رشتکده
رشتکده

رشتکده

در حالی معاون وزیر راه از حذف ۲۶۵ هزار متقاضی طرح ملی مسکن خبر داده که مقام مسئول بانک مسکن گفت:‌دارندگان حساب صندوق پس‌انداز یکم در اولویت پرداخت وام طرح ملی مسکن قرار دارند.

 

رشتکده، محمدحسن علمداری با بیان این‌که افرادی که در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده و موعد دریافت وام و تسهیلات آنها فرارسیده، در اولویت ارایه تسهیلات برای طرح ملی مسکن قرار دارند، اظهار کرد:‌ افرادی می‌توانند از تسهیلات متصل به حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم در اقدام ملی مسکن استفاده کنند که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir ثبت‌نام کرده باشند.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن تصریح کرد: در شرایط مساوی برای واجدان شرایط طرح ملی مسکن، اولویت ارایه تسهیلات با افرادی است که در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم ثبت نام کرده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی دیروز با یادآوری این‌که در مرحله دوم ثبت نام طرح ملی مسکن یک میلیون و ۳۶۰ هزار متقاضی ثبت نام کردند، گفته بود: از این تعداد ۵۳۰ هزار نفر از طریق سامانه طرح ملی مسکن و ۸۶۰ هزار نفر هم از طریق پیامک ثبت نام خود را انجام دادند.

محمود محمودزاده با اعلام این‌که پالایش ۵۳۰ هزار نفر که از طریق سامانه ثبت‌نام کرده‌ بودند انجام شده است،‌افزود: حدود ۵۰ درصد (۲۶۵ هزار) متقاضیان طرح ملی مسکن در مرحله دوم ثبت‌نام حذف شده‌اند.

وی با بیان این‌که اواخر هفته جاری نتایج پالایش اعلام خواهد شد، گفت: برای ۸۶۰ هزار نفری که از طریق پیامک ثبت نام کرده بودند از هفته آینده به آنها اعلام می‌شود به سامانه طرح ملی مسکن مراجعه و اطلاعات خود را بارگذاری کنند تا امکان پالایش برای این دسته از متقاضیان نیز فراهم شود.

وزیر علوم با بیان این که به هیچ عنوان ترم آینده با تاخیر یا در بهمن ماه آغاز نمی‌شود، گفت: دانشجویان ورودی جدید بر روی این موضوع که ترم تحصیلی آینده‌ از بهمن ماه آغاز می‌شود حساب باز نکنند؛ چرا که ممکن است حتی کلاس‌های دانشجویان زودتر از مهر نیز آغاز شود.

رشتکده،  به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب در پاسخ به برخی شایعه‌ها برای تغییر مجدد زمان برگزاری آزمون‌های سال ۹۹، اظهار کرد: ما به هیچ عنوان قصد به تاخیر انداختن زمان برگزاری کنکور و آزمون‌های دیگر را نداریم؛ چرا که تمام تلاش ما این است که ورودی‌های سال ۹۹ را ترم آینده به کلاس‌های درس مجازی یا حضوری ببریم.

 

وی در ادامه تصریح کرد: تاریخ‌های اعلام شده برای برگزاری آزمون‌های سال ۹۹ آخرین ظرفیتی است که بتوانیم پاسخ داوطلبان پذیرفته شده در اوایل مهر ماه سال جاری را داشته باشیم.

وزیر علوم همچنین در خصوص زمان احتمالی بازگشایی ترم آینده دانشگاه‌ها نیز خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان ترم آینده با تاخیر یا در بهمن ماه آغاز نمی‌شود؛ چرا که دانشجویان فعلی ما مشکلی برای ثبت نام و حضور در کلاس‌های درس در ترم آینده ندارند، ممکن است حتی دانشجویان زودتر از مهر ترم تحصیلی خود را آغاز کنند.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: تمام تلاش ما برای ورودی‌های جدید این است که ترم آینده را از اول پاییز یعنی مهر ماه شروع کنیم.

دکتر غلامی با تاکید بر اینکه دانشجویان روی برگزاری ترم آینده از بهمن ماه حساب باز نکنند، تاکید کرد: اگر پاسخ آزمون‌های ما با یک یا دو هفته‌ای تاخیر اعلام شود، این مدت را به صورت برگزاری کلاس‌های فشرده جبران خواهیم کرد. بنابراین ترم آینده از مهر ماه برگزار خواهد شد.

