد، بیانات حضرت امام (ره) بود که ایشان خیلی کوتاه گفت «کسی آمده سنگی را پرتاب کرده و ملت ایران جواب خواهد داد.» این پیام امام به همراه قدرت‌نمایی نیروی هوایی به دنیا نشان داد که تصورات آن‌ها غیرواقعی بوده است.

رییس دولت تدبیر و امید در ادامه بیان داشت: البته در سال‌های بعد روزهای مهمی در دفاع مقدس ما ثبت شد، از شکست حصر آبادان تا عملیات فتح‌المبین و آزادسازی خرمشهر در سال‌های جنگ روزهای بزرگ و خوبی در جنگ داشتیم، روزی که خرمشهر آزاد شد، در سراسر کشور مردم جشن گرفتند. البته روزهای تلخی هم داشتیم مانند روزهایی که مردم عزیز و بی‌دفاع ما در دزفول هر روز توسط موشک‌های عراقی و هواپیماهای آن‌ها بمباران می‌شدند یا روزی که دشمن از سلاح شیمیایی علیه مردم ما در شهرها استفاده کرد یا روزهایی که از انواع سلاح‌های مخرب علیه مردم ما استفاده کردند، همگی روزهای تلخ ما بودند.

وی به سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در آب‌های خلیج فارس اشاره کرد و ادامه داد: آن روز که هواپیمای مسافربری ما سرنگون شد، در آن هواپیما نمایندگان مجلس و مسئولان مختلف کشوری و لشگری حضور داشتند و شهید شدند. اما علیرغم همه این اتفاقات تلخ در طول دفاع مقدس ایمان و ایستادگی رزمندگان و حضور مردم در صحنه دچار خلل نشد. امروز می‌خواهم نکته‌ای بگویم که برای دیروز و فردای ما نقطه اساسی است، مهمترین عامل حمله دشمن به ما اشتباه محاسباتی عراق بود، آن‌ها در محاسبات خود دچار اشتباه شدند و تصور کردند که می‌توانند به سرعت کشور و انقلاب را شکست دهند.

رئیس‌جمهور گفت: عراق محاسبه کرده بود که چون ایران نیروی هوایی ندارد و وقتی آمریکا با ایران قطع رابطه و آن را تحریم کرده است؛ نیرو هوایی که باید به طور مداوم قطعه به آن برسد، اکنون ارسال قطعاتش متوقف شده است؛ آنها فکر می‌کردند که ایران آمادگی جنگ ندارد و سپاه نیز در آن زمان به شکل یک نیروی انتظامی کوچک برای دفاع از انقلاب بود. محاسبات آنها این بود که آمریکا با ایران قطع رابطه کرده است و شرق نیز آن زمان طرفدار عراق بود و کشورهای منطقه هم که در یک کنفرانس واحدی همراه با صدام تصمیم به جنگ گرفته بودند و مسائل تامین هزینه‌های مالی را به عهده داشتند.

وی افزود: همچنین یک سری اتفاقات و حوادث را حزب بعث عراق در کردستان برای ما ایجاد کرده بود و در داخل کشور نیز انشقاق‌ها و اختلافاتی وجود داشت، بنابراین آنها اینگونه گفتند که ایران حامی خارجی ندارد و همه پشت ما هستند پس با یک حمله برق آسا انقلاب را سرنگون می‌کنیم؛ در همان قدم اول صدام گفت که هدف ما سرنگونی انقلاب است یا حداقل بخشی از خاک ایران را تصرف می کنم یعنی می‌خواستند تمامیت ارضی کشور را به خطر بیندازند، یا می‌گفت حداقل اینکه معاهده‌ای که بین ایران و عراق وجود دارد را جلوی تلویزیون پاره می‌کنم و این توافقنامه دیگر باز نمی‌گردد؛ بنابراین حاکمیت مرا بر اروندرود تثبیت می‌کند.

