اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

رشتکده،  مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان گفت : باید از شرایط ایجاد شده با توجه به تغییراتی اساسی که در بازارهای بین المللی بر اثر کرونا ایجاد شده است با حضور به موقع استفاده کنیم.

دکتر یونس رنجکش در کارگاه آموزشی و توجیهی مدیریت صادرات که با حضور فعالان اقتصادی و اساتید دانشگاه برگزار شد افزود : یکی از مهمترین بازارها مربوط به حاشیه دریای کاسپین و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و روسیه است که در این شرایط می‌تواند جذابیت‌های بسیاری برای تولیدات ایران و صادرکنندگان داشته باشد.

وی اظهار کرد : با توجه به نیازهای موجود در این منطقه و شرایطی که در دوران کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده وجود دارد هر کشوری بتواند این نیازها را برطرف کند موجب برقراری روابط جدید در داد و ستد خواهد شد.

به گفته وی، ایران در این شرایط به دلیل برخورداری از مزیت‌های بسیار قادر خواهد بود با تدوین استراتژی مشخص و صادرات محور ضمن حمایت از تولیدات داخلی موجب رونق صادرات و رقم زدن موقعیت‌های بهتر در این بازار شود.

وی افزود : استان گیلان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن از دیرباز دروازه تجارت و صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای حاشیه کاسپین بوده است که این مزیت برای توسعه روابط تجاری در شرایط امروز می‌تواند موجب تقویت و نقش‌آفرینی بیشتر شود.

رنجکش ادامه داد : باید با حضور در نمایشگاه‌ها و برقراری روابط توسط هیات‌های بازرگانی در کشورهای عضو اوراسیا و همچنین بازارهای منطقه حاشیه دریای کاسپین در کنار بازاریابی‌های مناسب نسبت به شناخت بهتر از بازارهای نیاز از این فرصت در شرایط امروز برای تقویت داد و ستد با کشورهای استفاده کنیم.

وی گفت : شاید برخی تصور کنند که در شرایطی که دنیا با چالش بیماری ویروس کرونا روبرو است و روابط اقتصادی کشورها با مشکل روبرو و هزینه‌ها نیز افزایش یافته است چگونه می‌توان موفق شد که رمز این موفقیت در کسب موقعیت‌های جدید با خلاقیت و نواری در بازارها و جایگزین شدن به جای رقبا در این بازارها است.

وی افزود : نیازهای جدیدی اکنون در بازارها احساس می‌شود و اگر بازرگانان و تجار کشور بویژه استان گیلان به دلیل شرایط مطلوب که از نظر سوابق و شرایط جغرافیایی دارند نتوانند این بازارها را به دست اورند شاید در اینده موقعیت‌های نسبی امروز را هم از دست بدهند چون رقبای تجاری کشورهای دیگر بیکار ننشسته اند.

وی اظهار داشت : انچه که اکنون از طریق ایران به این کشورها صادر می‌شود حجم مبادلات با توجه به مزیت‌ها و فرصت‌هایی که در اختیار داریم بسیار ناچیز است که باید فکری اساسی در بهره‌مندی از بازارهای منطقه انجام شود.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان یادآور شد : سال گذشته با توجه به هدف گذاری‌هایی که در زمینه صادرات از گیلان به بازارهای منطقه انجام شده بود بیش از ۵۰۰میلیون دلار تحقق یافت که امسال نیز این هدف گذاری به ۶۰۰میلیون دلار پیش‌بینی شده است که ظرفیت تحقق آن بیش از این میزان است و باید بتوانیم از شرایط بهتر بهره ببریم.

وی آموزش صادرکنندگان و آشنایی بهتر با بازارهای منطقه، رفع موانع صادرات و تسهیلاتی در سیاست‌های حمایتی دولت و برنامه ریزی‌های بلند مدت و داشتن استراتژی صادرات محور در کنار همکاری‌های دستگاه‌های اجرایی و پشتیبان در حوزه تولید و صادرات و پر رنگ‌تر بودن نقش اتاق بازرگانی را از مهمترین اقدامات در زمینه سیاست‌های استان گیلان در این زمینه عنوان کرد.

در این کارگاه آموزشی اساتید و کارشناسان شرکت کننده در خصوص راهکارهای صادرات، چگونگی حضور در بازارهای منطقه، نقش نمایشگاه‌ها در بر قراری روابط تجاری و همچنین شرایط جدید تجارت و صادرات و نقش‌آفرینی کشورها و بازیگران جدید در این عرصه سخنانی ارایه کردند.