وزیر علوم به پیش‌بینی وضعیت آموزش دانشگاه‌ها در ترم آینده اشاره کرد و افزود: ما خوشبختانه در ترم جاری علی‌رغم اینکه آمادگی قبلی نداشتیم، به خوبی دانشگاه‌های ما توانستند از طریق آموزش‌های مجازی آموزش دانشجویان خود را پیش ببرند و به جز واحدهای علمی آموزش سایر درس‌ها به خوبی پیش می‌رود. برخی از دانشگاه‌های ما حتی آماده برگزاری امتحان نیز هستند، بنابراین برای ترم بعد ما دو گزینه را با هم پیش می‌بریم؛ اول اینکه ابتدا اگر مشکل بیماری برطرف و روال عادی شد، آموزش‌های ما حضوری خواهد بود، اما اگر ستاد مدیریت بیماری شهریور ماه اعلام کرد احیانا در مناطق یا استان‌هایی برای حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها احتیاط لازم است، ما ظرفیت های آموزش مجازی را همچنان تقویت می‌کنیم و کلاس‌ها را به این صورت ادامه خواهیم داد و تاخیری در برگزاری این کلاس‌ها ایجاد نمی‌شود.

رشتکده، به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت، اسماعیل حاجی پور، در جلسه ای با حضور اعضای شورا، شهردار و معاونین شهرداری پیرامون بررسی پروژه های شهرداری رشت در سال جاری، بیان داشت: جلسه امروز بسیار دارای اهمیت است، ما در ابتدا پس از مطالعه و بررسی به این نتیجه رسیدیم که تعداد پروژه ها را کاهش دهیم و به ۸ تا ۱۰ پروژه مهم و در اولویت رسیدیم. ما بدون انجام پروژه ها به هیچ عنوان نمی توانیم پاسخ انتظارات به حق و بجای مردم را بدهیم.
 
وی ادامه داد: حلاوت کار برای مردم انجام شدن پروژه ها و افتتاح آنها است، نه در کلنگ زنی آنها. برخی پروژه ها به راحتی قابل اتمام است و تنها در این زمینه نیاز به همت مضاعف داریم.
 
اسماعیل حاجی پور، رییس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه اگر مدیری توانایی انجام کار ندارد پیش از کنار گذاشته شدن، خودش استعفا دهد، گفت: ما حق نداریم از مردم عوارض دریافت کنیم و آن را به عنوان حقوق به نیروهای شهرداری بدهیم. این اتفاق متاسفانه در حداقل ۳ سال اخیر در حال رخ دادن است.
 
حاجی پور با اشاره به اینکه بیشترین جلوگیری از تخلفات ساختمانی برای افراد دارای پروانه ساختمانی است، گفت: بنده نمی گویم که اگر کسی پروانه داشت اما تخلف کرد نباید جلوی او گرفته شود، اما اولویت اصلی ما باید کسانی باشند که پروانه ساختمانی ندارند. متاسفانه با این افراد اصلاً کسی کاری ندارد. بنده بشخصه می توانم لیست تخلفات از این دست را به مدیران مناطق بدهم. این موضوع بسیار خطرناک میباشد چرا که علاوه بر کاهش درآمد ما، سلامت کار را نیز به مخاطره میاندازد.
 
وی با اشاره به اینکه چند پروژه در شهرداری رشت وجود دارد که باید تعیین تکلیف شود، اظهار داشت: هر پروژه می بایست ناظر مقیم داشته باشد، تا پیمانکار هر کاری را که دلش خواست انجام ندهد. بحث ما بر این است که پروژه ها مشخص است. ما چهار نوع پروژه در شهر رشت داریم که می بایست برای هر بخش آن یک مسئول مشخص شود. نوع اول پروژه های مربوط به اعتبارات شهرداری رشت است، نوع دوم پروژه هایست که از اعتبارات ملی تغدیه میشوند، نوع سوم پروژه های سرمایه گذاری هستند که برای ما بسیار حائز اهمیتند و نوع چهارم، پروژه هایست که قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) مجری انجام آن است.
  
 
رئیس شورای شهر رشت با بیان اینکه باید بررسی و مشخص شود که پروژه های ما دارای چه مشکلاتی بوده و وضعیت آنها به چه صورت است، تاکید کرد: موضوع پروژه در دست سازمان فاوا برای ما بسیار دارای اهمیت است. اینکه چرا با الکترونیکی شدن کار صدور پروانه مخالفت می شود برای بنده سوال است. البته می دانیم که با الکترونیکی شدن صدور پروانه منافع افراد زیادی به خطر می افتد، اما ما باید این مخالفت ها را شکسته و در سال جاری به هر شکل ممکن این کار را آغاز نماییم.
 
