اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

رشتکده،  احمد رمضانپور  با اشاره به حواشی مطرح شده پیرامون غیرقانونی بودن جلسه استیضاح شهردار رشت اظهار کرد: بر اساس ماده ۸۳ آئین‌نامه داخلی شوراها، از زمانی که بحث قانع نشدن اعضای شورا از پاسخگویی شهردار مطرح می‌شود، شورا می‌تواند طی یک صورتجلسه که در آن یک سوم اعضای شورا درخواست استیضاح را مطرح کرده باشند این مهم را در دستور کار قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه جلسه استیضاح شهردار رشت کاملا قانونی برگزار شد، افزود: رئیس شورا بر اساس قانون اجازه دارد از زمانی که یک سوم اعضای شورا درخواست استیضاح را مطرح کرده‌اند به مدت ۱۰ روز جلسه استیضاح را برگزار کند.

رئیس شورای شهر رشت با بیان اینکه برگزاری جلسه استیضاح از زمان قانع نشدن اعضا از پاسخ‌های شهردار تا ۱۰ روز آینده بر عهده ریاست شورا است، گفت: بر اساس قانون طی این مدت زمانی یک الی ۱۰ روز، رئیس شورا به منظور برگزاری جلسه استیضاح نیازی به رای دو سوم اعضا ندارد و بنابراین هیچ گونه تخلفی از این بابت رقم نخورده است.

رمضانپور با اشاره به زمان برگزاری انتخاب شهردار رشت تصریح کرد: چهارشنبه هفته جاری جلسه عادی شورا با دستور کار انتخاب شهردار رشت راس ساعت ۱۷ عصر برگزار می‌شود و با توجه به اینکه روزهای چهارشنبه هر هفته زمان برگزاری جلسه عادی شورا است نیازی به موافقت یک سوم اعضا وجود ندارد.

وی به مباحث مطرح شده پیرامون آبستراکسیون جلسه روز گذشته انتخاب شهردار رشت اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون زمانی که تعداد اعضای حاضر در جلسه به دو سوم نرسیده باشد در واقع جلسه غیر رسمی است و بر همین اساس موضوع آبستراکسیون در جلسه روز گذشته انتخاب شهردار رشت منتفی است.

رشتکده، استاندار گیلان به بسیج امکانات و بهره گیری از ظرفیت های مختلف در جهت کمک رسانی به مناطق سیل زده تالش اشاره کرد و گفت: عادی سازی شرایط زندگی مردم در این مناطق ، اولویت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع در دیدار مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به اینکه بخشی از جامعه هدف مجموعه بزرگ این وزارتخانه از اقشار آسیب پذیر هستند، اظهار داشت: به سبب ظرفیت های موجود در مجموعه ها و شرکت های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امکان کمک به سیل زدگان وجود دارد.

وی به بازدید عصر دیروز (یکشنبه) خود از مناطق سیل زده تالش اشاره و خاطرنشان کرد: باید در سریع‌ترین زمان ممکن با بسیج امکانات و هدایت به مناطق سیل زده، شرایط زندگی مردم را به روال عادی برگردانیم.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: اسکان خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل و تامین ارزاق عمومی و اقلام ضروری، در اولویت است.

در این دیدار مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به تاکید دکتر شریعتمداری برای سفر به گیلان و ارائه هر کمک و خدمتی با نظر استاندار در مناطق سیل زده تالش اشاره و بیان کرد: آماده شناسایی نیازمندی ها و ارائه اقلام ضروری و ارزاق عمومی هستیم.

کریم یاوری افزود: از تمامی ظرفیت های موجود در مجموعه دستگاه ها و شرکت های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کمک به شرایط موجود به ویژه رفع مشکل بنگاه های اقتصادی با ارائه تسهیلات و نیز رفع مشکلات معیشتی کارگرانی که در مناطق سیل زده هستند، بهره می گیریم.

در آستانه هفته دفاع مقدس، رهبر انقلاب به صورت ویدیو کنفرانس در جمع یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس حاضر شدند و سخنرانی کردند.

رشتکده،  به نقل از ایسنا،  گزیده بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در این مراسم  به شرح ذیل است:

 - پیشکسوتان و رزمندگان کسانی هستند که از جان گذشتند، از آسایش، زندگی خانوادگی، پدر و مادر و فرزندان و در مواردی آینده، چشم‌پوشی کردند و همه داشته‌های خود را به مقابله با دشمن برای دفاع از اسلام، انقلاب و کشور و ناموس به میدان بردند.