کارگاه آموزشی و ترویجی مدیریت صادرات از سوی اداره کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان و با مشارکت و همکاری اتاق بازرگانی گیلان برگزار شد.

رشتکده،  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت شنبه ۱۴ تیرماه دویست و شانزدهمین جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری این شورا با دستور
- بررسی طرح مهندسین مشاور عمارت خورشید در خصوص دو ساختمان ساعت و فرهنگ و هنر
-بررسی طرح بهسازی ساختمان شورای اسلامی شهر رشت توسط مهندسین مشاور
در صحن شورای شهر برگزار گردید.

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری با اشاره به اهمیت و لزوم حفظ ابنیه تاریخی رشت اظهار داشت: رشت جزو شهرهایی محسوب می گردد که از لحاظ تاریخ و پیشینه بسیار حائز اهمیت است و نسل های بعد باید میراث دار این تاریخ پرافتخار باشند لذا از این جهت حفظ بناهای تاریخی که در گذر زمان شاهد و ناظر رویدادهای بزرگ تاریخی بوده و تا هم اکنون نیز آثار آن را می توان بر پیکره این ابنیه مشاهده کرد امری بسیار مهم محسوب می گردد.

دکتر احمد رمضانپور افزود: در خصوص احیای این ابنیه با توجه به کاربری گردشگری آنها باید در ابتدا مسائل ایمنی در اولویت قرار گیرد و در زمینه مرمت با استفاده از تجارب گذشته، نظر کارشناسان اداره میراث فرهنگی و رعایت اصول و کنوانسیون های مرمتی کمترین تغییر در شکل ظاهری این ابنیه های پر ارزش صورت گیرد.

وی ادامه داد: در کنار دقت و اهمیت به موضوعات فوق باید توجه داشت امروز در تمام دنیا حوزه گردشگری تبدیل به یک صنعت پردرآمد گردیده است که متاسفانه شهری همچون رشت با غنای تاریخی و شرایط توپوگرافی خاص خود که می توانست در این حوزه در سطح کشور به عنوان شهر پیشگام شناخته شود، به هر دلیلی از این مهم بی بهره است که کارشناسان فن باید با برنامه ریزی و ارائه طرح هایی که در عین‌ حفظ نقاط و ابنیه های تاریخی باعث ایجاد درآمد پایدار برای شهر و شهروندان گردد این عقب ماندگی را جبران کنند.

رمضانپور با اشاره به این موضوع که در بیش از سی سال پیش با تهیه طرح انتقال مجموعه شهرداری از ساختمان ساعت به مکان دیگر و تبدیل این ساختمان با رعایت اصول میراثی به مجموعه ای گردشگری و اقتصادی از مسببین عدم انجام این طرح ابراز گلایه کرد.
وی در انتها تاکید داشت مرمت سازی باید ارزش محور و با شناخت و اشراف کامل از ارزش های شهر و شهروندان صورت گیرد.

رییس شورای اسلامی شهر رشت نیز با تایید سخنان دکتر رمضانپور ابراز داشت: همواره با تغییر کاربری بی برنامه ابنیه های تاریخی مخالف بوده و هستم و معتقدم این ابنیه ها سرمایه ملی بوده و باید در حفظ آن اهتمام ورزید.
اسماعیل حاجی پور افزود: حفظ این ابنیه نباید به مفهوم بی توجهی و رها کردن آنها به حال خود باشد بلکه اتفاقا باید با تجمیع نظرات کارشناسی از این سرمایه ها بالاترین بهره وری صورت گیرد.
وی با تقدیر از مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در خصوص رویکرد تعامل محور این سازمان احیای ابنیه تاریخی رشت را اولویتی در دستور کار مدیریت شهری دانست.

در ادامه خانم مهندس محمودی معاونت بازآفرینی سازمان عمران شهرداری رشت به همراه مشاور مطالعاتی پروژه گزارشی از وضعیت موجود و تیپ قرارداد و اقدامات صورت گرفته به رییس و اعضای کمیسیون عمران ارائه کردند.

رشتکده، متن این پیام به شرح زیر میباشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
عرش‌نشینان، انوار چراغانی شهری را به رخ می کشانند که خورشیدی جاویدان شبانه‌ روز منیر و مشکات آن است چه مبارک سحری و چه فرخنده شبی است!