حاجی پور با بیان اینکه اعتبار لازم برای الکترونیکی کردن صدور پروانه تامین خواهد شد، تاکید کرد: این مساله برای ما بسیار مهم است که صدور پروانه ساختمانی به صورت سیستمی و الکترونیکی انجام شود.
 
وی همچنین با اشاره به وضعیت پروژه های بازگشایی سطح شهر رشت، اظهار داشت: در پروژه خیابان سرچشمه همه چیز آماده بوده و تنها یک ملک باقی مانده است. باید مشخص شود که چرا این پروژه با مشکل مواجه شده است. در حالی که با تملک یک پلاک ثبتی کار این پروژه به نتیجه خواهد رسید، از سوی شهرداری لوایح زمین هایی ارائه میشود که شاید تا ۱۰ سال دیگر نیز به درد ما نخورد.
 
اسماعیل حاجی پور با تاکید بر اینکه هرکس نتواند این راه را ادامه دهد استعفا بدهد، تصریح کرد: وقتی نمیتوانیم کار کنیم بگذاریم و برویم. ما می خواهیم در اسرع وقت کارها آغاز شود زیرا تا سه ماه دیگر فصل بارش آغاز خواهد شد و فرصت ها از بین خواهد رفت. ما می بایست هر هفته جلساتی برگزار نماییم تا امور مربوطه کارشناسی، بررسی و پیگیری شود.
 
حاجی پور با بیان اینکه بودجه شهرداری به گونه ای نیست که بتوانیم کارها را بدون حضور سرمایه گذار انجام دهیم، گفت: پروژه هایی مانند پروژه ژ۵ نیز باید هرچه سریعتر آغاز گردد. سرمایه گذار ۳ ماه است که اعلام آمادگی کرده است تا در صورت برگزاری فراخوان در آن شرکت کرده و کار پروژه ژ۵ را آغاز نماید. در بحث خیابان ۸ دی نیز نباید کار بدلیل مسائل کم اهمیت دچار تاخیر در انجام گردد.
 
وی با بیان اینکه می بایست ۲۰ درصد قرارداد برای آغاز پروژه های خاتم الانبیاء (ص) پرداخت شود، گفت: این درست است که ما می بایست شهرداری را بدهکار کنیم تا پروژه های بزرگ آغاز گرددد، اما باید به شرایط شهرداری نیز نگاه کنیم و نباید آیندگان را دچار مشکل نماییم.
 
رئیس شورای شهر رشت همچنین با بیان اینکه شورای پنجم شهر رشت بی آزارترین شورا است، گفت: جلسات کمیسیون ها می بایست بعد از ساعت اداری برگزار شود تا مدیران شهرداری درگیر حضور در جلسات نگردند و بدون دغدغه در جلسات حضور یابند.

رشتکده، مینیاپولیس در سومین شب اعتراضات نسبت به قتل جورج فلوید توسط یک مامور پلیس ناآرام تر از همیشه بود و معترضان بسیاری از رستوران های زنجیره ای و ساختمان های دولتی از جمله مقر اصلی پلیس شهر را به آتش کشیدند.

حفاظی که به دور پاسگاه کشیده شده بود به دست معترضان کنده شد و تظاهرکنندگان این ساختمان پلیس و دو ساختمان همجوار را به آتش کشیدند و ماموران حاضر در آن مجبور به تخلیه شدند.

 

گستردگی ناآرامی‌ها در حدی بود که فرماندار ایالت مینه سوتا، تیم والتز از نیروهای گارد ملی خواست برای آرام کردن اوضاع به شهر مینیاپولیس بیایند. گارد ملی آمریکا از صبح روز جمعه نهم خرداد در این شهر مستقر شده است.

روز جمعه برخی از معترضان در مینیاپولیس در مقابلس خانه جورج فلوید گردهم آمدند و چند دقیقه به مثابه روزی که جورج فلوید به قتل رسید‌:‌ « نمی توانم نفس بکشم.»

آخرین گزارش ها حاکی است «درک چاوین» مامور پلیسی که زانو بر گردن جورج فلوید گذاشته بود بازداشت و به قتل متهم شده است.