- زمانی می‌توان عظمت کار رزمندگان را تشخیص داد که عظمت میدان مشخص شود و این با تعریف دفاع مقدس به دست می‌آید. چرا که دست تحریف در این زمینه وجود دارد و خطر آن موجود است.

- طرف اصلی ما در جنگ صدام و حزب بعث نبودند بلکه این‌ها عناصری بودند که در پشت آن قدرت‌هایی اصلی مانند آمریکا که از انقلاب ضربه خوردند یا برخی دیگر که از شکل‌گیری یک حکومت اسلامی در منطقه هراس داشتند هم حضور داشتند. از کشورهای اروپای غربی و شرقی گرفته تا شوروی.

- در داخل شرایط کشور در زمان جنگ طوری بود که دشمن را تشجیع به آغاز جنگ می‌کرد. وضع نیروهای مسلح خوب نبود، ارتش تازه از زیر یوغ فرماندهان طاغوتی خارج شده و سپاه هم اندکی بیش از یک سال بود که تشکیل شده بود.

- چند ماه بعد از شروع جنگ که در بین یگان‌ها بازدید انجام می‌دادم دیدم که تیپ زرهی ارتش به جای مثلاً دویست تانک، چهل و چند تانک دارد و سپاه هم به طور کلی فاقد امکانات بود و در این شرایط جنگ تحمیلی آغاز شد.

- امام در چنین شرایطی توانست آغاز و تداوم جنگ را زیر چشم و اراده خود پیش ببرد. برخی اظهار تعجب می‌کنند چطور یک روحانی پیر هشت‌وچندساله بتواند نیروها را فرماندهی کند. تصور اینان چنین است که حتماً باید ایشان در جبهه‌ها حضور می‌داشت در حالی که مسئله رهبری امام طور دیگری بود.

- کار بزرگ امام این بود که از اول حجم واقعی این کارزار و جنگ را شناخت. خیلی از ما نمی‌دانستیم و نمی‌فهمیدیم اما امام دشمن را شناخت و فهمید که این یک جنگ عادی نیست و دشمن اصلی کیست.

 - شخصیت امام و نفوذ معنوی و صداقت و معصومیت بیان امام که وقتی سخن می‌گفت آثار معصومیت و صداقتش روشن بود و اعماقی را مشاهده می‌کرد که گاهی ما برای برخی مسائل نظامی که به ایشان رجوع می‌کردیم، مواردی را بیان می‌کردند که ما متعجب می‌شدیم ایشان چگونه به این موارد توجه داشتند.

- امام قاطعیت بالایی داشت و گاهی چیزهایی که نشدنی به نظر می‌آمد را طوری با قاطعیت بیان می‌کردند که انجام شود. موضوعی که در شکست حصر آبادان می‌توان دید.

- دست تحریف با انگیزه به دنبال شبهه‌افکنی در زمینه دفاع مقدس است.

- برخی شبهه‌افکنی می‌کنند که ایران در این جنگ پیروز شد یا نشد، پیروزی جمهوری اسلامی در این جنگ اظهر من الشمس است. آنهمه کشور بر سر ایران ریختند، به دنبال تجزیه ایران بودند، می‌خواستند حکومتی ضعیف و وابسته را سر کار آورند و در پایان نتوانستند هیچ غلطی کنند. آیا این یک پیروزی نیست؟

- جمهوری اسلامی در برابر دنیای قدرتمند مقابل خود از شرق و غرب و کشورهای مرتجع ایستاد و پیروز شد و این بخشی از مظهر بروز هویت ملی ماست.

- دفاع مقدس از عقلانی‌ترین بخش‌های تاریخ ماست. برخی به دلیل خطاهایی که در بخشی انجام شده، کلیت دفاع مقدس را زیر سوال می‌برند در حالی که کلیت دفاع مقدس یک امر مدبرانه و عقلایی بود.

- انتخاب تاکتیک‌های ابتکاری و شجاعانه در عملیات فتح‌المبین که از پشت به دشمن برسند یا در بیت‌المقدس انواع تاکتیک‌های نو به ظهور رسید. این‌ها همه کارهای مدبرانه و عاقلانه بود و کمتر نیروی مسلحی می‌تواند با چنین اعمالی کار را پیش ببرد.

- حتی همان پذیرش قطعنامه که امام به جام زهر تعبیر کردند نیز از عقلانی‌ترین کارهایی بود که انجام شد و در آن زمان بهترین تصمیم بود.