یا امام رئوف! قلوب بی پناه ما را که، چون آیینه های ترک برداشته در گستره دنیای خاکی سرگردانند، در کنار ضریح مقدست ماوا ده که ما بندگان خطا کار نیازمند پرواز و وصال با فطرت الهی‌ خود هستیم.

ولادت امام رضا (ع) در یازدهم ذیقعده سال ١۴٨ هجری، مدینه غرق سرور بود و ملائک در آسمان ها نغمه و طرب سر میدادند و شکوفا شدن غنچه دیگری از گل‌های بوستان ولایت را که فضای عالم را معطر ساخته بود بشارت می‏‌دادند.
قطعا مرقد سلطان رافت مایه آبرو و برکات و خیر روزافزون هم میهنان ما بوده و هست و امید میرود به یمن این امام معصوم ایران و ایرانی از هر نوع گزند و بلا به دور خواهد بود.


احمد رمضانپور نرگسی
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی
و عضو شورای اسلامی شهر رشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آیین تکریم و معارفه معاونین سابق و جدید درمان دانشگاه تاکید کرد که تمام ضعف‌های حوزه سلامت گیلان با پیگیری مطالبه گرایانه و بر مبنای شاخص‌ها قابل حل و رفع است.

 

رشتکده،  دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، صبح امروز در آئین تکریم و معارفه معاونین سابق و جدید درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ضمن تبریک دهه کرامت و همچنین تقدیر از معاون سابق درمان دانشگاه، اظهار کرد: افراد زیادی در معاونت درمان منصوب و تکریم شده اند، اما تنها خدمت و اقدامات اثرگذار است که ماندگار می‌شود و این خدمت گذاری اثربخش در دکتر میری نیز وجود داشته است.

وی با برشمردن برخی از اقدامات صورت گرفته توسط معاونت درمان، افزود: راه اندازی مرکز ICU در مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت، راه اندازی بیمارستان تالش، فراهم کردن زیرساختهای درمان، تجهیز آزمایشگاه ها و سایر اقدامات ارزشمند در دوران بحران کرونا از جمله اقدامات ارزشمند در دوران تصدی معاون سابق درمان دانشگاه بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ضعف های متعدد در بخش درمان از جمله در بیمارستانها، گفت: برخی از اقدامات در بخش درمان به هر دلیلی باید انجام می‌گرفت که نسبت به آن بی توجهی شده و اکنون مردم خدمات درمانی را به سختی دریافت می‌کنند. اما باید بیشتر تلاش کرد تا علاوه بر رفع ضعف ها، در فراهم کردن زیرساختها موفق عمل کنیم.

سالاری با بیان اینکه نیازهای اولیه کادر آموزش و درمان، دچار عقب ماندگی است، افزود: تمام ضعف ها و کمبودهای حوزه سلامت گیلان با برنامه‌ریزی، تلاش مستمر و پیگیری مطالبه گرایانه بر مبنای شاخص ها قابل حل است.

وی با بیان اینکه تلاش کادر بهداشت و درمان مستقیماً بر دریافت خدمات مطلوب مردم اثر دارد، گفت: باید معاونت درمان و تیم متشکل آن جهت ارائه خدمات درمانی بدون وقفه و مستمر به مردم  برنامه ریزی مناسب داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اسماعیلی، مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به تلاش های کادر درمان در مقابله با بحران کرونا، اظهار کرد: امیدواریم به فضل و کرم امام رضا (ع)، بشریت از شرّ ویروس منحوس کرونا رهایی یابند.

وی با اشاره به اثرات کار خیر و ارزش خدمت به مردم در تعابیر دینی، افزود: باید در انجام کار خیر، از دیگران سبقت گرفت و در امور درمان و سلامت جامعه از یکدیگر پیشی گرفت.

دکتر انوش دهنادی مقدم، سرپرست جدید معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه نکات اخلاقی در کنار اصول حرفه‌ای و پزشکی باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: باید با همگرایی، همدلی، صمیمیت و تلاش مضاعف در انجام کار ها اهتمام داشت.

دکتر میری، معاون سابق درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به تجربه اندوزی خود در دوران تصدی اش در معاونت درمان دانشگاه، اظهار کرد: اوج فعالیت من در بحران برف و کرونا بوده است.

وی به بحران عظیم کرونا در گیلان در روزهای نخست اشاره کرد و افزود: در این بحران هولناک، کادر درمان به صورت شبانه روزی درگیر و پیوسته در تلاش بودند تا تجهیزات و خدمات درمانی بدون وقفه و  در اسرع وقت به مردم برسد.