 

وضع مقرارت منع رفت و آمد در مینیاپولیس

از سوی دیگر جاکوب فرِی، شهردار مینیاپولیس، با ادامه ناآرامی‌ها در این شهر مقررات منع رفت و آمد وضع کرد که از ساعت ۸ بعد از ظهر جمعه به اجراء در می‌آید. مقررات منع رفت و آمد روز شنبه نیز از ساعت ۸ بعد از ظهر تا ساعت ۶ صبح روز بعد اعمال خواهد شد.

شهردار جاکوب فرِ اعلام کرد که هیچ کس نباید بین ساعت ۸ بعد از ظهر تا ۶ صبح در خیابانها و یا مکانهای عمومی حضور داشته باشند. امدادگران و کارکنان اورژانس، پزشکان و پرستاران، بی‌خانمانان و آنهایی که از شرایط خطرناک می گریزند و نیازمند کمک نیروهای امنیتی و پلیس هستند، مشمول مقررات منع رفت و آمد نیستند.

درخواست سازمان ملل از ایالات متحده

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت آمریکا درخواست کرد تدابیری اتخاذ کند تا دیگر شهروندان این کشور شاهد مرگ بی دلیل آمریکایی های آفریقایی تبار نباشند. سازمان ملل نحوه مرگ جورج فلوید را فاجعه بار خواند.

 

همکاری جورج فلوید و درک شووین

مجله نیوزویک در مصاحبه با مدیر یک دیسکوتک بزرگ در مینیاپولیس اعلام کرده است که درک شووین و جورج فلوید در بخش حفظ امنیت این دیسکوتک همکار بوده اند.

به گفته این شخص درک شووین در هفده سال و جورج فلوید در یکسال اخیر در این دیسکوتک کارکرده اند. البته به گفته مدیر این دیسکوتک احتمال اینکه دو نفر همدیگر را از قبل می شناختند زیاد نیست چرا که جورج فلوید سیاهپوست تنها در شب های شلوغ با دیسکوتک همکاری می کرده است و در این شب ها کارمندان بسیاری برای حفظ امنیت دیسکوتک انجام وظیفه می کردند.

ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا

قرار است روز جمعه در برخی از شهرهای مهم آمریکا تظاهراتی به یاد جورج فلوید و در اعتراض به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهان انجام پذیرد. نیویورک، کلمبوس، ممفیس، پورتلند، سن پل، مینیاپولیس، دنور، فونیکس و لس آنجلس، ۹ شهر مورد نظر هستند.

 

در شبهای گذشته شیکاگو، لس‌آنجلس، ممفیس و دنور کلرادو هم در اعتراض به قتل جورج فلوید ناآرام بود.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی کشور خبر داد .

 

رشتکده، محمد باقر نوبخت غروب چهارشنبه در حاشیه بازدید از راه آهن رشت – انزلی در جمع خبرنگاران استان با بیان اینکه هیچگاه در تاریخ بودجه ریزی کشورما در این زمان( هفتم خرداد ماه) به یاد نداریم که بیش از ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان تخصیص طرح های عمرانی را داده باشیم، افزود: اعتبار طرح هایی که بر اساس زمانبندی امسال باید به بهره برداری برسند، تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه کشور در یکی از پر مضیقه ترین دوران مالی خودش مدیریت اجرایی را تجریه می کند، تصریح کرد: هنر ما دولتی ها باید در همین باشد که بتوانیم با اولویت بندی و تخصیص بهینه به گونه ای عمل کنیم که در بخش جاری هر چه می توانیم صرفه جویی کنیم اما نسبت به پرداخت های پرسنلی واقعیت ها را درنظر بگیریم.

وی ادامه داد: به همین دلیل با اینکه در پرداخت های جاری سقف بودجه مان طی سال گذشته و امسال افزایش پیدا نکرده تلاش کردیم که در این بخش متمرکز شویم و در اعتبارات عمرانی نیز همین وضعیت را داریم.

نوبخت افزود: در بخش عمرانی نیز طرح های نیمه تمام بسیاری در کشور داریم و در بخش های مختلف آنها را اولویت بندی کردیم و تمامی طرح ها و پروژه های قابل بهره برداری در سال ۹۹ و یا آنهایی که باید مورد بهره برداری قرار بگیرد تا مردم از رفاه لازم برخوردار شوند را تفکیک و اعتبارات آنها را از ابتدا کنار گذاشتیم .

نوبخت تصریح کرد: حتی سنوات گذشته بخشی از اعتبارات عمرانی مان را به صورت اسناد خزانه و اوراق مالی به پیمانکاران می دادیم اما امسال دولت این اسناد را در بورس و بازارهای سرمایه به ریال تبدیل می کند و پرداخت های ریالی را عمدتا به پیمانکاران می دهیم تا سرعت بیشتری به کار گرفته شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: به همین دلیل امروز قبل از ترک تهران ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان را به خزانه ابلاغ کردیم .