- امروز اگر همت کنیم و با نگاه درست به مردم نگاه کنیم می‌توانیم از همان مدل بروز استعدادهای جوان که در جنگ شاهد بودیم، استفاده کنیم.

- اگر از شهدا یک چنین تکریمی که در زمان جنگ شاهد بودیم و آن حضور مردمی و استقبال ملت و بدرقه او تا آرامگاه را نداشتیم، این شوق به شهادت در کشور تقویت نمی‌شد.

- در دفاع مقدس عالی‌ترین فضایل اخلاقی بروز کرد. عروج معنوی و تعالی اخلاقی را که در دفاع مقدس شاهد بودیم را من در جای دیگری تا این حد سراغ ندارم.

- دفاع مقدس برای کشور سرمایه‌سازی کرد و آورده‌های زیادی داشت. امنیت کشور به برکت دفاع مقدس است. دفاع مقدس نشان داد و ثابت کرد که هزینه تعرض به این کشور خیلی بالا است و دشمن را در فکر تعرض به این کشور با تأمل مواجه کرد تا اگر عاقل باشد بداند که هزینه این کار چقدر بالا است.

- دفاع مقدس ثابت کرد ملت ایران از ورطه‌هایی مثل جنگ می‌تواند سر بلند بیرون بیاید. ما در دفاع مقدس به چیزهای زیادی احتیاج داشتیم و این نیروهای مستعد ما را به فکر انداخت که کاری کنند و خوب هم عمل کردند.

- افراد بسیاری از دفاع مقدس در سال‌های بعد از پایان جنگ تحمیلی در مسئولیت‌های مختلف حضور داشتند و ان شاءالله در آینده هم حضور 

- دفاع مقدس ما را با ذات و واقعیت بزک‌شده تمدن غرب آشنا کرد. البته ملت ما از طریق ضربه‌هایی که از انگلیس و آمریکا در تاریخ معاصر دیده بودند با آن آشنایی داشتند اما نه به اندازه‌ای که در دفاع مقدس با آن مواجه شدند؛ به حدی که اگر نگوییم کار آنان در طول جنگ از تمامی خیانت‌های آنان علیه ما بیشتر بود، کمتر نبود.

- اتفاق بزرگی در دفاع مقدس پیش آمد که ظرفیت‌های ملت ایران را برای دنیا آشکار کرد و رسانه ما شد. در حالی که رسانه‌های دنیا در آن زمان مانند امروز دائم علیه نظام و انقلاب اسلامی کار می‌کردند و می‌خواستند ملت ایران را طوری دیگری به جهان معرفی کنند اما دفاع مقدس رسانه‌ای شد که دروغ‌پردازی‌های دشمن را آشکار کرد.

- ما درباب دفاع مقدس کوتاهی کردیم و احتیاج به کارهای زیادی در این زمینه داریم. چرا که تحریف و دست‌های تحریف‌گر در کمین هستند. الان شما فرماندهان و شاهدان جنگ هستید و به این موارد پاسخی می‌دهید اما ۲۰ سال بعد از این جمعیت عده‌ای نیستند، ۳۰ سال بعد جمع بزرگتری نیستند؛ پس باید معرفت‌افزایی را در این زمینه افزایش داد.

- ما احتیاج به تولید متن خوب و فاخر در زمینه دفاع مقدس داریم اگر این‌ها تهیه شود، فیلم و تئاتر هم تولید می‌شود و به صحنه می‌رود.

- الان شنیدم که کارهای ویکتور هوگو و چارلز دیکنز را در ایران روی صحنه می‌برند، بسیار خوب؛ کاری کنیم که کارهای ما در زمینه دفاع مقدس را هم در دنیا روی صحنه ببرند.

- کرونا را دست‌کم نگیرید. روزی ۱۵۰ هموطن از دست بروند، چیز کوچکی است؟ برخی ارزیابی درستی ندارند. فرض کنید هر دو روز یکبار یک هواپیمای ۳۰۰ نفره سقوط کند و همه مسافرانش بمیرند.این چیز کمی است؟

- ما مردم باید به وظایف خود در زمینه مقابله با کرونا عمل کنیم. الان بحث اربعین هم مطرح است اما رفتن به راهپیمایی اربعین فقط منحصر به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است. اگر گفتند نه، که تا الان گفته‌اند نه، این باید برای همه ما پذیرفتنی باشد نه اینکه به دم مرز برویم، نه.