معاون سابق درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به نقاط ضعف و قوت در سطح این معاونت، گفت: علیرغم اینکه پزشکان، پرستاران و کارشناسان متخصص و مجرب در این معاونت وجود دارد، ضعف ها در زیرساخت‌های درمانی و همچنین سخت افزاری از جمله کاستی های قابل رفع هستند.

در پایان، لوح تقدیر به دکتر میری- معاون سابق درمان دانشگاه اهدا و ابلاغ انتصاب سرپرست معاونت درمان دانشگاه به دکتر دهنادی مقدم  تفویض شد.

رئیس جمهور گفت: آمریکا تاکنون به برجام ضربه اقتصادی زده است، اما اگر بخواهد به برجام ضربه سیاسی بزند، جمهوری اسلامی ایران تحمل نکرده و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد.

رشتکده، به نقل از ایسنا، رئیس جمهور گفت: آمریکا تاکنون به برجام ضربه اقتصادی زده است، اما اگر بخواهد به برجام ضربه سیاسی بزند، جمهوری اسلامی ایران تحمل نکرده و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه امروز هیأت دولت با اشاره به سالروز شلیک ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران اظهار کرد: آن‌ها اعلام کردند که اشتباه شده است ولی عذرخواهی نکردند و به کسی که این اقدام را انجام داد مدال شجاعت دادند. ما می‌دانیم آن‌ها اشتباه نکردند اما اگر واقعا معتقدند که اشتباه کرده‌اند، باید خاطی را محاکمه می‌کردند ولی به او مدال دادند. این همان شیوه و اخلاق آمریکایی‌ها است که تا امروز ادامه داشته است.

وی ادامه داد: دیروز سازمان ملل محل نمایشی برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر ایران بود. در طول سه سال و نیم گذشته با اقدامات ضد قانونی و ضد حقوق بشری دولت آمریکا علیه ایران مواجه بودیم. شاید آن‌ها اعلام کنند که در زمینه اقتصادی موفق بوده و توانسته‌اند ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دهند، اما به لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی بارها و بارها هم شکست خورده‌اند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در روزهای گذشته آمریکا دو شکست سیاسی بزرگ خورد، اولی راجع به پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران بود که با مخالفت افکار عمومی دنیا و شورای امنیت مواجه شد و در شب گذشته هم ۱۴ عضو شورای امنیت از برجام تعریف کرده و آن را تأیید و پشتیبانی کردند. این ۱۴ عضو از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت کردند.

روحانی تاکید کرد: هر ساعتی که طرف ۱+۴ حاضر شود به تمام تعهدات خود عمل کند، جمهوری اسلامی ایران هم به تعهدات برجامی خود عمل می‌کند و به این تعهد بازمی‌گردد. طرف مقابل نتوانست تعهدات خود را اجرا کند ولی ما یک سال تعهدات خود را اجرا کردیم و سپس به صورت تدریجی تعهدات خود را کاهش دادیم. اگر ۱+۴ به تعهدات خود بازگردد، همان روز ما تعهدات خود را اجرایی می‌کنیم. ایران به تعهدات سیاسی، اخلاقی و حقوقی خود همیشه پایبند بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا تاکنون به برجام ضربه اقتصادی زده است، گفت: اگر آمریکا بخواهد به برجام ضربه سیاسی بزند جمهوری اسلامی ایران تحمل نکرده و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد. در این مدت روسیه و چین مواضع سیاسی بسیار خوبی داشته‌اند و شب گذشته هم همین مواضع را اتخاذ کردند.

روحانی با اشاره به جلسه ویدئوکنفرانسی عصر امروز با روسای جمهور روسیه و ترکیه خاطر نشان کرد: قرار بود ایران میزبان این دیدار باشد اما به لحاظ مسائل بهداشتی این دیدار به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

رییس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم همواره به گفتمان خودش در برابر مردم پایبند بوده است. گفتمان ما اعتدال در داخل و تعامل سازنده بود و این گفتمان همواره مدنظر ما بوده است. ما در داخل افراط و تندروی را نمی‌پذیریم، چرا که به ضرر کشور است. از همه دوستان درخواست می‌کنم که در این شرایط پیچیده و سختی که برای ایران رقم خورده است راه وحدت، تعامل، برادری و مهربانی را برگزینند. بین قوای سه گانه، ارکان کشور، نیروهای مسلح و جناح‌های سیاسی امروز بیش از هر چیزی به وحدت و انسجام نیاز داریم. باید در کنار یکدیگر باشیم تا بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