روحانی ادامه داد: آنها چنین تصورات و محاسباتی داشتند اما آمدند رسوا و سرنگون شدند و همه آنهایی که از اینها حمایت کردند، روزی آمدند و اظهار پشیمانی کردند، تمام کشورهای منطقه که به صدام کمک کرده بودند نیز اظهار پشیمانی کردند و زمانی که صدام به کویت حمله کرد، همه آنها اظهار پشیمانی کردند و گفتند که چقدر پول به صدام داده‌اند و در جنگ چه کمک‌هایی به ارتش صدام کرده‌اند این محاسبات غلط باعث شد که مشکلاتی برای ما به وجود بیاورد و خودش را هم نابود کرد، کشور خودش نیز با مشکلات فراوان روبرو شد.

وی با بیان اینکه دو سال و نیم پیش نیز آمریکا جنگ اقتصادی علیه ما را شروع کرد آن هم بر مبنای توهم و محاسبات غلط کرد، تاکید کرد: آنها اظهار کردند که تمام راه‌های اقتصادی به ایران را می‌بندیم؛ تحریم اقتصادی ما از سال ۵۹ بوده است اما جنگ اقتصادی از سال ۹۷ شروع شد. امروز بحث تحریم نیست در یک جنگ اقتصادی هستیم، جنگ اقتصادی که آمریکا با همه امکانات خود، از دلار گرفته تا رابطه بانکی، روابط اقتصادی و شرکت‌های چند ملیتی‌اش وارد جنگ با ایران شده است.

رئیس دولت دورازدهم گفت: همان‌طور که صدام در مصاحبه خود گفت هفته آینده ادامه مصاحبه‌اش را در اهواز انجام می‌دهد، آمریکایی‌ها نیز وقتی این جنگ را علیه ما در سال ۹۷ تحمیل کردند گفتند چند ماه دیگر ما وارد تهران می‌شویم و ما چهل سالگی پیروزی انقلاب را نخواهیم دید.

رشتکده، صبح امروز و در آغاز جلسه علنی مجلس، پیش از آنکه نمایندگان وارد دستور اصلی پارلمان  شوند، روح الله متفکر آزاد عضو هیئت رئیسه مجلس نامه معرفی وزیر پیشنهادی صمت را اعلام وصول کرد.

به دنبال این اعلام وصول ناگهان حسینعلی امیری، محمدرضا پورابراهیمی و جمعی از نمایندگان به همراه وزیر پیشنهادی صمت وارد صحن علنی مجلس شدند.

سپس امیری و علیرضا رزم حسینی در جایگاه مسئولان دولت نشستند که این اقدام با اعتراض برخی از نمایندگان مواجه شد. نمایندگان به این موضوع که حضور رزم حسینی در جلسه خلاف آیین نامه است، اعتراض داشتند.

در این میان علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مجلس فریاد زد و گفت که حضور رزم حسینی در صحن علنی مجلس در حالی که هنوز وزیر نشده، خلاف قانون است. برخی از نمایندگان با قرار گرفتن در کنار صندلی این نماینده خواستار آرام شدن وی شدند.

پس از اعتراضات نمایندگان وزیر پیشنهادی صمت جلسه علنی امروز را ترک کرد.

محمد باقر قالیباف نماینده مردم تهران در مجلس به عنوان رییس فراکسیون انقلاب اسلامی شد.

رشتکده،  محمدباقر قالیباف نماینده تهران به عنوان رییس و سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده تبریز و نصرالله پژمانفر نماینده مشهد به عنوان نواب رییس فراکسیون انقلاب اسلامی انتخاب شدند.

همچنین عباس گودرزی نماینده بروجرد، سید جلیل میرمحمدی نماینده میبد و معصومه پاشایی نماینده مرند به عنوان دبیران فراکسیون انقلاب اسلامی و مجتبی یوسفی‌ نماینده اهواز به عنوان سخنگوی فراکسیون و احمد نادری به عنوان کارپرداز انتخاب شدند.