- در روز اربعین به خواندن چند دعا روی بیاورید و پیش امام حسین از اینکه می‌خواستید به کربلا مشرف شوید اما ممکن نیست، شکوه کنید.

استاندار گیلان با بیان اینکه دفاع مقدس، فرهنگی تمدن ساز دارد و جهانیان، مقاومت مثال زدنی ملت آگاه ایران را تحسین می‌کنند، گفت: فشار آمریکا علیه ملت و نظام اسلامی ایران ، به شکست مفتضحانه آنها انجامید چراکه هر رفتاری جز احترام با مردم این سرزمین، قطعا همراه با شکست است.

رشتکده،  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز (دوشنبه) در این مراسم به گذشت چهار دهه از آغاز جنگ تحمیلی علیه ملت ایران اشاره و اظهار کرد: استکبار جهانی با چیدن توطئه‌های مختلف و متعدد؛ سعی داشت نهال نوپایی که بنای خود را بر نظام مردم سالار دینی نهاده بود و مردمی که برای نیل به استقلال، آزادی و تحقق عدالت مبتنی بر شریعت نبوی (ص) علیه رژیمی مستبد و طاغوتی انقلاب کردند؛ به نابودی بکشاند.

وی افزود: این نظام نوپا به پشتوانه هوشیاری و مدیریت امام راحل و پس از ایشان رهبر فرزانه انقلاب و نیز وحدت و یکپارچگی مردم، هیمنه پوشالی دنیای شرق و غرب را فرو ریخت و ملت، فداکارانه و ایثارگرانه، مقاومت کردند.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: اگرچه جنگ تحمیلی هشت ساله خسارت‌های زیادی برای ما داشت اما به تعبیر رهبر معظم انقلاب، جنگی بود که برای ما گنج به ارمغان آورد.

وی گفت: دفاع مقدس تنها صحنه نبرد مسلحانه علیه دشمنان میهن اسلامی و حریم آزادگی و شجاعت نبود، بلکه عرصه ظهور و بروز جلوه هایی از تبلور ثمرات ایمان و اتکال به خدای متعال در سخت ترین لحظات است.

استاندار گیلان افزود: دفاع از کیان میهن، مرزهای باور و اندیشه اسلامی که از آن به عنوان دفاعی مقدس یاد می شود؛ دارای فرهنگی تمدن ساز است که اراده ، عزم و ایمان یک ضلع آن، اعتماد قلبی و مؤمنانه به دوراندیشی رهبری شجاع نظام و باور عمیق به حقانیت وعده نصرت الهی، دیگر اضلاع آن هستند.

وی با بیان اینکه فرهنگ تمدن ساز دفاع مقدس، امروز در اقصی نقاط دنیا الهام بخش مبارزان راه آزادی و نویدبخش تمامی مقاومانی است که در برابر سردمداران ستم و تجاوز ، ایستادگی می‌کنند، گفت: دفاع مقدس همچنان ادامه دارد؛ چراکه جنگ استکبار علیه مردم ایران پایان نیافته بلکه آوردگاه آن به میدانی دیگر منتقل شده است.

دکتر زارع با اشاره به اینکه سوابق تاریخی این سرزمین گواه آن است که مردم ایران هیچگاه در برابر ظلم عقب‌نشینی نکرده اند، گفت: این مردم با مبارزه ای جانانه، آوازه ای از حق مداری در جهان طنین انداز کرده اند و امروز نیز همه جهانیان با ستایش مقاومت مثال زدنی ملت ما در برابر تحریم های ظالمانه و رفتار غیرقانونی دولت آمریکا ، مردم آگاه و هوشیار ایران را تحسین می کنند.

وی خاطرنشان کرد: مردم ایران، در سایه فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی، ملتی قابل احترام هستند که باید با آنان با زبان تکریم سخن گفت و به حقوق‌شان احترام گذاشت و هر راهی جز این، به طور قطع همراه با شکست خواهد بود.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: همانگونه که امروز می‌بینیم فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران ، هم به شکست مفتضحانه آنها انجامیده و هم باعث انزوای بیش از پیش این دولت استکباری شده است چراکه این رفتار برای هیچکس در دنیا قابل پذیرش نیست.

وی در خاتمه سخنانش، اینکه در آغاز چهلمین سالگشت هفته پر افتخار دفاع مقدس شنونده سخنان حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هستیم را موجب مباهات دانست و گفت: بیانات ایشان هدایت‌گر سعادت کشور و رهنمون کننده جامعه به ساحل امن، آرامش و اطمینان برای تعالی ایران عزیز است.