وی تصریح کرد: کاه را کوه کردن از مشکلات کشور گره‌ای باز نکرده و هنر نیست. از سوی دیگر کوه را کاه نشان دادن بر خلاف اخلاق است. کشور سختی‌ها و مشکلاتی دارد. تحت شرایط کرونا صادرات و واردات و تجارت تحت تاثیر قرار گرفته و حوزه‌های حمل و نقل و گردشگری نیز از شیوع این ویروس بی‌تاثیر نماندند. دنیا هم با این مساله مواجه است. کدام کشور دنیا از لحاظ اقتصادی تحت تاثیر کرونا قرار نگرفته است؟ کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامتی را تهدید می‌کند، بلکه اقتصاد و سبک زندگی جامعه را نیز تهدید می‌کند.

روحانی در ادامه با اشاره به عملکرد خوب ایران در مواجهه با این ویروس بیان کرد: کشور ما و به ویژه کادر درمانی تا حد امکان و با فداکاری به صورت شبانه‌روز تلاش کردند تا بر این بیماری غلبه کنند. اعتدال و میانه‌روی باید مدنظر همه جناح‌ها و گروه‌ها باشد. خداوند خطاب به پیامبر بیان کرد که ما می‌دانیم که مطالب ناصواب و غیرمنصفانه‌ای را به تو نسبت می‌دهند ولی تو دلگیر نشو و به عبادت و سجده بپرداز تا گره از دلت باز شود. حتی پیامبر (ص) نیز حرف‌های ناصوابی را می‌شنید و خداوند خطاب به او می‌گوید ما می‌دانیم که دل تو گرفته است. امروز نیز گروهی در صحنه بوده و تمام تلاش خود را به کار گرفتند. وقتی حرف‌های ناروا را می‌شنوند بر روی آنها تاثیر می‌گذارد، اما باید به خدا پناه برده و دلگیر نشوند. امروز زمان تأمل و کار است و همه ما باید تلاش کنیم.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به گفتمان تعامل سازنده دولت دهم و یازدهم، تصریح کرد: در بعد تعامل سازنده از آغاز تا به امروز دستاوردهای فراوانی داشته‌ایم که همکاری و وحدت با کشورهای مختلف را رقم زده است. مهم‌ترین دستاورد آن برجام بود که به نفع جامعه جهانی، منطقه و کشور ما بود و برای مدتی منافع خود را در سال‌های ۱۳۹۴ – ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نشان داد اما عده‌ای نتوانستند این توافق را تحمل کنند. صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه‌ از روز اول نمی‌توانستند این توافق را تحمل کنند و شبها خوابشان نمی‌برد. تندروهای آمریکا نیز همین‌گونه بودند. به هرحال شرایط به گونه‌ای رقم خورد که فردی ناتوان از لحاظ سیاسی در آمریکا بر روی کار آمد و افراد تندرو با تاثیر بر آن باعث شدند تا از برجام خارج شوند.

وی ادامه داد: در کنار برجام توافقات و همکاری‌های بسیار خوبی با کشورهای منطقه داشتیم. به عنوان مثال بین ایران، روسیه و ترکیه در رابطه با سوریه تعامل بسیار خوبی داشتیم. آمریکایی‌ها همواره به دنبال اخلال در روابط دولت و مردم سوریه و فشار اقتصادی و امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند، اما ما به دنبال صلح و امنیت و مبارزه با تروریسم و احیای آزادی بیشتر در سوریه بودیم و تحت عنوان روند آستانه با ترکیه و روسیه همکاری کردیم. امروز بعد از شهر نیز اجلاس ما به صورت ویدئوکنفرانسی برقرار خواهد شد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: از دیگر تعاملات مثبت دیگر بین ایران، روسیه و آذربایجان بود، همچنین روابطی که با اوراسیا برقرار کردیم و از لحاظ اقتصادی به کشور کمک کرد. از سوی دیگر رابطه مثبتی بین ایران و افغانستان و هند برقرار شد. روابط ما با کشورهای اطراف دریای خزر نیز بهبود یافت.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: تعامل سازنده مسیری بود که ما برای همکاری با کشورهای منطقه دنبال کردیم و یکی از آثار آن بهبود روابط ما با روسیه و چین است. روابط ما با این دو کشور نسبت به گذشته متفاوت‌تر شده است و ما امروز در مسائل منطقه‌ای و جهانی بهم نزدیک‌تر هستیم. ما از روز اول گفتمان اعتدال و تعامل سازنده را پیش گرفته‌ایم و این را نیز ادامه خواهیم داد.