وی با اشاره به پروژه های در حال انجام راه آهن در کشور تصریح کرد: همانطور که سال گذشته بر اساس وعده آزاد راه تهران – شمال یا همت به کرج را افتتاح کردیم امسال نیز مردم شاهد و نظاره گر خدمات فرزندان در استان در قوه مجریه خواهند بود و برهمین اساس هر هفته به یک استان سفر می کنم و در همین راستا اعتبارات و نظارت ها برای تکمیل خط های ریلی در برخی استان های کشور براساس برنامه های زمانبندی شده انجام خواهد شد.

مسیر ریلی رشت – انزلی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه از تکمیل و بهره برداری راه آهن رشت- انزلی تا پایان امسال خبر داد و گفت: از این خط ریلی که در واقع خلیج فارس و دریای عمان به خلیج فارس را وصل می کند فقط ۳۰ کیلومتر باقی مانده است .

وی اضافه کرد: در برنامه زمانبندی باید تا پایان امسال بتوانیم اتصال دریای عمان و خزر را داشته باشیم و طی بازدیدی که از قطعات مختلف شش و هفت این پروژه انجام شد ، شاهد بودیم که فعالیت ها بر اساس برنامه پیش می رود و امیدواریم همچون سایر طرح های در نظر گرفته شده برای پایان سال ۱۳۹۹ این طرح نیز تا قبل از امسال بهره برداری شود.

وی با اشاره به تامین اعتبار مسیر ریلی رشت- انزلی تصریح کرد: برای مسیر ریلی رشت- انزلی تخصیص های لازم داشتیم و از نظر پرداخت ها نه تنها عقب نیستیم بلکه جلوتر هم هستیم و هیچ کاری را در کشور بدلیل بودجه متوقف نکردیم و همه طبق برنامه زمانبندی شده انجام می شود.

راه آهن رشت – انزلی به طول ۴۰ کیلومتر در ادامه مسیر راه آهن قزوین – رشت، مرکز استان گیلان را به بندر کاسپین متصل می کند که از نظر مبادلات تجاری و بازرگانی با کشورهای منطقه و نیز اروپایی ، ترانزیت کالا و بار دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

زیرسازی قطعات ۶ و ۷ این مسیر ریلی در حال انجام است و عملیات اجرایی قطعه ۸ به طول سه کیلومتر نیز طبق توافقنامه در تیرماه امسال با سازمان بنادر و دریانوردی تامین اعتبار و اجرا می شود.

رشتکده، به نقل از واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، دکتر حاج محمدی در این برنامه تاکید کرد: همانطور که قول داده بودیم برای جمع آوری و خرید پسماندهای خشک از شهروندان و پیوند این موضوع با کیف پول الکترونیک قرارداد لازم با پیمانکار به امضا رسیده و امیدواریم از تیر ماه ۹۹ عملیات اجرایی آن آغاز شود.

شهردار رشت خاطر نشان کرد: در این طرح یک “کیو آر کد” و یک سطل زباله جمع آوری پسماندهای خشک به شهروندان داده می شود و از طریق سامانه و اپلیکیشین موبایلی خرید پسماند خشک هر کیلوگرم ۷۵۰ تومان از مردم انجام می شود و یک کارت مخصوص به هر شهروند اعطا می شود که می تواند با آن از مغازه ها خرید کند.

وی ادامه داد: با این کار ضمن حفظ محیط زیست از آلودگی بیشتر، هم از حجم کار پاکبانان کاسته می شود و هم شهروندان منتفع می گردند. از این رو امیدواریم با توجه به محاسن طرح، در اجرای آن موفق بوده و به اهداف ترسیم شده برسیم.

دکتر حاج محمدی به کار سخت در دفنگاه سراوان نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون زباله های یازده شهر و ۵۱ دهیاری که به وسیله رفتگران سختکوش که در گرما و سرما تلاش می کنند تا شهر پاکیزه بماند به سراوان حمل شده و دفن می شود و شهرداری به طور میانگین بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برای جمع آوری، حمل، پردازش و دفن پسماندها هزینه می کند.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی پروژه ساخت، نصب و راه اندازی تصفیه خانه شیرابه ناشی از لندفیل سراوان در مراحل پایانی کار است و با راه اندازی این تصفیه خانه آب تمیز به رودخانه ها وارد می شود.