جلسه شورای مرکزی فراکسیون انقلاب اسلامی صبح امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

سخنگوی دولت از احتمال دست داشتن عناصر داخلی در موصوع خرابکاری در نیروگاه نطنز خبر داد.

 

رشتکده،  علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در پاسخ به سوال ایلنا درباره جزئیات خرابکاری نیروگاه نطنز و اینکه گفته شده چند نفر در این رابطه شناسایی شدند، اظهار داشت: دراین ماجرا خرابکاری قطعی است و خرابکاری صورت گرفته و به علت پیچیدگی در این خرابکاری، فرضیه‌های زیادی در مورد حادثه نطنز وجود دارد، چند دستگاه امنیتی در بخش‌های مختلف موضوع را بررسی می‌کنند.

وی افزود: یکی از فرضیه‌های قوی متکی بر این است که عناصر داخلی در این ماجرا دست داشته‌اند. این موضوع تحت نظارت جدی دستگاه‌های امنیتی کشور است و پس از روشن شدن جدی ماجرا موضوع را بررسی و اعلام می‌کنیم.

اکنون آنها نمی‌توانند بازگردند و بگویند من باید هرچه را که می‌خواهم به دست آورم چرا که نتوانستم آن را در دور نخست بگیرم. این حسن نیت نیست، حسن نیت اساس هر توافق بین‌المللی است. از این رو، آمریکا باید بپذیرد که به عنوان یک عضو قانونمند جامعه بین‌المللی بازگردد، تعهدات خود(تحت برجام) را آغاز کند و سپس درباره موضوعات دیگر توافق صحبت کند.
 
رشتکده،  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را طرف نقض کننده برجام دانست و گفت: ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.

به گزارش «انتخاب»؛ ظریف در نشستی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا درباره شرایط اقتصادی ایران و بازگشت به مذاکره ادعایی بایدن، گفت: هیچ کسی در موضعی قرار ندارد که شرطی را قرار دهد. ایران هرگز برای مذاکره تردید نداشته است، اما درباره آنچه که پیش از این مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نمی‌کنیم.

ظریف افزود: آمریکا باید واقع‌بین باشد، به خاطر اینکه قدرت بزرگ است نمی‌تواند به دیگران دیکته کند. آمریکا تمام تلاش خود را برای کسب توافق بهتر به کار بست، دولت سابق که نامزد فعلی ریاست جمهوری در آن زمان معاون رئیس جمهوری بود گفت این توافق خوبی است.

وی تاکید کرد: ما برای توافقی که انجام شده است، دیگر مذاکره نمی‌کنیم. من در این توافق همه آنچه را که می‌خواستم به دست نیاوردم، آمریکا هم اینگونه بود و اروپایی‌ها هم به هرچه می‌خواستند، نرسیدند. این توافق هشت طرف داشت، هفت کشور به اضافه اتحادیه اروپا. هیچ یک از طرف‌ها، هرچه را که می‌خواست، نگرفت.

وزیر امور خارجه ایران افزود: اکنون آنها نمی‌توانند بازگردند و بگویند من باید هرچه را که می‌خواهم به دست آورم چرا که نتوانستم آن را در دور نخست بگیرم. این حسن نیت نیست، حسن نیت اساس هر توافق بین‌المللی است. از این رو، آمریکا باید بپذیرد که به عنوان یک عضو قانونمند جامعه بین‌المللی بازگردد، تعهدات خود(تحت برجام) را آغاز کند و سپس درباره موضوعات دیگر توافق صحبت کند.

ظریف ادامه داد: ما در فارسی می‌گوییم «نخست برادری خود را ثابت کن بعد ادعای میراث داشته باش».

وزیر امور خارجه درباره مذاکره مجدد بر سر برخی ممنوعیت‌ها که به زودی به پایان می‌رسند، هم گفت: هرگز در این خصوص مذاکره‌ای انجام نمی‌شود. برای اینکه آنها بخشی از توافق بودند و آمریکا آنها را پذیرفت.