مراسم آغاز هفته دفاع مقدس و تجلیل و تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت صبح امروز (دوشنبه) از طریق ارتباط تصویری با رهبر معظم انقلاب و حضور نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار گیلان در سالن همایش شهدای ناجا رشت برگزار شد.
در این مراسم ضمن تجلیل از پیکسوتان دوران دفاع مقدس، پروژه تدوین تاریخ شفاهی فرماندهان، کارکنان و پیشکسوتان فرماندهی انتظامی استان در دفاع مقدس، رونمایی شد.

سرپرست شهرداری رشت به ثبات مدیریت و حفظ آرامش در دوران سرپرستی تاکید کرد و افزود: به دنبال انتصابات در دوران سرپرستی نیستیم و تنها تغییرات در بخش های فاقد متولی انجام می شود.

رشتکده، ناصر عطایی سرپرست شهرداری رشت از شهرداری منطقه یک رشت بازدید کرد.

 عطایی در جریان این بازدید با اشاره به اینکه شروع کارم در شهرداری رشت از منطقه یک بود، گفت: خاطرات خوبی در شهرداری منطقه یک داشتم و توانستیم به اتفاق همکاران رضایت نسبی شهروندان را جلب کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دوران سرپرستی نباید به عنوان دوران بی ثباتی و بی نظمی تعبیر شود، بیان کرد: دوران سرپرستی دوران اثبات توانمندی مدیران و کارکنان شهرداری است.

سرپرست شهرداری رشت به ضرورت تکریم ارباب رجوع تاکید کرد و گفت: درب اتاق مدیران باید همواره به روی مردم باز باشد.

 عطایی با اشاره به تدوین سیاست های جدید در حوزه مالی و اقتصادی مطرح کرد: با تدوین سیاست های جدید، پرداخت هماهنگ حقوق کارکنان شهرداری رشت در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: مردم رشت شایسته بهترین ها هستند و باید با همدلی و اتحاد بهترین خدمات به مردم را ارائه دهیم.

مهندس عطایی با اشاره به اینکه مجموعه شهرداری رشت مجموعه ای پاک دست و سالم است، افزود: مجموعه شهرداری رشت همواره با وجدان کار می کند و نباید نقاط ضعف کوچک را بزرگ نمایی کنیم.

وی همچنین در ادامه به انضباط مالی، اداری، نظارت قوی و افزایش تیم های شناسایی در منطقه تاکید کرد.

 عطایی مردم منطقه یک را مردمی مطالبه گر دانست و خواستار تسریع در اتمام پروژه های نیمه تمام در منطقه یک شد.

سرپرست شهرداری رشت همچنین به ثبات مدیریت و حفظ آرامش در دوران سرپرستی تاکید کرد و افزود: به دنبال انتصابات در دوران سرپرستی نیستیم و تنها تغییرات در بخش های فاقد متولی انجام می شود.

مهیار برنجی مدیر شهرداری منطقه یک رشت نیز در این دیدار با تبریک انتخاب مهندس عطایی به سرپرستی شهرداری رشت، بیان داشت: مجموعه شهرداری منطقه یک با تمام ظرفیت و توان از هیچ تلاشی برای خدمت رسانی به شهروندان دریغ نمی کند.

گفتنی است سرپرست شهرداری رشت از کلیه واحدهای منطقه یک شهرداری رشت بازدید و با همکاران شهرداری منطقه یک به گفت و گو پرداخت.

رئیس‌جمهور گفت: باید مراقبت بهداشتی را در فصل پائیز بیشتر کنیم. یک نوع بیماری هم در همسایگی ما ایجاد شده که شبه ذات الریه است و شنیدم از کرونا خطرناکتر است.

 

رشتکده،  به نقل از فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا گفت: با شروع فصل پاییز باید مراقبت‌ها را در سطح کشور در زمینه این بیماری کرونا تشدید کنیم، به دلیل این که همزمان بیماری‌های دیگری مثل آنفلوآنزا، سرماخوردگی یا بیماری‌های دیگری در کشور شروع می‌شود. باید مراقبت بهداشتی را در فصل پائیز بیشتر کنیم. یک نوع بیماری هم در همسایگی ما ایجاد شده که شبه ذات الریه است و شنیدم از کرونا خطرناکتر است.