وی بیان کرد: در این ایام با مشکلاتی مواجه هستیم یکی از این مشکلات بحث مسکن و اجاره‌بها بود که به مردم فشار زیادی آورده است. اولین قدم در ستاد کرونا برداشته شد و ما چارچوبی برای اجاره‌بها در تهران و کلانشهرها در نظر گرفته‌ایم، اما قدم اصلی و مهم‌تر بحث تخصیص زمین ارزان‌قیمت برای شهرک‌ سازان و انبوه‌ سازان است. بخش بزرگی از هزینه‌ی مسکن مربوط به زمین آن است و با اختصاص زمین ارزان قیمت می‌توان گره‌ای از این بازار گشود. در دو سال اخیر حدود ۱۶۰ هزار واحد مسکن با تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم ساخته شد و در اختیار خانه اولی‌ها قرار گرفت.

روحانی با بیان اینکه زمین‌های ۳۳۰ هزار واحد مسکونی در حال آماده‌سازی است، اظهار کرد: تلاش این است که وزارت راه و شهرسازی تا پایان دولت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را تکمیل کرده و تحویل دهد. بنیاد مستضعفان هم قرار است ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را در روستاها تکمیل کند. دولت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیمه کاره را تکمیل کرده و تحویل داده است. آن‌ها که در گوشه و کنار می‌گویند دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه مسکن چه کرده است، این‌ها آمار و ارقام پیش رو است.

وی درباره اقدامات دولت برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم تصریح کرد: یک اقدام هم تأمین ریال و ارز برای واردات مواد اولیه و تولید کالاست که بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تأمین ارز و ریال اقدام بزرگی انجام داده‌اند. سازمان برنامه و بودجه همین هفته ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و طرح‌های عمرانی پرداخت کرده است. تا امروز ۸.۵ درصد بیشتر از سال قبل، گندم خریده‌ایم و ۹۶ درصد پول گندم کاران را نیز پرداخت کرده‌ایم و تقریبا در این زمینه به روز هستیم. در صنعت هم حرکت خوبی شده است. در برخی کالاها ۳۰ تا ۴۰ درصد و حتی صددرصد افزایش تولید داشته‌ایم. وسط تحریم اعلام شده است که در تولید آهن اسفنجی رتبه اول می‌شویم. یک و نیم میلیارد دلار طرح برای انتقال لوله از گوره به جاسک را در حال اجرا داریم. فردا هم دو هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌کنیم.

وی تأکید کرد: ما تلاش خود را ادامه می‌دهیم اما می‌دانیم با همه این تلاش‌ها، شرایط تحریم و کرونا حاکم بوده و متوجه مشکلات هستیم اما مردم بدانند همه توان خود را به کار می‌گیریم. در همین جلسه امروز من از برخی وزرا و بانک‌ها گله کردم که چرا پرداخت وام به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا به تأخیر افتاده است و قرار شد که این تأخیر جبران شود.

رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه در مهار،‌ درمان،‌ تأمین امکانات و تولید محصولات مورد نیاز بیماری کرونا موفقیت‌های بسیار بزرگی به دست آورده‌ایم، خاطرنشان کرد: اما همواره تأکید داریم که اجتماعات خطر بزرگی برای ما است. من به مردم عرض می‌کنم که با ویروسی مواجه هستیم که درمان قطعی و واکسن ندارد و زمان ادامه آن هم مشخص نیست. سازمان بهداشتی جهانی اعلام کرده است که شاید پایان سختی در انتظار دنیا باشد. ما باید سبک زندگی خود را عوض کنیم،‌ با یکدیگر دست ندهیم، کنار هم ننشینیم، دست‌های خود را مرتب بشوییم و در اجتماعات و وسایل حمل و نقل ماسک بزنیم. راه دومی وجود ندارد و همه باید مراقبت‌های بهداشت را رعایت کنیم. نمی‌شود مثل گذشته، عروسی، عزا یا مهمانی برگزار کرد. از هفته آینده به استان‌هایی که مشکل دارند اختیارات داده می‌شود تا محدودیت‌های استانی را اجرا کنند. از مردم هم خواهش می‌کنم دست به دست هم دهیم تا از مشکل عبور کنیم.