شهردار رشت سپس به آغاز عملیات اجرایی پروژه زباله سوز در رشت اشاره کرد و گفت: شهرهای ساری، نوشهر و رشت از سال ۹۲ قرار بوده این پروژه را اجرا کنند که محل ساخت زباله سوز و زمین تعرفه شده در رشت به مشکل برخورد و الان پروژه های ساری و نوشهر در وضعیت پیشرفت خوبی هستند اما تکلیف زمین رشت در سال ۹۷ مشخص شد و ما موفق شدیم قبل از بحران برف و کرونا زمین را در ماه های پایانی سال ۹۸ تحویل بگیریم و اسفند ماه هم پیمانکار از طریق مناقصه انتخاب گردید و بخشی از کار زباله سوز که خرید تجهیزات بوده انجام شده و ۷۰ میلیارد تومان هزینه های خرید تجهیزات نیز پرداخت گردید و ساخت ساختمان آن هم بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در مرحله اول ۱۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار گردیده و امیدواریم ظرف دو سال پروژه به سرانجام برسد.

حاج محمدی سپس گفت: ارتقای سطح کارخانه کود آلی یکی دیگر از برنامه های ما در بخش مدیریت پسماندها بوده و این کارخانه که ۲۴ سال پس از ساخت همچنان به همان صورت کار می کرده، دچار فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات شده بود و خط یک این کارخانه اصلاح شد و قرار است با انجام بهسازی و نوسازی خط دو ظرفیت پردازش زباله آن به ۵۰۰ تن در روز برسد و سپس با ایجاد دو خط جدید که در دو سوله شش هزار مترمربعی در حال ساخت و نصب است ظرفیت کارخانه کود آلی به یک هزار تن در روز افزایش می یابد.

شهردار رشت سپس گفت: در حال حاضر روزانه بیش از ۶۰۰ تن زباله در لندفیل سراوان دفن می شود و برای پوشش آن روزانه بیش از ۲۵۰ تن مصالح رودخانه ای ( شن و ماسه) از رودخانه ها برداشت شده و برای پوشاندن زباله ها به محل دفنگاه حمل می شود که کاری سخت و طاقت فرسا است. امیدواریم با افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی، ساخت زباله سوز و اجرای طرح جمع آوری زباله های خشک  از دو سال آتی شاهد دفن زباله در سراوان نباشیم.

وی درباره جلوگیری از رانش کوه زباله با ارتفاع بیش از هفتاد متر است گفت: حساسیت موضوع به جناب آقای استاندار و مسئولان محترم وزارت کشور اطلاع داده شد و ما هم اکنون ایجاد دیوار محافظتی را در دست برنامه داریم اما برای محافظت از رانش زباله ها نیاز به اعتبار ۳۵ میلیارد تومانی هست.

دکتر حاج محمدی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم با پیگیری مسئولین محترم استان از جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به جذب اعتبارات لازم در این زمینه همکاری لازم صورت پذیرد تا با اجرای این برنامه ها مسئله زباله ها در رشت که از مسائل قدیمی و معضل بزرگ این شهر است برای همیشه حل و فصل شود.

نماینده صومعه سرا در تذکری به هئیت رئیسه سنی گفت: در انتخاب ها متاسفانه لابی گری جای کارهای اخلاقی و اصولی را می‌گیرد. برای نمایندگانی که به این مجلس آمده‌اند، باید بگویم که اگر می‌خواهید با لابی گری کار را انجام دهید، بدون شک کار در ابعاد مختلف پیش نخواهد رفت.

رشتکده،   در فاصله معرفی دبیران و ناظران هیئت رئیسه، رئیس سنی تصمیم گرفت تا زمان را به بررسی تذکرها و پیشنهادهای نمایندگان بپردازد که با انتقاد دلخوش از مجلس یازدهم همراه بود.

علی بابایی از هیئت رئیسه خواست تا با گرفتن یک عکس دسته جمعی، اتحاد و همدلی را در مجلس یازدهم نشان دهد. او گفت: «بعد از اتمام انتخاب هیئت رئیسه یک عکس دسته جمعی مانند پایان مجلس گرفته شود تا ملت ایران بدانند که این مجلس آمده است کار کند و قرار نیست اختلاف داشته باشند.»

حجت الاسلام تقوی رئیس سنی مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: با یک عکس گرفتن همدلی را می خواهند نشان دهند، این هم پیشنهادی است.

کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا نیز مانند همیشه تذکرش را با یک شعر شروع کرد. او خطاب به رئیس سنی مجلس گفت: من از شما به دلیل مدیریت خوب تشکر میکنم. شاعر می گوید خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا میرود دیوار کج. ما در دروه های قبل هم شاهد لابی های نادرست بودیم. اگر این هیئت رئیسه می خواهد به مردم پاسخگو باشد، در انتخاب‌ها به کارشناسی و تخصص توجه کند. در انتخاب ها متاسفانه لابی گر جای کارهای اخلاقی و اصولی را می‌گیرد. برای نمایندگانی که به این مجلس آمده‌اند، باید بگویم که اگر می خواهید با لابی گری کار را انجام دهید، بدون شک کار در ابعاد مختلف پیش نخواهد رفت.

رئیس سنی مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: البته لابی گری وجود دارد و طبیعی است اما روش ها و شیوه ها باید اخلاقی شوند.

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات به موضوع تخریب مجلس یازدهم اشاره کرد:« مجلسی که هنوز کارش را شروع نکرده است، از سوی برخی تخریب می شود و توپخانه تخریب فعال شده است. هیئت رئیسه نباید اجازه دهد که مجلس با این موضوعات درگیر شود.»

شورای شهر و شهرداری رشت به همراه اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌گیلان نخستین گامها را برای ایجاد «چند موزه‌ی فرهنگی ویژه و تخصصی» در رشت برداشته‌اند.

رشتکده،  محمدحسن عاقل‌منش با اعلام این مطلب گفت: در صحن علنی شورای اسلامی شهر رشت روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه ۹۹ با دعوت از دکتر مسعود حلاج‌پور مدیر کل میراث فرهنگی استان زمینه‌های ایجاد چند موزه‌ جدید در رشت مورد بحث و بررسی و تصویب اعضای شورای شهر قرار گرفت.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت تاکید کرد: چند روز پیش شهردار محترم با اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تفاهمنامه‌ی همکاری برای حفظ آثار و بناهای تاریخی شهر رشت به امضا رسانده بود که امروز در صحن علنی شورا با تاکید بر لزوم کاربریهای فرهنگی از این بناها با تصویب اعضای شورای اسلامی شهر رشت زمینه‌های اجرای ایجاد چند موزه‌ی فرهنگی جدید در رشت فراهم شد.

وی ادامه داد: طبقه‌ی همکف ساختمان شهرداری رشت در پیاده‌راه هسته‌ی مرکزی شهر به «موزه‌ی مردمشناسی» و طبقه‌ی اول آن به «موزه‌ی بلدیه»، همچنین پشت این ساختمان به «موزه‌ی انقلاب» و محوطه‌ی آن به «موزه‌ی قبور اسلامی»، ساختمان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری (استانداری قدیم) به «موزه‌ی صنایع دستی»، عمارت کلاه فرنگی به «موزه‌ی نهضت جنگل» و خانه‌ی تاریخی میرزا در محله‌ی استادسرا به «موزه‌ی میرزا» تبدیل خواهند شد.

عاقل‌منش سپس با مثبت ارزیابی نمودن امضای تفاهمنامه‌ی همکاری شهرداری رشت با اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و تصویب آن در صحن علنی شورا، گفت: خوشبختانه همه‌ی اعضای شورای حاضر در این جلسه با موضوعات یاد شده موافقت کامل داشته‌اند و آن را مصوب نمودند که با تصویب شورا زمینه‌های اجرایی کار فراهم می‌شود.

این عضو شورای شهر رشت سپس تاکید کرد: موضوع مهمی که در این بین می‌توان به آن اشاره نمود نگاه حمایتی و موثر مدیر کل جدید میراث فرهنگی استان گیلان است که تاکید داشته‌اند این موزه‌ها به طور مشارکتی اجرایی می‌شوند و مکان موزه‌ها در مالکیت شهرداری باقی می‌مانند که این موضوع را هم باید به فال نیک بگیریم.

محمدحسن عاقل‌منش در ادامه گفت: همچنین در نشست امروز مقرر شد تا مطالعات «موزه‌ی خانه‌ی مشروطه» که قرار است در «خانه‌ی تاریخی حاج میرزا خلیل رفیع نخستین شهردار رشت» ایجاد شود، پیگیری و به انجام برسد.