ظریف افزود: ما درباره این محدودیت‌ها و هر موضوعی دیگر، مدت‌های زیادی صرف کردیم. آنها بخشی از توافق بودند. من کمتر از آمریکا تعهدات را پذیرفتم چرا که نمی‌خواستم بیش از این به آنها امتیاز بدهم. این توافق در نتیجه یک فرایند بده بستان حاصل شد. وزیر خارجه آمریکا جان کری و سپس جو بایدن معاون اول (وقت) رئیس جمهوری این را به خوبی به یاد می‌آورند.

وی تاکید کرد هر اقدامی برای تضعیف این بده بستان انجام دهد، این نشانی از بد نیتی است. همانگونه که گفتم آمریکا ابتدا باید صداقت خود را ثابت کند و سپس بار دیگر وارد توافق شود، پیش از اینکه هر شرطی را مطرح کند.

تذکر به وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی روز یک‌شنبه مجلس، تلاش برای حفظ سلامت دانش‌آموزان در اماکن آموزشی و توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته غذایی در بین نیازمندان آستارا از جمله مباحث موردطرح در جلسه شورای اداری این شهرستان بود.

رشتکده،  غلام‌رضا مرحبا ظهر دیروز در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: شهرستان آستارا باوجود سه مرز زمینی، ریلی و دریایی با نرخ بیکاری دورقمی مواجه بوده و این مشکل مرزداران غرب استان گیلان را نگران کرده است.

نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار داریم کتب درسی که در وزارت آموزش‌وپرورش تألیف و تدوین می‌شوند بدون مشکل به دست دانش‌آموزان برسند، گفت: در جلسه علنی روز یک‌شنبه قرار است به وزیر آموزش‌وپرورش در این خصوص تذکر بدهم.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان شهرستان آستارا را پایگاه مؤمنان دیگر کشورهای منطقه دانست و تصریح کرد: در روستاهای بخش مرکزی و لوندویل این شهرستان مساجدی نیمه‌کاره وجود دارند که مردم روی خاک عزاداری می‌کنند و این در شأن مردم ولایت‌مدار و انقلابی شهرستان آستارا نیست.

تلاش برای حفظ سلامت دانش‌آموزان در اماکن آموزشی

فرماندار شهرستان آستارا نیز در جلسه شورای اداری این شهرستان با بیان اینکه با توجه به ظرفیت‌های موجود در حوزه بندر و گمرک می‌توان برای اشتغال پایدار شهرستان آستارا یک برنامه‌ریزی اساسی کرد، اظهار کرد: مدیران باهدف اتمام طرح‌های نیمه‌تمام برای جذب اعتبارات کمیته برنامه‌ریزی تمام تلاش خود را به کار ببندد.

عباس صابر با اشاره به اینکه سلامت دانش‌آموزان، فرهنگیان و خانواده‌ها در اماکن آموزشی باید موردتوجه آموزش‌وپرورش و شبکه بهداشت و درمان قرار بگیرد، تصریح کرد: دیگر دستگاه‌های اجرایی شهرستان آستارا نیز مکلف هستند به این دو نهاد دیگر با ویروس کووید ۱۹ کمک کنند.

توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته غذایی در بین نیازمندان آستارا

سرهنگ پاسدار بهزاد قنبری فرمانده سپاه ناحیه شهرستان آستارا نیز در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: تاکنون بیش از ۱۰ هزار بسته غذایی به ارزش بیش از دومیلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان باهمت خیرین، بسیجیان، ادارات و گروه‌های جهادی در قالب طرح مواسات در بین نیازمندان توزیع‌شده است.

نظام عباسی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستارا نیز در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: از اسفندماه سال گذشته تاکنون بالغ‌بر یک‌هزار و ۱۰۰ بیمار مشکوک به ویروس کووید ۱۹ و شبه آنفوآنزا در بخش بیماران کرونایی بیمارستان شهید بهشتی شهرستان آستارا بستری و تحت‌ مراقبت قرارگرفته‌اند.

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.