رئیس جمهور در پایان با اشاره به انفجار شب گذشته یک مرکز درمانی در تهران گفت: این حادثه منجر به فوت عده‌ای از بیماران و کادر درمانی شد. من به خانواده درگذشتگان تسلیت می‌گویم و برای مصدومان آرزوی شفای عاجل دارم.

دستگاه CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا افتتاح شد و زمینه را برای توسعه توریسم سلامت در این شهرستان مرزی و بندری فراهم کرد.

رشتکده،   عصر دیروز یکشنبه_ یک دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس در بیمارستان شهید بهشتی آستارا توسط دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بهره برداری رسید.

دستگاه CT اسکن یا مقطع نگاری رایانه ای از جمله دستگاه های تشخیص پزشکی است که اندام های مختلف بدن را به صورت لایه به لایه تصویر برداری کرده و اندام های مورد نظر را به جهت کاربردهای تحقیقاتی و ‌درمانی تصویر برداری می‌کند.

برای خرید، استقرار و راه اندازی CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا حدودا پنج میلیارد تومان با استفاده از اعتبارات و ارز دولتی هزینه شده است.

شهرستان های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر از جمله بیمارستانهایی بوده اند که طی کمتر از یک سال اخیر در پی پیگیری های مستمر و مطالبه گرایانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دستگاه CT اسکن مجهز شده‌اند.

دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تامین زیرساخت‌های درمان دولتی حق گیلانیان است، اظهار کرد: در تلاشیم تا در آینده نزدیک بیمارستان‌های رازی، پور سینا، 17 شهریور، شهید نورانی تالش و امینی لنگرود را نیز مجهز به CT اسکن پیشرفته کنیم.

به گفته وی، نظام سلامت گیلان به هر دلیلی طی سالهای گذشته نسبت به رشد استان‌های همجوار خود و همچنین نسبت به متوسط کشوری عقب مانده و رفع این عقب ماندگی ها تنها به تلاش مستمر، بی منت و با همکاری مسوولان ملی از جمله مقام عالی وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه کشور ممکن خواهد شد.

یقینا استقرار و تجهیز بیمارستانهای دولتی به دستگاه‌های تشخیص پزشکی پیشرفته علاوه بر افزایش کیفیت خدمات به بیماران، از ارجاع آنها به مراکز خصوصی که بعضاً هزینه های بسیار بالایی را در بر داشته، می کاهد و همچنین مانع از طولانی تر شدن صفوف انتظار برای دریافت خدمت CT اسکن می‌شود.

دستگاه مقطع نگاری رایانه ای مستقر در بیمارستان دولتی شهید بهشتی آستارا علیرغم اینکه تنها ۱۵ روز از زمان بهره برداری آن گذشته روزانه به ۱۰ تا ۲۰ نفر از بیماران خدمت ارائه می‌کند و با توجه به مرزی بودن شهرستان آستارا در توسعه توریسم سلامت نیز می‌تواند نقش آفرین باشد.

گفتنی است با توجه به تراکم جمعیت و گردشگرپذیر بودن شهرستان بندری آستارا و در پی آن افزایش تروما جاده ای در کنار سایر سوانح و حوادث غیرمترقبه، راه اندازی دستگاه CT اسکن یک نیاز مبرم منطقه به شمار می رفت در حالیکه در گذشته بیماران هم استانی آذری زبان در شرایط اضطراری به ناچار باید به مرکز استان و یا شهرستان های استان های همجوار مراجعه می‌کردند که بعضاً ماه ها دریافت این خدمت به تعویق می‌افتاد.

آمار ها، شاخص های سلامت و از همه مهمتر ابراز رضایتمندی مردم در استان در بیمارستانها و مراکز دولتی نشان از افزایش زیرساختهای درمانی به ویژه در بیمارستانهای شهرستانهای گیلان در جهت توزیع عادلانه خدمات سلامت خبر می‌دهد.

شهردار رشت در نشست آغاز فعالیت مشترک عمرانی شورای اسلامی، شهرداری رشت و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: با تمام توان در کنار قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) هستیم.

رشتکده،  در نشست آغاز فعالیت مشترک عمرانی شورای اسلامی، شهرداری رشت و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) دکتر ناصر حاج محمدی شهردار رشت، ابراز امیدواری کرد تا با حضور قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در رشت کارهای بزرگی برای این شهر انجام شود.

