اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

ارسلان زارع در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان  با قدردانی از حمایت های آیت الله فلاحتی نسبت به اقدام های صورت گرفته توسط مسئولان در استان، گفت: وفاق، همدلی، همصدایی و نبود هیچگونه حاشیه از عوامل موفقیت گیلان در سال گذشته بود.

 

رشتکده، وی به نامگذاری جهش تولید توسط مقام معظم رهبری برای سال جاری اشاره کرد و افزود: یقین دارم پس از اینکه مبارزه با ویروس کرونا ختم به خیر شود، شعار سال در گیلان تحقق پیدا می کند.

زارع با اشاره به تلاش مسئولان مربوطه و فعالان بخش اقتصادی گیلان در راستای جهش تولید، بیان کرد: هفته های اخیر نمونه هایی به منظور تولید ماسک و مواد ضد عفونی کننده در راستای جهش تولید در استان مشاهده کردیم.

استاندار گیلان به تشکیل جلسه به منظور برنامه ریزی برای جهش تولید در استان اشاره کرد و یادآور شد: به خاطر اینکه زمان را از دست ندهیم، تلاش کردیم برنامه های استان توسط دستگاه های مربوطه در راستای جهش تولید تهیه شود بنابراین مقرر شده پیشنهاد دستگاه ها به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارائه شود.

زارع با بیان اینکه توجه به پروژه های عمرانی مهم از برنامه های دولت در سال ۱۳۹۹ است، تصریح کرد: امسال مقرر شده، بودجه ای برای اتمام پروژه راه آهن رشت – بندر کاسپین در انزلی اختصاص یابد.

وی به تکلیف تمام اداره های گیلان برای تهیه برنامه در سال جاری اشاره کرد و افزود: پدیده کرونا موجب آسیب در بخش های مختلف شده اما قرار نیست تمام فعالیت ها را تعطیل کنیم بلکه با رعایت پروتکل های بهداشتی می توان برخی فعالیت ها را انجام داد.

استاندار گیلان، همراهی مردم در مرحله فاصله گذاری اجتماعی را خیلی خوب دانست و بیان کرد: طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی، استان گیلان در انجام سفرهای نوروزی و تردد مسافران کم ترددترین استان در کشور است.

زارع به وجود ظرفیت های بسیار خوب در گیلان اشاره کرد و گفت: اختصاص وام با سود ۱۲ درصد به بنگاه هایی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند تاثیرگذار است و مقرر کردیم بخش های خدماتی مانند رستوران ها، پوشاک، کیف و کفش و … در اولویت باشند.

وی، کاهش کارکنان در محیط اداری نسبت به کاهش شیوع ویروس کرونا را تاثیرگذار دانست و اظهار کرد: امیدوارم گیلان جزو نخستین استان هایی باشد که از ویروس کرونا رهایی یابد و مردم به فعالیت عادی خود برگردند.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی: رویکرد پلیس کمک به وزارت بهداشت در تامین امنیت از نوع سلامت است.

 

رشتکده، سرهنگ صادق رضادوست رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی در گفتگویی گفت: دو دسته واحد صنفی داریم، یک دسته واحد‌های صنفی هستند که اقلام ضروری و مایحتاج مردم را ارائه می‌کنند که مراکز فروش مواد پروتئینی یکی از آنهاست. این مراکز مجاز به فعالیت هستند که محدودیت زمان برای ادامه فعالیت هم ندارند. از جمله آن‌ها می‌توان به فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای و مراکز عرضه مرغ و گوشت میادین میوه و تره بار و لبنیاتی‌ها اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص حاکم به منظور مقابله با ویروس کرونا، آن دسته از واحد‌های صنفی که تهیه محصولاتشان برای مردم ضرورت ندارد مجاز به فعالیت نیستند.