روحانی بیان داشت: در این شرایط مردم می‌دانند بالای ۳۰ میلیون نفر در دنیا به این کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و از این تعداد نزدیک یک میلیون نفر هم فوتی بوده است.

رئیس جمهور گفت: این یکی از آثار خطرناک کووید ۱۹ است که جان مردم را در خطر می‌اندازد. علاوه بر آن مشکلات دیگری هم از نظر روانی، اقتصادی، علمی و فرهنگی و آموزشی در جامعه تاثیرگذار است. بیماری با این همه ویژگی‌های خاص است که امروز با همه گیری دنیا را گرفتار کرده است.

روحانی بیان داشت: اقدامات مهمی را در این زمینه انجام دادیم و باز هم باید روی برخی اقدامات تاکید کنیم و با مراقبت و دقت بیشتر کار را به پیش ببریم.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: در دوران کرونا و پس از کرونا سرمایه‌گذاری‌ها شکل متفاوتی به خود گرفته است و امروز هم ما باید همین کار را باید انجام دهیم. امروز سرمایه‌گذاری در بخش سلامت و بهداشت، اقتصاد دانش بنیان و در زمینه اقتصادی دولت الکترونیک را باید تشدید کنیم.

رئیس جمهور در مورد زمان اجرای سبک زندگی بهداشتی در کشور تصریح کرد: مردم گاهی می گویند تا چه زمانی ماسک باید بزنیم و کمتر به سفر برویم؛ فاصله گذاری اجتماعی را تا چه زمانی ادامه دهیم؟ بی‌حوصلگی را باید کنار بگذاریم این سبک زندگی در میان مدت و بلندمدت و یا باید تمام امسال و حتی ممکن است سال آینده نیاز باشد همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

روحانی گفت: حتی اگر واکسن هم در دسترس قرار گیرد باید سبک زندگی بهداشتی ادامه یابد برخی از استان‌ها افرادی بستری هستند که چند ماه پیش در همآنجا بستری بود یعنی کسی که به کوئید ۱۹ مبتلا شده بعد معالجه شده وترخیص شده چند ماه از بهبود او گذشته دوباره مبتلا شده است.

وی خاطر نشان کرد: ما نمی‌دانیم آثار واکسن چه مقدار است و چه مدتی ایمنی ایجاد می‌کند لذا حتی اگر واکسن رسید باید اصول بهداشتی را رعایت کنید.

روحانی تاکید کرد: باید همچنان اصول بهداشتی استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری و شستن دست‌ها، ضدعفونی‌کردن‌ها و همه اصول را باید ادامه بدهیم و از ترددهای غیرضرور، باز هم پرهیز کنیم. حتی در شرایطی که واکسن در اختیار ما قرار بگیرد، ما نمی‌توانیم شرایط را عادی در نظر بگیریم.

رئیس جمهور با اشاره به دوگانه‌های ایجاد شده در جامعه اظهار داشت:یکسری دوگانگی‌هایی است که در فضای مجازی و یا در برخی از روزنامه‌های مطرح می‌شود، دوگانه انگاری‌ها را باید کنار بگذاریم که سلامت یا معیشت؟ سلامت یا دیانت؟ سلامت یا فعالیت اجتماعی؟ سلامت یا آموزش؟ این دوگانگی‌ها نادرست است و فکر نکنیم که اگر نوجوانی به مدرسه رفت مبتلا می‌شود ولی اگر در کوچه بازی کند مبتلا نمی‌شود.

وی گفت: در زمان برگزاری کنکور برخی افراد نگران بودند و به ما نامه می‌نوشتند که یک سال جوانان کشور از تحصیل عقب بماننداما دیده شد که همه چیز به خوبی پیش رفت. ما نباید فکر کنیم دانش آموزی اگر به مدرسه رفت مبتلا می‌شود ولی اگر در کوچه بازی کند مبتلا نخواهد شد، و یا اگر یک جوانی به دبیرستان رفت مبتلا می‌شود اما اگر در یک مهمانی خانوادگی شرکت کرد، مبتلا نمی‌شود.

روحانی بیان داشت: این کووید۱۹ مکان خاص، تعلق خاص، اجتماع خاص و عنوان خاص ندارد و در همه جا هست. در آزمون سراسری برخی نگران بودند و به من نامه نوشتند و ابراز نگرانی کردند که یک میلیون نفر در کنار هم آزمون می‌دهند و گفتند که امسال را رها کنید و بگذارید یک سال عقب بیفتد و نتیجه کار آنها مشخص نباشد؛ شما می‌دانید که در این صورت چه بار سنگین روحی و روانی و اضطراب و دلهره و حتی افسردگی ایجاد می‌شد.