وی ادامه داد: همه می‌دانند که در شهر تهران بزرگ‌ترین پروژه‌ها توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) انجام شده است. ما نیز امیدواریم که فعالیت‌های عمرانی در خور شأن مردم شهر رشت در آینده اجرا گردد.

شهردار رشت با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) اعلام آمادگی کرده است تا با تمام توان در پروژه‌های عمرانی شهر رشت حضور یابد، عنوان داشت: ما نیز این وعده را می‌دهیم تا شهرداری رشت با تمام توان در کنار این مجموعه حضور یابد.

حاج محمدی با بیان اینکه برخی از پروژه‌ها نیازمند مصوبات استانی می‌باشد، تأکید کرد: ما پیگیر انجام تمامی مباحث مربوط به مجوزها و مصوبات استانی هستیم و اکنون ۵ پروژه برای همکاری با این مجموعه بزرگ پیشنهاد شده است که تفاهم‌نامه آن امضا می‌گردد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه پروژه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در گیلان با روحیه جهادی درحال اجراست، خط آهن رشت-انزلی-آستارا را مورد توجه جدی رئیس جمهوری دانست و گفت: شتاب بخشی در اجرای پروژه ها موجبات رضایتمندی مردم را به دنبال دارد.

رشتکده،   دکتر ارسلان زارع صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اظهارداشت: پروژه های مهمی که قرارگاه در استان عهده دار آن است با روحیه جهادی و در کنار دولت درحال اجراست و پروژه راه آهن رشت-آستارا به لحاظ اثرگذاری در ارتقاء مبادلات تجاری، کوتاه کردن مسیر و کاهش هزینه‌های کریدور شمال-جنوب بسیار حائز اهمیت است.

 وی به پیگیری مستمر رئیس جمهوری از روند پیشرفت پروژه راه آهن رشت-انزلی-آستارا و تاکید بر اتمام بخش اعظمی از آن تا پایان دولت دوازدهم اشاره و اضافه کرد: برای تسریع در عملیات اجرایی مانعی وجود ندارد و انتظار می‌رود قرارگاه ماشین آلات موردنیاز را تقویت کند.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین تکمیل سد پلرود را گامی مهم در تامین آب کشاورزی و آشامیدنی مردم رودسر و دیگر شهرهای شرق استان عنوان و خاطرنشان کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه به تازگی از این پروژه بازدید کرده و قول مساعد تزریق منابع اعتباری داده و امیدواریم سریعتر شاهد بهره برداری از آن باشیم.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران اسلامی و خادمان‌شان علیرغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی دنیای استکبار، با وفاق، همدلی و انسجام پایبند به آرمان های انقلاب هستند، گفت: مردم گیلان نیز علاوه بر پیشینه غنی فرهنگی همواره پرنشاط و امیدوار بوده و هستند که امیدواریم موجبات رضایتمندی آنان را فراهم آوریم.

 ** قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در کنار دولت است

 در این دیدار فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نیز با بیان اینکه قرارگاه بازوی اجرایی دولت و در کنار اوست، گفت: گیلان در کنار ظرفیت ها و مزیت های بسیار، با چالش های ناشی از بارش های نابهنگام باران، آلودگی‌های زیست محیطی، پسماند و آبرسانی به روستاها مواجه است و در هر بخشی که قادر به همراهی باشیم، اعلام آمادگی می کنیم.

سعید محمد به امضاء تفاهم نامه همکاری با شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت در سال گذشته اشاره کرد و افزود: قرارگاه در راستای توسعه‌ شهری در هر بخشی که نماینده عالی دولت در استان نیاز ببیند، آماده همکاری است.

 وی به مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در اجرای پروژه راه آهن رشت-آستارا اشاره و خاطرنشان کرد: درخصوص سد پلرود نیز اهتمام جدی داریم تا با تسریع عملیات اجرایی، شاهد بهره‌برداری در پایان امسال باشیم.

سردار محمد همچنین با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ارتقاء خط انتقال گاز 42 اینچ رشت - چلوند توسط قرارگاه، در راستای توسعه‌ تخت های بیمارستانی استان نیز بر مبنای تفاهم منعقده با وزارت بهداشت در سال های گذشته اعلام آمادگی کرد.

سردار عبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان نیز با بیان اینکه موضوعات استان را با کمترین اختلاف نظر و با همفکری به پیش می بریم، گفت: سپاه استان در اجرای پروژه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) آماده هرگونه همکاری است.

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.