سرهنگ رضادوست افزود: رستوران‌ها و واحد‌های عرضه غذا در ۲ صورت مجاز به فعالیت هستند، در مرحله اول این مراکز باید پروتکل‌ها و ملاحظات بهداشتی را رعایت کنند و دوم اینکه کرکره‌های پایین داشته باشند و جلوی واحد صنفی شان تجمعی وجود نداشته باشد و فقط غذای بیرون بر ارائه کنند.

وی گفت: در هر دو مورد از واحد‌های صنفی چه آن‌هایی که مجاز به فعالیت هستند و چه آن‌هایی که مجاز به فعالیت نیستند، نظارت توسط تیم‌های تلفیقی و با حضور ناظران وزارت بهداشت انجام می‌گیرد، توصیه و تاکید ما هم به همه فروشگاه‌های زنجیره‌ای این است که اگر امکان دارد از تب سنج برای مشتریان استفاده کنند، سطوح را ضدعفونی کرده و فروشندگان هم دستکش داشته باشند و همه ملاحظات بهداشتی را رعایت کنند.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی افزود: رویکرد پلیس نظارتِ سلامت محور است، یعنی کمک به وزارت بهداشت در تامین امنیت از نوع سلامت. در شرایط فعلی این موضوع اولویت پلیس است، درباره اصنافی که مجاز به فعالیت نیستند هیچ ملاحظات پزشکی و بهداشتی در نظر گرفته نمی‌شود و این‌ها باید تعطیل باشند.

وی گفت: پروتکل‌های بهداشتی را وزارت بهداشت تعیین کرده است که می‌توان به ضدعفونی کردن محیط، استفاده از ماسک، دستکش و دیگر ضوابط تعریف شده اشاره کرد، برای نظارت، اجرای این پروتکل اولویت پلیس است. هم اکنون در کل کشور تیم‌های ترکیبی شامل پلیس کارشناس وزارت بهداشت نمایندگان اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف دادستانی و تعزیرات، مشغول نظارت بر این واحد‌ها هستند و اگر نیاز باشد در این رابطه از کارشناسان شهرداری‌ها هم استفاده می‌کنیم.

سرهنگ رضادوست افزود: این تیم‌های تلفیقی به مسائل بهداشتی و همچنین بخش قاچاق و احتکار کالا نظارت می‌کنند. خوشبختانه قالب واحد‌های صنفی موازین بهداشتی را رعایت کرده اند و با پلیس همکاری کرده اند، اما ۲ دهم درصد واحد‌های صنفی، موازین را رعایت نکرده اند که مشمول برخورد پلیس هم شده اند.

وی درباره مجازات واحد‌های صنفی متخلف گفت: در مرحله اول از ادامه فعالیت این واحد‌ها جلوگیری می‌شود، ابتدا تذکر می‌دهیم و تلاشمان این است که کار به پلمپ نرسد، ولی اگر تخلف آن‌ها ادامه دار باشد، پلیس واحد صنفی آن‌ها را پلمپ می‌کند.

سرهنگ رضادوست افزود: مردم می‌توانند در صورت مشاهده تخلف واحد‌های صنفی با شماره‌های ۱۱۰ و ۱۹۷ که متصل به پلیس است تماس بگیرند و اطلاع دهند، بطور حتم پلیس پیگیر تخلفات خواهد شد. به هموطنان عزیز توصیه می‌کنم برای خرید اقلام و کالا‌های ضروری هر روز بیرون نیایند، سعی کنند مایحتاج شان را برای حداقل یک هفته تهیه کنند تا بتوانیم دوران بیماری این ویروس منحوس را پشت سر بگذاریم.

اولین جلسه ی مجازی شورای اصلاح طلبان استان گیلان با حضوربیش از دوسوم اعضا و با محوریت دو موضوع مهم برگزار شد.