وی افزود: این همان دوگانه ای است که شما نمی‌پذیرید یا سلامت یا کنکور؛ نه! هم سلامت و هم کنکور؛ شما دیدید که یک میلیون نفر در کنکور شرکت کردند و هیچ ابتلایی نداشت و این از عجایب است و بعد که تعداد افرادی که احتمال مشکل ابتلا را داشتند غربالگری کردند تست‌های آنها منفی بود و معلوم شد که آزمون دقیقا با پروتکل‌های بهداشتی به سلامت برگزار شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا مهم است، گفت: اینکه کجا، چگونه، چه شغل و شرایطی اعم از سِنی و غیره داریم تفاوتی ندارد، مهم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ اوایل کرونا فکر می‌کردیم که افراد ۶۰ سال به بالا یا افراد دارای بیماری زمینه ای مبتلا می‌شوند در حالی مشاهده کردیم که در این بیماری، ابتلا از نظر سنی تفاوتی ندارد و ممکن است یک کودک، جوان یا نوجوان به آن مبتلا شوند.

وی ادامه داد: همه اعم از کودک و نوجوان و میانسال و سالمند باید اصول و پروتکل‌های بهداشتی را تا زمانی که کاملا مصون شویم، رعایت کنیم، این زمان مشخص نیست و همه باید حراست و حفاظت کنیم و کار را پیش ببریم.

روحانی با تاکید بر اینکه در برگزاری کنکور هیچکس مبتلا به کرونا نشده است، گفت: آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت نگران کننده است. رعایت مردم از ۸۲ درصد به ۶۲ درصد رسیده است. مردم در همه‌جا اصولی که تاکید شده مورد توجه قرار دهند. علائم را برای مردم بیشتر و ملموس‌تر توضیح دهید. اولین نشانه بیماری را کویید در نظر بگیرید.

وی در مورد قاچاق کالا در کشور گفت: قاچاق کالا در کشور ما وجود دارد. همه ما از مرزبانی گرفته تا نیروی انتظامی، نیروهای مسلح، گمرکات و ستاد مبارز با قاچاق کالا و ارز در برابر قاچاق کالا مسئول هستیم. در این شرایط روی قاچاق دارو و واکسن مراقبت بیشتر شود. برخی دارو را به کشورهای همسایه می‌برند. ستاد مقابله با کالا و ارز دقت بیشتری کند و مبارزه با آن‌ها را تشدید کنند.

روحانی بیان داشت: وزیر بهداشت نسبت به برخی زوار خارجی که برای زیارت به قم و مشهد می‌آیند اظهار نگرانی کرد. باز تاکید می‌کنیم هر آنچه از لحاظ خدمات به مردم به روش الکترونیکی امکان پذیر است انجام شود مانند خدمات عوارضی در بین جاده‌ها.

جلسه رفع موانع تولید استان گیلان با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد و استاندار گیلان برگزار شد.

رشتکده،  به گزارش روابط عمومی صندوق بازنشستگی فولاد، دکتر مسرور در ابتدای این جلسه گفت شرکت ما در جلسه به دعوت استاندار محترم بوده و امیدواریم جلسه نتایجی به دنبال داشته باشد. در ادامه این جلسه، مدیران عامل شرکت دخانیات ایران، خدمات عمومی فولاد و فولاد آلیاژی و رییس هیات مدیره شرکت سایپا در سخنان جداگانه ای گزارشی از اقدامات و برنامه های شرکت های متبوع خود ارایه دادند.

در ادامه جلسه ، دکتر مسرور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در سخنانی در این نشست پیشنهاد داد با مدیریت معاون اقتصادی و برنامه ریزی استان، کارگروهی با حضور مسولان استان و نمایندگان صندوق تشکیل شود.

وی پیشنهاد داد در این کارگروه سه حوزه مورد بررسی قرار گیرد که عبارتند از: تقویت کریدورها عبوری،فعال شدن کارگروه در موضوع پروتکل تجارت ترجیحی با روسیه که سال گذشته امضا شده و آغاز فعالیت کارگروه در خصوص زنجیره تامین مورد نظر شرکت های تابعه صندوق.