این عضو فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت در پایان با ابراز خرسندی از نشست اخیر شورای اسلامی شهر رشت با مدیر کل میراث فرهنگی استان گیلان، خاطر نشان کرد: حتی اگر با تلاش و کوشش همکارانمان یک یا دو مورد از این موزه‌ها تا پایان کار و فعالیت شورای پنجم به ثمر بنشیند باز هم می‌توان پذیرفت که اقدام موثر و مفید فرهنگی در شورای پنجم رقم خورده است.

گفتنی اینکه با ایجاد موزه‌های فرهنگی و تخصصی در شهر رشت علاوه بر اینکه می‌توان از ساختمانهای موجود به شکل ایجاد موزه‌های تخصصی بهره‌گیری کرد، زمینه‌های لازم برای جذب و جلب هر چه بیشتر گردشگر به شهر رشت نیز فراهم می‌شود و فرهنگ غنی گیلان و شهرمان بیش از پیش به دیگران شناسانده می‌شود.

 رییس جمهوری گفت: اقتصاد سنتی در جهان و کشور در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است.

رشتکده،  حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح روز پنجشنبه در آیین رونمایی از طرح های پیشران اقتصاد دیجیتال به صورت ویدئوکنفرانس گفت: در مسیر کاروان هر پنجشنبه یک افتتاح بزرگ، امروز به مقصد اقتصاد دیجیتال رسیدیم، البته بخش بزرگی از اقتصاد ما به نحوی دیجیتال است، اما اقتصاد دیجیتال به آن مفهومی که در دنیا مطرح است، یک فضا و فرصت بسیار مهمی برای مردم عزیز کشور است. 
رییس جمهوری بیان کرد: در مورد اقتصاد سنتی که اینجا «اقتصاد نفتی» به آن گفته شد، می خواهم به مفهومی فراتر اشاره کنم؛ اصولا اقتصاد سنتی در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است و کشاورزی کشور ما نیز یک تحول بزرگ در اقتصاد دیجیتال خواهد داشت. 
روحانی افزود: اگر خدماتی که در اختیار مردم قرار می دهیم، بخشی از آن را خدمات فضاپایه در نظر بگیریم، شامل این می شود که بدانند شرایط آب سدها، رودخانه ها، خشکسالی و حوادث غیرمترقبه چگونه است؛ یک کشاورز از منزل خود و با استفاده از تلفن همراه، شرایط محیطی کسب وکار خود بداند و برنامه ریزی کند و از شرایط جوی محل کسب وکارش آگاه شود. 
رییس جمهوری با اشاره به مشاغل دامداری آزاد که دام ها در صحرا و مراتع حرکت می کنند، گفت: امروز بخش بزرگی از این حرکت دیجیتال صورت می گیرد، فرد با امکانات در دسترس خود جایگاه چرای دام های خود را نظارت و بررسی می کند؛ لذا اساسا تحول کشور ما و همه جهان به سمت یک اقتصاد دیجیتال است. 
روحانی افزود: در یکی از کشورهای پیشرفته در یک کارخانه ماشین سازی که برای بازدید رفته بودم، این کارخانه عظیم و بزرگی که ماشین های بسیاری تولید می کرد، در آن سالن فردی برای انجام کار یدی حضور نداشت و افراد متخصص در یک اتاقکی بودند و از راه دور امور را کنترل می کردند. هدایت اینترنتی و دیجیتالی در اختیار آنها بود و با هوش مصنوعی کار ساخت ماشین ها انجام می گرفت.
رییس جمهوری گفت: در آن طرح ربات ها همه کار می کردند و با یک هوش مصنوعی ساخت ماشین را اداره می کردند که خودرو هم ارزان تر و هم سریع تر و هم دقیق تولید می شد زیرا ربات مانند کارگری نیست که خسته بشود در جوشکاری کمتر و بیشتر بزند یا یادش برود پیچی را محکم تر کند و این مدل برای انجام کار دقیق و سریع اطمینان بخش تر است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی علی لاریجانی را به عنوان مشاور رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند.

 

رشتکده،   متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر علی لاریجانی دامت توفیقاته

نظر به تجارب مفیدی که جنابعالی در دوران مدیریت در بخشهای گوناگون بویژه در سه دوره ریاست مجلس شورای اسلامی از آن برخوردار گشته‌اید، جنابعالی را به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب میکنم.

امید است این مسئولیت در خدمت هدفهای والای نظام قرار گیرد.

والسلام علیکم

سیّدعلی خامنه‌ای

۸ خرداد ۱۳۹۹

صفحه1 از606

درباره ی ما

پایگاه خبری رشتکده، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه رشتکده عضو شوید.