رشتکده، درابتدای این جلسه که عصر روز پنج شنبه و به صورت مجازی برگزار شد، دکتر احمد رمضانپور نرگسی رئیس شورای اصلاح طلبان استان ، ضمن تبریک سال نو واعیاد شعبانیه وآرزوی سلامتی و بهبودی برای بیماران کووید19، خواستارهمفکری و هم اندیشی بیشتربرای کمک به رفع بحرانی که نه تنها این روزها ، استان و کشور درگیر آن بوده که همه ی جهان را به طرزعجیبی دچارمشکل نموده است ، شد.
وی ضمن تشکر از اعضای ستاد کرونای استان و دستگاه های اجرایی افزود : همچنین ازمردم شریف وفهیم گیلان که بحث قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده و نهایت همکاری را با مسئولین داشته تا بیماری به زودی سیر نزولی پیدا کرده و به امید خدا کم کم از استان و کشور مان ریشه کن شود نیز کمال تشکر و قدر دانی داشته و برای خانواده های محترمی که عزیزان خود را به علت این اپیدمی از دست داده اند ، آرزوی صبرمی نمایم
وی همچنین ازپزشکان و پرستاران و کادردرمانی بیمارستان ها که این روزها در صف اول مبارزه با کرونا قرار دارند، تشکر ویژه نموده و از زحمات و تلاش پاک بانان و آتش نشانان نیز قدر دانی و برای همه آرزوی سالی پر از برکت ، سلامتی و تندرستی نمود
رئیس شورای اصلاح طلبان گیلان در ادامه به زحمات نیروهای ارتشی ، سپاهی و بسیجی که این روزها با حضور گسترده شان سعی در کنترل وضعیت شهرها و روستاها و مبارزه با این بیماری خطرناک داشته اشاره کرد وهم از آنان و هم از تشکل های مردم نهاد که درکنار مسئولین در حال کمک و خدمات رسانی به مردم هستند ؛ تشکر کرد.
این جلسه که با دستوربررسی راه اندازی شورای اصلاح طلبان در شهرستان های استان و نحوه ی فعال سازی آن ها تشکیل شده بود در نهایت با اخذ حداکثر آرا به تصویب رسید و مقرر شد تا پایان فروردین ماه ، هیات رئیسه آئین نامه مربوط به انتخاب نمایندگان احزاب واشخاص حقیقی را به صحن علنی شورا آورده وپس از تصویب در صحن شورا اقدام نمایند.
در ادامه دستور دوم جلسه به رای گذاشته شد که طی آن مقرر شد بر اساس دو بیانه ی صادر شده از طرف شورای اصلاح طلبان استان گیلان مبنی بر بررسی مشکلات ناشی از اپیدمی کرونا و نحوه ی برخورد مسئولین با مردم با آن نامه ای نیز به استاندار محترم گیلان و همچنین ریاست محترم جمهوری نوشته و درآن با اعلام دغدغه ی شورای اصلاح طلبان گیلان از مشکلات معیشتی و اقتصادی اقشارکم درآمد و افرادی که این روزها به دلیل تعطیلی بعضی مشاغل خانه نشین شده و درآمدی ندارند ، خواستارتعریف سازو کارجدیدی برای رفع این مشکلات ودر نظرگرفتن تمهیدات ویژه ای برای برداشتن فشارهای حاصل از بیکاری این اقشارآسیب پذیرجامعه شدند که با اکثریت آرا نیز به تصویب رسید
یکی دیگر از موضوعات مهم مورد بحث جلسه ی فوق ، جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی و همکاری با سمن ها و نهاد های مدنی برای افرادی که این روزها معیشت شان دچارمشکل شده ، بود که مورد وثوق و موافقت اعضا قرار گرفت.
گفتنی است شورای اصلاح طلبان استان گیلان مادامی که برگزاری اجتماعات به صورت حضوری تهدیدی برای سلامت افراد جامعه محسوب می شود وتا برگشتن کشور به حالت عادی جلسات خود را به صورت مجازی برگزار خواهد کرد.