مسرور با اشاره به بازدید خود از مجتمع دخانیات گیلان گفت این مجتمع بزرگترین مجتمع شرکت دخانیات در سطح کشور است که هزار نفر در آن مشغول به کار هستند. این مجتمع در نظر دارد امسال هفت میلیارد نخ تولید داشته باشد. ضمن اینکه قرار است شرکت سایپا 140 وانت پراید را برای توزیع مویرگی در اختیار شرکت دخانیات قرار دهد. مسرور گفت با قولی که مدیرعامل شرکت دخانیات داده قرار است تا پایان سال این شرکت وارد بورس شود. ضمن اینکه صندوق فولاد بورسی شدن سایر شرکت ها را نیز به صورت جدی دنبال می کند و قرار است در آینده نزدیک این اتفاق رخ دهد.

وی افزود: چنانچه مدیران استان زمینه های سرمایه گذاری در استان را تشریح کنند صندوق و شرکت های آن آماده مشارکت در این سرمایه گذاری ها هستند تا منافع شرکت های تابعه صندوق و استان گیلان به صورت توامان تامین گردد.

پس از سخنان مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، دکتر زارع استاندار گیلان با تشکر از حضور دکتر مسرور و مدیران عامل چند شرکت تابعه صندوق از پیشنهاد دکتر مسرور برای تعیین کارگروه مشترک استقبال نموده و دستور تشکیل آن را صادر کرد.

وی بر لزوم افزایش زمین های کشت توتون در استان به 1000 هکتار جهت مصرف در مجتمع دخانیات گیلان تاکید کرد.

وی همچنین از تشکیل دفتر منطقه ای سایپا در گیلان حمایت نمود.

زارع دستور داد تمامی موانع واردات برای سایپا از بنادر منطقه آزاد انزلی مرتفع گردد.
گفتنی است آقای بهروزی فر نماینده فومن در سخنانی ضمن خیرمقدم به مدیران صندوق فولاد از عزم دکتر مسرور برای حل مشکلات صندوق قدردانی کرد.

صبح امروز ناصر عطایی، سرپرست شهرداری رشت در دومین روز کاری طی بازدیدی در جمع مدیر، معاونین، مسئولان و کارکنان منطقه سه حضور یافت.

رشتکده،  به نقل از امور ارتباطات منطقه سه شهرداری رشت، در این نشست سرپرست شهرداری رشت با بیان ضرورت ایجاد نگرشی متفاوت در دوره سرپرستی اظهار داشت : در روزهایی که شهرداری رشت نیازمند ایجاد و ثبات درآمد پایدار شهری است، انتظار ویژه ای از بحث درآمدزایی شهرداری خواهیم داشت.

 

ناصر عطایی با تاکید بر جدیت بیشتر در پروژه های عمرانی ، اذعان داشت : اداره امور سرپرستی تنها مربوط به بنده نیست و تک تک همکاران شهرداری در آن دخیل هستند و می بایست با کار عاشقانه و همدلی دوران سرپرستی را دوران شکوفایی شهرداری رشت رقم بزنیم.

سرپرست شهرداری رشت در ادامه اضافه نمود : پیام من ، آبرو و عزت است و از خدا میخواهم آنهایی که جلوی کار شهرداری را می گیرند ، به راه راست هدایت شوند.

ناصر عطایی افزود : شهرداری رشت باید با توجه به شناسایی ظرفیت های جدید و به سرانجام رساندن پروژه های متوقف شده، تمام تلاش خود را در راستای رفع موانع مالی پیش رو نسبت به حل و فصل اختلافات پروژه های قدیمی به کار گیرد و شخصا قول خواهم داد که هیچ پروژه ای با مشکل مالی مواجه نگردد.

وی در پایان از مدیر منطقه سه شهرداری رشت ، طیبه بینا و معاونین و مسئولان منطقه تشکر ویژه کرد و بودجه مثبت ۵۷ درصدی منطقه را کاری بزرگ خواند.

مدیر منطقه سه شهرداری رشت نیز وضعیت درآمدی مناطق را یکی از مهمترین چالش های پیش رو دانست و افزود : در این برهه زمانی باید با همدلی از کوچکترین فرصت ها جهت پیشبرد اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

طیبه بینا، اولویت تولید را درآمد پایدار قلمداد کرد و افزود : بنده و زیر مجموعه منطقه سه تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا ضمن دوری از روزمرگی و شتابزدگی و همینطور پایین آوردن درصد خطاها ، حضرتعالی را در این مسئولیت خطیر یاری رسانیم.

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.