رشتکده، متن این پیام به شرح زیر میباشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

دوازدهم فروردین سالروز اعلام رسمی مشروعیت انقلاب از جانب مردم و تثبیت حقوقی و سیاسی نظام در عرصه بین الملل و درخواست عموم ایرانیان از هر قوم، دین و مذهبی برای شکل گیری حکومت اسلامی در کشور می باشد.

انتخابی که بواسطه آن آزادی و استقلال کشور از قدرت‌های غرب و شرق رقم خورد و امروز بعد از چهار دهه شاهد اقتدار و پیشرفت آن در همه عرصه ها هستیم.

اینجانب یوم الله دوازدهم فروردین بهار شکوه عزت و اقتدار ایران و اسلام ناب محمدی را به آحاد ملت ایران تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم با توکل بر خدا و پایبندی به آرمان‌های امام راحل و در سایه رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب در سالی که به نام "جهش تولید" نام گذاری شده است بتوانیم شاهد رشد فزاینده درخت تنومند این انقلاب باشیم.

 

احمد رمضانپور نرگسی
عضو ادوار مجلس شورای اسلامی
و عضو شورای اسلامی شهر رشت

شب گذشته در برنامه عصر جدید شاهد اجرای موفق تیم بسکتبال نمایشی(خیابانی) عاج فیل متشکل از جوانان مستعد شهر رشت بودیم و این اجرای زیبا، تعجب و تشویق داوران این برنامه و بسیاری از بینندگان گردید.

رشتکده،  نکته قابل توجه در حاشیه این اجرا و موفقیت چشمگیر فرزندان این شهر، عقبه تلاشی است که تبدیل به پتانسیلی گردید تا اجرای چشم نواز شب گذشته را در پی داشته باشد و آن تلاش ها و دغدغه های یک نخبه گیلانی نام آشنا برای جوانان این شهر و علاقمندان به ورزش مظلوم بسکتبال در این استان بود.

آری زمانی که دکتر رفیعی به عنوان سرپرست این رشته منصوب گردید میتوان گفت که وی میراث دار ویرانه ای شد که در تلاطم کم توجهی ها و بی مهری ها ارکان و ستون های آن در حال فروپاشی بود لیکن این مدیر نمونه کما فی السابق نشان داد که مرد روزها و کارهای سخت است و جایگاه امروز بسکتبال
گیلان در سطح کشور حجتی حیّ بر این مدعاست.

تشکیل یک هیئت همدل متشکل از افراد کارشناس و خدوم و حمایت از هیئت های شهرستانی و ایجاد لیگ بسکتبال منظم در استان و اعزام تیم به مسابقات کشوری در همه رده های سنی بدون هیچ حمایتی و ایجاد و احیای بسکتبال خیابانی برای اولین بار در این سطح در کشور و گسترش آن در تمامی شهرستان های گیلان و تخصیص زمین به این رشته نوپا با پیگیری و ممارست شخص دکتر رفیعی را میتوان جزو خدمات ماندگار این مدیر مدبر به ورزش استان دانست.

آری میتوان گفت عصر جدید بسکتبال در استان گیلان از سالها پیش نه توسط احسان علیخانی بلکه با همت و تدبیر دکتر محمد رفیعی رقم خورد و استعدادهای این ورزش که به علت کم توجهی و بی مهری در انزوا بودند امروز این گونه باعث افتخار برای این دیار شده اند و در کارزارهای مختلف می درخشند.

رشتکده، متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سوم شعبان، ولادت با سعادت مهتر جوانان بهشت و آموزگار ایثار و شهادت، امام حسین علیه السلام و روز پاسدار، چهارم شعبان ولادت فرخنده قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل عباس و روز جانباز و پنجم شعبان میلاد با سعادت سید الساجدین امام سجاد علیه السلام را به همه گیلانیان خاصه شهروندان فهیم شهرستان رشت تبریک عرض می نمایم و از خداوند رحمان و رحیم حضور در مسیر اسلام ناب محمدی را خواستارم.


احمد رمضانپور نرگسی
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی
و عضو شورای اسلامی شهر رشت

رشتکده، متن این پیام به شرح زیر میباشد:

بسمه تعالی

ابلاغ دستور العمل اجرای طرح فاصله گذاری در راستای اقدامات گسترده و تلاش های صورت گرفته از سوی ستاد مبارزه با کرونا در کشور اقدامی شایسته می باشد گرچه انتظار میرفت با وجود توصیه کارشناسان، تجارب سایر کشورها و دربرگیری گسترده بیماری، اجرای این طرح خیلی زودتر صورت می گرفت لیکن با توجه به اهمیت حفظ جان حتی یک انسان فرصت اجرای طرح فاصله گذاری را باید مغتنم شمرد.

با توجه به اینکه استان گیلان و علی الخصوص شهرستان رشت از ابتدای شیوع کرونا با این ویروس به عنوان یکی از کانون های این بیماری درگیر بود لیکن با درایت مدیران جهادی و دلسوز و تلاش آحاد شهروندان علی الخصوص کادر درمان به عنوان مدافعین سلامت جامعه و پاکبانان و آتشنشانان ایثارگر اقداماتی از قبیل ضدعفونی و تنظیف شهر به صورت ویژه انجام گردید که جای تقدیر و تشکر دارد.

اینجانب از آحاد مردم ایران علی الخصوص گیلانیان فهیم و شهروندان شریف شهرستان رشت درخواست دارم با رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی و همکاری با ضابطین این طرح ملی به عبور از بحران موجود با رعایت اصول قرنطینه یاری رسانید.
#کرونا_را_شکست_می دهیم


احمد رمضانپور نرگسی
عضو ادوار مجلس شورای اسلامی
و منتخب اول شورای شهر رشت

رئیس جمهور در جلسه اقتصادی کرونا گفت: مقررات سخت گیرانه تری از امروز در حال انجام است.

رشتکده،  حجت الاسلام حسن روحانی  صبح امروز پنجشنبه در جلسه اقتصادی کرونا اظهار کرد: مقررات سخت گیرانه تری از امروز در حال انجام است و فاصله گذاری اجتماعی دوهفته‌ای که تا حدود ۲۰ فروردین مدنظر قرار دادیم، برای اطمینان بیشتر جهت شکستن زنجیره کرونا در کشور است.

 

رییس جمهور گفت: از کسب و کارهایی که آسیب دیده اند، مشروط به اینکه کارگری را اخراج نکرده باشند، حمایت می‌کنیم و تسهیلات ارزان قیمت می‌دهیم.

روحانی تصریح کرد: نامه‌ای درباره برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بخش بهداشت و درمان و مقابله با کرونا نوشتیم که امیدواریم مقام معظم رهبری موافقت کنند.

وی افزود: با یک فرض بدبینانه بسیاری از مکان ها را برای نقاهتگاه آماده کردیم، تخت‌های بیمارستانی زیادی داریم که هنوز از آن‌ها استفاده نشده است

وی افزود: ده‌ها هزار تخت نقاهتگاهی در سراسر کشور آماده است و این تخت‌ها برای شرایط بسیار بدبینانه در نظر گرفته شده است.

روحانی گفت: ۴ هزار تخت بیمارستانی نیروهای مسلح را آماده کردیم که تاکنون از این تخت‌ها استفاده نشده است.

رییس جمهور افزود: فکر نمی‌کنم هیچ کشوری شرایط ایران را داشته باشد، در سخت‌ترین شرایطی که کشور با آن مواجه است، ما ۲۰ هزار تخت خالی بیمارستانی خالی در اختیار داریم.

روحانی گفت: امروز شرایط به گونه‌ای است که پرستاران می توانند طبق معمول کار خود را انجام دهند، کار پزشکان و پرستاران فداکارانه و مجاهدانه است و از آن‌ها تشکر می‌کنیم.

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.